Հայաստանի ազատ ոճի ըմբշամարտի հավաքականն այս օրերին ուսումնամարզական հավաք է անցկացնում Օլիմպավանում՝ նախապատրաստվելով դեկտեմբերի 12-18-ը Բելգրադում (Սերբիա) կայանալիք Աշխարհի գավաթի խաղարկությանը:
Հավաքականի մարզչական անձնակազմի որոշմամբ՝ Աշխարհի գավաթի խաղարկությունում Հայաստանը կներկայանա 8 ըմբիշով, մեր ընտրանին ներկայացուցիչներ չի ունենա 92 կգ և 97 կգ քաշային կարգերում
Արսեն Հարությունյան (57 կգ),
Ռազմիկ Պապիկյան (61 կգ),
Վազգեն Թևանյան (65 կգ),
Արման Անդրեասյան (70 կգ),
Հրայր Ալիխանյան (74 կգ),
Արման Ավագյան (79 կգ),
Հովհաննես Մխիթարյան (86 կգ),
Հովհաննես Մաղաքյան (125 կգ):
Ազատ ոճի ըմբշամարտի Հայաստանի հավաքականի գլխավոր մարզիչ Հաբեթնակ Կուրղինյանի խոսքով՝ մասնակիցների ընտրությունը կատարել են՝ հաշվի առնելով վերջերս կայացած ՀՀ առաջնության արդյունքները: Հ Կուրղինյանը վստահեցնում է՝ ըմբիշների տրամադրվածությունը մարտական է, մարզավիճակը՝ գոհացուցիչ «Հաշվի առնելով, որ տևական ժամանակ մրցաշարերի չենք մասնակցել, տղաների մարզավիճակը նորմալ եմ գնահատում, բոլորի տրամադրվածությունը մարտական է։ Բավականին ուժեղ կազմ ունենք, մեր երիտասարդ մարզիկներն արդեն պատրաստ են նմանօրինակ խոշոր մրցաշարերի։ Ներկայացուցիչներ չենք ունենա միայն 92 կգ և 97 կգ քաշային կարգերում, քանի որ այս պահին պատրաստ ըմբիշներ չունենք»։
Հավաքականի գլխավոր մարզչի կարծիքով՝ առաջիկայում կայանալիք Օլիմպիական վարկանիշային մրցաշարերից առաջ Աշխարհի գավաթի խաղարկությունը լավ հնարավորություն է ըմբիշների ուժերը գնահատելու և համապատասխան հետևություններ անելու տեսանկյունից «Մեր ընտրանու վերջին մրցաշարը եղել է փետրվարին Հռոմում կայացած Եվրոպայի առաջնությունը։ Մեզ վարկանիշային մրցաշարեր են սպասվում, որոնց նախապատրաստական փուլի համար Աշխարհի գավաթի խաղարկությունը, կարելի է ասել, մեկնարկային մրցաշար է։ Ուժերը գնահատելու տեսանկյունից սա շատ լավ հնարավորություն է»։
Հաբեթնակ Կուրղինյանը նաև նշել է, որ արդեն կազմել են հաջորդ տարվա օրացուցային ծրագիրը. հունվարից ըմբիշները մարզումային և մրցումային հագեցած գրաֆիկ են ունենալու՝ նախապատրաստվելով 2021 թվականի գլխավոր իրադարձությանը՝ Տոկիոյում կայանալիք Օլիմպիական խաղերին։
Հիշեցնենք, որ ավելի վաղ հրապարակվել է նաև Հայաստանի հունահռոմեական ոճի ըմբշամարտի հավաքականի կազմը, որին կարող եք ծանոթանալ այս հղմամբ:

The Armenian freestyle wrestling team is currently holding a training camp in Olympavan, preparing for the World Cup to be held on December 12-18 in Belgrade, Serbia.
According to the decision of the coaching staff of the team, Armenia will represent 8 wrestlers in the World Cup; our team will not have representatives in 92 kg and 97 kg weight categories:
Arsen Harutyunyan (57 kg),
Razmik Papikyan (61 kg),
Vazgen Tevanyan (65 kg),
Arman Andreasyan (70 kg),
Hrayr Alikhanyan (74 kg),
Arman Avagyan (79 kg),
Hovhannes Mkhitaryan (86 kg),
Hovhannes Maghaqyan (125 kg).
According to the head coach of the Armenian freestyle wrestling team Habetnak Kurghinyan, the participants were selected taking into account the results of the recent Armenian Championship. H. Kurghinyan assures that the mood of the wrestlers is combative, the sport condition is satisfactory. “Given the fact that we have not participated in tournaments for a long time, I assess the boys’ condition as normal, and everyone's attitude is combative. We have quite a strong team, our young athletes are already ready for such major tournaments. We will not have representatives only in 92 kg and 97 kg weight categories, as we do not have ready wrestlers at the moment.”
According to the head coach of the team, before the upcoming Olympic Ranking Tournaments, the World Cup is a good opportunity to assess the strength of the wrestlers and draw appropriate conclusions։ “The last tournament of our team was the European Championship, held in February in Rome. We are going to participate in ranking tournaments, for the preparatory stage of which the World Cup is a starting tournament This is a very good opportunity to evaluate the strength.”
Habetnak Kurghinyan also noted that they had already made the calendar for the following year: from January, the wrestlers will have a busy training and competition schedule, preparing for the main event of Tokyo Olympic Games 2021.
It should be reminded that the composition of the Armenian Greco-Roman wrestling team was announced earlier, which is available at this link.