Դեկտեմբերի 12-18-ը Բելգրադում (Սերբիա) կայանալու է ըմբշամարտի Աշխարհի գավաթի խաղարկությունը, որին Հայաստանի հունահռոմեական ոճի ըմբշամարտի հավաքականը կմասնակցի 9 ըմբիշով:
Մեդալների համար պայքարելու են Ռուդիկ Մկրտչյանը (55 կգ), Արմեն Մելիքյանը (60 կգ), Գևորգ Ղարիբյանը (63 կգ), Սլավիկ Գալստյանը (67 կգ), Մալխաս Ամոյանը (72 կգ), Կարապետ Չալյանը (77 կգ), Արթուր Շահինյանը (87 կգ), Արթուր Ալեքսանյանը (97 կգ), Դավիթ Օվասապյանը (130 կգ): Այս օրերին ըմբիշներն ուսումնամարզական հավաք են անցկացնում Օլիմպավանում: Հավաքականի մարզիչ Գևորգ Ալեքսանյանի խոսքով` մասնակիցների ընտրությունը հեշտ չի եղել, քանի որ կորոնավիրուսի համավարակով և պատերազմով պայմանավորված՝ տևական ժամանակ մրցաշարեր չեն անցկացվել:
«Ըմբիշներից շատերը գրեթե մեկ տարի մրցումների չեն մասնակցել: Աշխարհի գավաթի խաղարկության նախապատրաստական փուլը հասկանալի պատճառներով մի քանի անգամ խափանվել է: Արտերկրում նախատեսված հավաքները և մրցաշարերը չեն կայացել, սակայն դա մեզ չի խանգարի պայքարել մեդալների համար»,- ասաց Գևորգ Ալեքսանյանը:
Մարզիչն ընդգծեց նաև, որ այժմ ըմբիշներն առավել քան մարտական են տրամադրված, քանի որ հասկանում են` որքան կարևոր է այս շրջանում հաղթանակներ տոնելը. «Անգամ ոչ լիարժեք պատրաստված վիճակում պետք է փորձենք անել առավելագույնը: Այժմ անհրաժեշտ է բարձրացնել մեր ժողովրդի տրամադրությունը, մեր երկրին կրկին մեծ ու փոքր հաղթանակներ պարգևել և վերականգնել սեփական ուժերի նկատմամբ հավատը: Հավաքականի տղաները դա շատ լավ գիտակցում են: Յուրաքանչյուրը պետք է պատասխանատու լինի իր բնագավառում և մեր երկրին կրկին հաղթանակներ պարգևի: Պետք է հաղթահարենք ընկճվածությունը, պետք է կրկին բարձրանանք և քայլենք»:
Հավելենք, որ Աշխարհի գավաթի խաղարկությանը մասնակցելու են նաև ազատոճային ըմբիշները: Ազատ ոճի ըմբշամարտի Հայաստանի հավաքականի մարզչական կազմը մասնակիցների ցանկը կհրապարակի առաջիկա օրերին:

12-18 декабря в Белграде (Сербия) состоится розыгрыш Кубка мира по греко-римской борьбе, в котором примут участие 9 борцов сборной Армении.
За медали будут бороться Рудик Мкртчян (55 кг), Армен Меликян (60 кг), Геворг Гарибян (63 кг), Славик Галстян (67 кг), Малхас Амоян (72 кг), Карапет Чалян (77 кг), Артур Шагинян (87 кг), Артур Алексанян (97 кг), Давид Овасапян (130 кг). В эти дни борцы проводят учебно-тренировочный сбор в Олимпаване. По словам тренера сборной Геворга Алексаняна, отбор участников был нелегким, так как в связи с коронавирусом и войной долгое время турниров не проводилось.
«Многие борцы почти год не участвовали в соревнованиях. По понятным причинам подготовительный этап Кубка мира несколько раз нарушался. Запланированные за рубежом сборы и турниры не состоялись, однако это не помешает нам бороться за медали», - сказал Геворг Алексанян.
Тренер также подчеркнул, что сейчас у борцов более чем боевой настрой, поскольку они понимают насколько важно достичь победы в этот период. «Даже в таком неполноценном состоянии подготовки мы должны попытаться сделать все возможное. Сейчас необходимо поднять настроение нашего народа, вновь подарить нашей стране большие и малые победы и восстановить веру в собственные силы, и ребята нашей сборной это прекрасно осознают. Каждый должен нести ответственность в своей сфере и вновь приподносить победы нашей стране.
Мы должны преодолеть удрученность, мы обязаны заново подняться и идти к победам».
Добавим, что в розыгрыше Кубка мира примут участие также борцы вольного стиля. Тренерский состав сборной Армении по вольной борьбе опубликует список участников в ближайшие дни.