Հայաստանի Հանրապետության կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Վահրամ Դումանյանը սեպտեմբերի 28-ից հոկտեմբերի 3-ը պաշտոնական այցով կգտնվի Ֆրանսիայի Հանրապետությունում՝ մասնակցելու ֆրանսահայ հայտնի կինոգործիչ Անրի Վերնոյի ծննդյան 100-ամյա հոբելյանին նվիրված միջոցառմանը: Նախարարի գլխավորած պատվիրակության կազմում է նաև նախարարի տեղակալ Արա Խզմալյանը:
ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի՝ հռչակավոր մարդկանց և կարևոր իրադարձությունների 2020-2021 թվականների օրացույցում ընդգրկված ֆրանսահայ հայտնի կինոռեժիսոր Անրի Վերնոյի հոբելյանական երեկոն սեպտեմբերի 29-ին տեղի կունենա ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի Փարիզի կենտրոնակայանի դահլիճում:
Բացման և գնահատանքի խոսքով հանդես կգան ՀՀ ԿԳՄՍ նախարար Վահրամ Դումանյանը, ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ում ՀՀ մշտական ներկայացուցիչ, դեսպան Քրիստիան Տեր-Ստեփանյանը, Անրի Վերնոյի որդին՝ Պատրիկ Մալաքյանը, և այլ պաշտոնատար անձինք:
Միջոցառման ընթացքում կցուցադրվի Անրի Վերնոյի մասին կենսագրական ֆիլմ, տեղի կունենա համերգ, որին զուգահեռ կցուցադրվեն Վերնոյի ֆիլմերի թվայնացված ազդագրերը:
Համերգի ընթացքում կհնչեն Անրի Վերնոյի ֆիլմերի երաժշտությունների կատարումները՝ Ժան-Կլոդ Պըտիի ղեկավարած ֆրանսիական «Pasdeloup» նվագախմբի կողմից, ինչպես նաև սոպրանո Լիաննա Ալեքսանյանը կկատարի «Դլե յաման» երգը՝ մարսելաբնակ դուդուկահար Լևոն Մինասյանի նվագակցությամբ:
Միջոցառումը կարևորվում է Հայաստանի Հանրապետության անկախության 30-րդ տարեդարձի նշանավորման, ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի գործադիր խորհրդին այս տարի Հայաստանի անդամակցության նպատակով ներկայացված թեկնածության համատեքստում: Այն նպատակ ունի Անրի Վերնոյի 100-ամյակին նվիրված հոբելյանական միջոցառումների շրջանակում հարգանքի տուրք մատուցել ֆրանսահայ հայտնի կինոռեժիսորի հիշատակին, ներկայացնելու Վերնոյի ստեղծագործական ժառանգությունը, արժևորելու նրա տեղն ու դերը համաշխարհային կինոարվեստում և բացահայտելու ազգային ինքնության առանձնահատկությունը:

Minister of Education, Science, Culture and Sports of the Republic of Armenia Vahram Dumanyan will be on an official visit to the Republic of France from September 28 to October 3 to participate in the event dedicated to the 100th anniversary of the celebrated French-Armenian filmmaker Henri Verneuil. The delegation headed by the Minister also includes Deputy Minister Ara Khzmalyan
The jubilee evening of the renowned French-Armenian filmmaker Henri Verneuil, included in the UNESCO calendar of eminent personalities and historic events for 2020-2021, will be held on September 29 in the hall of the UNESCO headquarters in Paris
The opening and appreciation speech will be delivered by RA ESCS Minister Vahram Dumanyan, RA Permanent Representative to UNESCO, Ambassador Christian Ter-Stepanyan, Henri Verneuil's son Patrick Malakian and other officials.
During the event, a biographical film about Henri Verneuil will be demonstrated, a concert will be held, which will be accompanied by the screening of digitized posters of Verneuil films.
During the concert, the music from Henri Verneuil’s films will be performed by the French “Pasdeloup” Orchestra conducted by Jean-Claude Petty, as well as soprano Lianna Aleksanyan will sing the song "Dle Yaman" accompanied by duduk player Levon Minassian residing in Marseille.
The event is held in the context of the celebration of the 30th anniversary of the Independence of the Republic of Armenia, the candidacy submitted to the Executive Board of UNESCO for Armenia's membership this year. The objective of the event is to pay tribute to the memory of the famous French-Armenian filmmaker, to present the creative heritage of Verneuil, to assess his place and role in the world cinematography and to reveal the specifics of national identity within the framework of the jubilee events dedicated to the 100th anniversary of Henri Verneuil.