Հայաստանի Հանրապետության կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Վահրամ Դումանյանը սեպտեմբերի 28-ից հոկտեմբերի 3-ը պաշտոնական այցով կգտնվի Ֆրանսիայի Հանրապետությունում՝ մասնակցելու ֆրանսահայ հայտնի կինոգործիչ Անրի Վերնոյի ծննդյան 100-ամյա հոբելյանին նվիրված միջոցառմանը: Նախարարի գլխավորած պատվիրակության կազմում է նաև նախարարի տեղակալ Արա Խզմալյանը:
ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի՝ հռչակավոր մարդկանց և կարևոր իրադարձությունների 2020-2021 թվականների օրացույցում ընդգրկված ֆրանսահայ հայտնի կինոռեժիսոր Անրի Վերնոյի հոբելյանական երեկոն սեպտեմբերի 29-ին տեղի կունենա ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի Փարիզի կենտրոնակայանի դահլիճում:
Բացման և գնահատանքի խոսքով հանդես կգան ՀՀ ԿԳՄՍ նախարար Վահրամ Դումանյանը, ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ում ՀՀ մշտական ներկայացուցիչ, դեսպան Քրիստիան Տեր-Ստեփանյանը, Անրի Վերնոյի որդին՝ Պատրիկ Մալաքյանը, և այլ պաշտոնատար անձինք:
Միջոցառման ընթացքում կցուցադրվի Անրի Վերնոյի մասին կենսագրական ֆիլմ, տեղի կունենա համերգ, որին զուգահեռ կցուցադրվեն Վերնոյի ֆիլմերի թվայնացված ազդագրերը:
Համերգի ընթացքում կհնչեն Անրի Վերնոյի ֆիլմերի երաժշտությունների կատարումները՝ Ժան-Կլոդ Պըտիի ղեկավարած ֆրանսիական «Pasdeloup» նվագախմբի կողմից, ինչպես նաև սոպրանո Լիաննա Ալեքսանյանը կկատարի «Դլե յաման» երգը՝ մարսելաբնակ դուդուկահար Լևոն Մինասյանի նվագակցությամբ:
Միջոցառումը կարևորվում է Հայաստանի Հանրապետության անկախության 30-րդ տարեդարձի նշանավորման, ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի գործադիր խորհրդին այս տարի Հայաստանի անդամակցության նպատակով ներկայացված թեկնածության համատեքստում: Այն նպատակ ունի Անրի Վերնոյի 100-ամյակին նվիրված հոբելյանական միջոցառումների շրջանակում հարգանքի տուրք մատուցել ֆրանսահայ հայտնի կինոռեժիսորի հիշատակին, ներկայացնելու Վերնոյի ստեղծագործական ժառանգությունը, արժևորելու նրա տեղն ու դերը համաշխարհային կինոարվեստում և բացահայտելու ազգային ինքնության առանձնահատկությունը:

Министр образования, науки, культуры и спорта Республики Армения Ваграм Думанян с 28 сентября по 3 октября с официальным визитом будет находиться во Французской Республике для участия в мероприятии, посвященном 100-летнему юбилею известного французского кинодеятеля армянского происхождения Анри Верноя. В составе возглавляемой министром делегации также заместитель министра Ара Хзмалян.
Юбилейный вечер известного французского кинорежиссера армянского происхождения Анри Верноя, включенный в календарь знаменитых людей и важных событий 2020-2021 годов, состоится 29 сентября в зале парижской штаб-квартиры ЮНЕСКО. Со вступительными словами и оценкой заслуг выступят министр НОКС РА Ваграм Думанян, постоянный представитель РА в ЮНЕСКО, посол Кристиан Тер-Степанян, сын Анри Верноя Патрик Малакян и другие должностные лица.
В ходе мероприятия будет показан биографический фильм об Анри Верное, состоится концерт, параллельно с которым будут показаны оцифрованные афиши фильмов Верноя. В ходе концерта прозвучат произведения из фильмов Анри Верноя от французского оркестра «Pasdeloup» под руководством Жан-Клода Пети, а также сопрано Лианна Алексанян исполнит песню «Дле яман» под аккомпанемент проживающего в Марселе дудукиста Левона Минасяна.
Мероприятие важно в контексте празднования 30-летия Независимости Республики Армения, представленной в этом году с целью членства Армении в Исполнительном совете ЮНЕСКО.
Цель мероприятия – в рамках юбилейных мероприятий, посвященных 100-летию Анри Верноя, воздать дань уважения памяти известного французского кинорежиссера армянского происхождения, представить творческое наследие Верноя, оценить его место и роль в мировом киноискусстве и раскрыть специфику национальной идентичности.