ՀՀ ԿԳՄՍ նախարար Վահրամ Դումանյանն ընդունել է «Գիտուժ» նախաձեռնության անդամներին: Հանդիպմանը ներկա են եղել նաև նախարարի տեղակալ Կարեն Թռչունյանը և Գիտության կոմիտեի նախագահ Սարգիս Հայոցյանը:
Հանդիպման նպատակն էր քննարկել գիտական էկոհամակարգի ձևավորման ուղղությամբ համագործակցության ուղիները, Կառավարության նոր ծրագրում գիտության դերի բարձրացմանն ուղղված քայլերը, 2022-2024 թթ. միջնաժամկետ ծախսերի ծրագրում գիտական և գիտատեխնիկական գործունեության համար նախատեսված հատկացումների ծավալը:
Նախարար Վահրամ Դումանյանը ողջունել է ներկաներին և կարևորել հանդիպման ձևաչափը: Նախարարը հետաքրքրվել է «Գիտուժ» նախաձեռնության նպատակի, անելիքների և գործունեության մասին: Ըստ նախաձեռնության անդամների՝ իրենց նպատակն է պետության զարգացման ճանապարհը դարձնել գիտությունը, ստեղծել մրցունակ գիտական էկոհամակարգ, զարգացնել այն, խթանել ներդրումային ծրագրերը:
Վահրամ Դումանյանն առանձնակի կարևորել է գիտության զարգացման դերը և նշել, որ պետության նպատակն է հնարավորության սահմաններում հավասար և արդյունավետ բաշխում կատարել բոլոր բնագավառներում: Այս համատեքստում նախարարն ընդգծել է. «Ի թիվս այլ խնդիրների՝ գիտական ոլորտում առաջնային է արդյունքի չափելիության մեխանիզմների մշակումը: Շատ կարևոր է պետական բյուջեի հատկացումները ծառայեցնել հստակ խնդիրների լուծմանը»:
Հանդիպման ավարտին պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել ըստ անհրաժեշտության հաջորդիվ ևս կազմակերպել քննարկումներ՝ ի նպաստ Հայաստանում գիտության առաջընթացի և ոլորտում առկա խնդիրների լուծման:

RA ESCS Minister Vahram Dumanyan received the members of the “Gituzh” initiative. Deputy Minister Karen Trchunyan and Chairman of the Science Committee Sargis Hayotsyan also participated in the meeting.
The objective of the meeting was to discuss ways of collaboration in the direction of forming a scientific ecosystem, steps aimed at enhancing the role of science in the new program of the Government, the amount of allocations provided for scientific and scientific-technical activities in the medium-term expenditure program for 2022-2024.
Minister Vahram Dumanyan welcomed the participants and emphasized the importance of the meeting format. The Minister enquired about the goals and activities of the “Gituzh” initiative. According to the members of the initiative, their goal is to turn science into the path of development of the State, to create a competitive scientific ecosystem, to advance it, to foster investment programs.
Vahram Dumanyan attached special importance to the role of the development of science and noted that the State's goal is to make an equal and efficient distribution in all spheres to the furthest extent. “Among other issues, the development of measurable mechanisms is a priority in the field of science. It is very important to direct the state budget allocations to the solution of definite issues,” emphasized the Minister within this context.
At the end of the meeting, an agreement was reached to hold discussions, as necessary, for the benefit of the advancement of science in Armenia and the solution of existing issues of the field.