ՀՀ ԿԳՄՍ նախարար Վահրամ Դումանյանն ընդունել է «Գիտուժ» նախաձեռնության անդամներին: Հանդիպմանը ներկա են եղել նաև նախարարի տեղակալ Կարեն Թռչունյանը և Գիտության կոմիտեի նախագահ Սարգիս Հայոցյանը:
Հանդիպման նպատակն էր քննարկել գիտական էկոհամակարգի ձևավորման ուղղությամբ համագործակցության ուղիները, Կառավարության նոր ծրագրում գիտության դերի բարձրացմանն ուղղված քայլերը, 2022-2024 թթ. միջնաժամկետ ծախսերի ծրագրում գիտական և գիտատեխնիկական գործունեության համար նախատեսված հատկացումների ծավալը:
Նախարար Վահրամ Դումանյանը ողջունել է ներկաներին և կարևորել հանդիպման ձևաչափը: Նախարարը հետաքրքրվել է «Գիտուժ» նախաձեռնության նպատակի, անելիքների և գործունեության մասին: Ըստ նախաձեռնության անդամների՝ իրենց նպատակն է պետության զարգացման ճանապարհը դարձնել գիտությունը, ստեղծել մրցունակ գիտական էկոհամակարգ, զարգացնել այն, խթանել ներդրումային ծրագրերը:
Վահրամ Դումանյանն առանձնակի կարևորել է գիտության զարգացման դերը և նշել, որ պետության նպատակն է հնարավորության սահմաններում հավասար և արդյունավետ բաշխում կատարել բոլոր բնագավառներում: Այս համատեքստում նախարարն ընդգծել է. «Ի թիվս այլ խնդիրների՝ գիտական ոլորտում առաջնային է արդյունքի չափելիության մեխանիզմների մշակումը: Շատ կարևոր է պետական բյուջեի հատկացումները ծառայեցնել հստակ խնդիրների լուծմանը»:
Հանդիպման ավարտին պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել ըստ անհրաժեշտության հաջորդիվ ևս կազմակերպել քննարկումներ՝ ի նպաստ Հայաստանում գիտության առաջընթացի և ոլորտում առկա խնդիրների լուծման:

Министр НОКС РА Ваграм Думанян принял членов инициативы «Гитуж». На встрече также присутствовали заместитель министра Карен Трчунян и председатель Комитета по науке Саркис Айоцян.
Цель встречи-обсудить пути сотрудничества в направлении формирования научной экосистемы, шаги, направленные на повышение роли науки в новой программе правительства, а также объем ассигнований на 2022-2024 гг., предусмотренных для научной и научно-технической деятельности в программе среднесрочных расходов.
Министр Ваграм Думанян приветствовал присутствующих и отметил важность формата встречи, а также поинтересовался целью, делами и деятельностью инициативы «Гитуж». По словам членов инициативы, их цель - сделать науку путем развития государства, создать конкурентоспособную научную экосистему, развивать ее и стимулировать инвестиционные программы.
Ваграм Думанян придал особую важность роли развития науки и отметил, что цель государства - по мере возможности создать равное и эффективное распределение ресурсов во всех сферах. В этом контексте министр подчеркнул: «В числе других проблем в научной сфере приоритетна разработка механизмов измерения результата. Очень важно направить ассигнования государственного бюджета на решение четких задач».
В конце встречи была достигнута договоренность по мере необходимости организовать обсуждения на благо прогресса науки в Армении и решения существующих в сфере проблем.