ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Վահրամ Դումանյանն այսօր ընդունել է Ռուսաստանի Դաշնության նախագահի` միջազգային մշակութային համագործակցության հարցերով հատուկ ներկայացուցիչ Միխայիլ Շվիդկոյին:
Ողջունելով Միխայիլ Շվիդկոյի այցը ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարություն՝ Վահրամ Դումանյանը համոզմունք է հայտնել, որ մշակութային համագործակցությունը հատուկ տեղ է գրավում Հայաստանի և Ռուսաստանի երկկողմ միջպետական ​​հարաբերություններում: ԿԳՄՍ նախարարը կարևորել է համագործակցության առկա ներուժի լիարժեք իրացումը, ինչպես նաև նոր ծրագրերի իրականացումը։
«Ուրախ եմ Ձեզ նման մեծ հարգանք և հեղինակություն վայելող գործչի հետ հանդիպման համար: Համոզված եմ՝ Ձեր հարուստ փորձով և գործունեությամբ շարունակելու եք նպաստել մեր երկրների միջև ձևավորված կրթական և մշակութային համագործակցության առավել խորացմանը և զարգացմանը»,- ասել է ԿԳՄՍ նախարարը և համագործակցությունը նոր մակարդակի բարձրացնելու համար անհրաժեշտ քայլեր ձեռնարկելու պատրաստակամություն հայտնել:
Միխայիլ Շվիդկոն շնորհակալություն է հայտնել հանդիպման համար և խոսել հայ-ռուսական կրթամշակութային ծրագրերի ընդլայնման, երկկողմ մշակութային փոխգործակցության խորացման կարևորությունից: Զրուցակիցները հանգամանալից քննարկել են երկու երկրների կրթամշակութային գործիչների շփումներն ակտիվացնելու, Հայաստանում և Ռուսաստանում բարձր մակարդակով միջոցառումներ անցկացնելու վերաբերյալ հարցեր:
Վահրամ Դումանյանը Միխայիլ Շվիդկոյի ուշադրությունն է հրավիրել Արցախյան 44-օրյա պատերազմից հետո Ադրբեջանի վերահսկողության ներքո հայտնված տարածքներում համամարդկային արժեքներ հանդիսացող հայկական մշակութային ժառանգության պահպանության խնդրին: Միխայիլ Շվիդկոն նշել է, որ պատրաստ է հնարավորինս նպաստել հարցի լուծմանը:

Министр образования, науки, культуры и спорта Армении Ваграм Думанян принял специального представителя Президента Российской Федерации по вопросам международного культурного сотрудничества Михаила Швыдкого.
Приветствуя визит Михаила Швыдкого в министерство НОКС РА, Ваграм Думанян выразил уверенность, что культурное сотрудничество занимает особое место в двусторонних межгосударственных отношениях Армении и России. Министр особо подчеркнул важность полноценной реализации имеющегося потенциала сотрудничества, а также реализации новых программ.
«Я рад встрече с таким деятелем, как вы, обладающим большим уважением и авторитетом. Я уверен, что своим богатым опытом и деятельностью вы продолжите содействовать еще большему углублению и развитию сформированного между нашими странами образовательного и культурного сотрудничества», - сказал министр и выразил готовность предпринять необходимые шаги для поднятия сотрудничества на новый уровень.
Михаил Швыдкой выразил благодарность за встречу и говорил о важности расширения армяно-российских культурно-образовательных программ, углубления двустороннего культурного взаимодействия. Собеседники детально обсудили вопросы активизации контактов культурно-образовательных деятелей двух стран, проведения мероприятий на высоком уровне в Армении и России.
Ваграм Думанян обратил внимание Михаила Швыдкого на проблему сохранения армянского культурного наследия, являющегося общечеловеческими ценностями на территориях, оказавшихся под контролем Азербайджана после 44-дневной войны в Арцахе. Михаил Швыдкой отметил, что готов по возможности способствовать решению вопроса.