Երևանի Բուենոս Այրեսի զբոսայգու տարածքում (Հալաբյան և Մարգարյան փողոցների հատված) այսօր տեղի է ունեցել Հնդկաստանի քաղաքական և հոգևոր առաջնորդ, խաղաղության առաջամարտիկ Մահաթմա Գանդիի արձանի բացման հանդիսավոր արարողությունը:
Միջոցառմանը ներկա են եղել ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Արա Խզմալյանը, պաշտոնական այցով ՀՀ-ում գտնվող Հնդկաստանի մշակութային համագործակցության խորհրդի նախագահ, Հնդկաստանի խորհրդարանի Վերին պալատի անդամ Վիհայ Սահասրաբուդհեն և Հայաստանում Հնդկաստանի արտակարգ և լիազոր դեսպան Կիշան Դան Դեվալը:
«Հայ-հնդկական պատմական առնչությունները խորը արմատներ ունեն: Շատ վաղ ժամանակներից հայերը Հնդկաստանում լայն գործունեություն են ծավալել գրահրատարակչության, տնտեսության, առևտրի ոլորտներում: Եվ այս միջոցառումը այդ հարաբերությունների կայունության և առաջընթացի վկայությունն է: Մահաթմա Գանդիի արձանի տեղադրումը Երևանում ընդունեք որպես հայ ժողովրդի հարգանքի տուրք հնդիկ ժողովրդի պատմության հանդեպ»,- մեծանուն գործչի արձանի բացման կապակցությամբ գործընկերներին շնորհավորել է ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Արա Խզմալյանը:
Հնդկաստանի մշակութային համագործակցության խորհրդի նախագահ, Հնդկաստանի խորհրդարանի Վերին պալատի անդամ Վիհայ Սահասրաբուդհեն շնորհակալություն է հայտնել հնդիկ առաջնորդի արձանը Երևանում տեղադրելու որոշման համար: «Այս արձանի տեղադրմամբ հայերը և Հնդկաստանի Հայաստան եկած հնդիկները մշտապես կհիշեն Մահաթմա Գանդիի սկզբունքներն ու գաղափարախոսությունը: Սա կլինի շարժիչ ուժ, որ մենք ավելի լավ աշխարհ ստեղծենք»,- ասել է Վիհայ Սահասրաբուդհեն: Անդրադառնալով Գանդիի գործունեությանը՝ նա նշել է, որ Մահաթմա Գանդին Հնդկաստանի` Մեծ Բրիտանիայից անկախանալու շարժման ղեկավարներից և գաղափարախոսներից էր: Գանդին որպես պայքարի միջոց ընտրել էր խաղաղ ապստամբությունը, պայքարը` առանց չարության, կրակոցների, որտեղ մարդկանց միակ զենքն իրենց կյանքն է: Երբ նրա համառ ջանքերի շնորհիվ 1947 թվականին Հնդկաստանը խաղաղ ճանապարհով անկախացավ Մեծ Բրիտանիայից, աշխարհը համոզվեց Գանդիի գաղափարախոսության արդյունավետության մեջ: Մահաթմա Գանդիի ծննդյան օրը` հոկտեմբերի 2-ը, Հնդկաստանում նշվում է իբրև ազգային տոն, իսկ ամբողջ աշխարհում՝ որպես «Ոչ բռնության» օր:
Դեսպան Կիշան Դան Դեվալը նույնպես շնորհակալություն է հայտնել Երևանում Գանդիի արձանի բացման կապակցությամբ՝ այն համարելով հայ-հնդկական երկարամյա հարաբերությունների ամրապնդման և շարունակականության փաստարկ:

На территории Ереванского парка Буэнос-Айреса (участок улиц Алабяна и Маргаряна) сегодня состоялась торжественная церемония открытия памятника политическому и духовному лидеру Индии, первопроходцу мира Махатме Ганди.
На мероприятии присутствовали заместитель министра НОКС РА Ара Хзмалян, находящийся с официальным визитом в РА председатель Совета по культурному сотрудничеству Индии, член Верхней палаты парламента Индии Вихай Сахасрабудхе и Чрезвычайный и Полномочный Посол Индии в Армении Кишан Дан Девал.
«Армяно-индийские исторические связи имеют глубокие корни. С очень ранних времен армяне развернули в Индии широкую деятельность в области книгоиздания, экономики, торговли. И это мероприятие является свидетельством стабильности и прогресса этих отношений. Примите памятник Махатме Ганди в Ереване как дань уважения армянскому народу по отношению к истории индийского народа», - поздравил коллег с открытием памятника великому деятелю замминистра Ара Хзмалян.
Председатель совета по культурному сотрудничеству Индии, член Верхней палаты парламента Индии Вихай Сахасрабудхе поблагодарил за решение установить памятник индийскому лидеру в Ереване.
«Установлением этого памятника армяне и индийцы, приехавшие в Армению из Индии, всегда будут помнить принципы и идеологию Махатмы Ганди. Это станет движущей силой для создания лучшего мира», - сказал Вихай Сахасрабудхе.
Махатма Ганди была одним из руководителей и идеологов индийского движения за независимость от Великобритании. Ганди в качестве средства борьбы выбрал мирное восстание, борьбу без злобы, выстрелов, где единственным оружием людей является их жизнь.
Когда благодаря его упорным усилиям в 1947 году Индия мирным путем стала независимой от Великобритании, мир убедился в эффективности идеологии Ганди. День рождения Махатмы Ганди, 2 октября, отмечается в Индии как национальный праздник, а во всем мире-как «День ненасилия».
Посол Кишан Дан Деваль также выразил благодарность в связи с открытием памятника Ганди в Ереване, назвав это аргументом укрепления армяно-индийских отношений и их преемственности.