Երևանի Բուենոս Այրեսի զբոսայգու տարածքում (Հալաբյան և Մարգարյան փողոցների հատված) այսօր տեղի է ունեցել Հնդկաստանի քաղաքական և հոգևոր առաջնորդ, խաղաղության առաջամարտիկ Մահաթմա Գանդիի արձանի բացման հանդիսավոր արարողությունը:
Միջոցառմանը ներկա են եղել ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Արա Խզմալյանը, պաշտոնական այցով ՀՀ-ում գտնվող Հնդկաստանի մշակութային համագործակցության խորհրդի նախագահ, Հնդկաստանի խորհրդարանի Վերին պալատի անդամ Վիհայ Սահասրաբուդհեն և Հայաստանում Հնդկաստանի արտակարգ և լիազոր դեսպան Կիշան Դան Դեվալը:
«Հայ-հնդկական պատմական առնչությունները խորը արմատներ ունեն: Շատ վաղ ժամանակներից հայերը Հնդկաստանում լայն գործունեություն են ծավալել գրահրատարակչության, տնտեսության, առևտրի ոլորտներում: Եվ այս միջոցառումը այդ հարաբերությունների կայունության և առաջընթացի վկայությունն է: Մահաթմա Գանդիի արձանի տեղադրումը Երևանում ընդունեք որպես հայ ժողովրդի հարգանքի տուրք հնդիկ ժողովրդի պատմության հանդեպ»,- մեծանուն գործչի արձանի բացման կապակցությամբ գործընկերներին շնորհավորել է ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Արա Խզմալյանը:
Հնդկաստանի մշակութային համագործակցության խորհրդի նախագահ, Հնդկաստանի խորհրդարանի Վերին պալատի անդամ Վիհայ Սահասրաբուդհեն շնորհակալություն է հայտնել հնդիկ առաջնորդի արձանը Երևանում տեղադրելու որոշման համար: «Այս արձանի տեղադրմամբ հայերը և Հնդկաստանի Հայաստան եկած հնդիկները մշտապես կհիշեն Մահաթմա Գանդիի սկզբունքներն ու գաղափարախոսությունը: Սա կլինի շարժիչ ուժ, որ մենք ավելի լավ աշխարհ ստեղծենք»,- ասել է Վիհայ Սահասրաբուդհեն: Անդրադառնալով Գանդիի գործունեությանը՝ նա նշել է, որ Մահաթմա Գանդին Հնդկաստանի` Մեծ Բրիտանիայից անկախանալու շարժման ղեկավարներից և գաղափարախոսներից էր: Գանդին որպես պայքարի միջոց ընտրել էր խաղաղ ապստամբությունը, պայքարը` առանց չարության, կրակոցների, որտեղ մարդկանց միակ զենքն իրենց կյանքն է: Երբ նրա համառ ջանքերի շնորհիվ 1947 թվականին Հնդկաստանը խաղաղ ճանապարհով անկախացավ Մեծ Բրիտանիայից, աշխարհը համոզվեց Գանդիի գաղափարախոսության արդյունավետության մեջ: Մահաթմա Գանդիի ծննդյան օրը` հոկտեմբերի 2-ը, Հնդկաստանում նշվում է իբրև ազգային տոն, իսկ ամբողջ աշխարհում՝ որպես «Ոչ բռնության» օր:
Դեսպան Կիշան Դան Դեվալը նույնպես շնորհակալություն է հայտնել Երևանում Գանդիի արձանի բացման կապակցությամբ՝ այն համարելով հայ-հնդկական երկարամյա հարաբերությունների ամրապնդման և շարունակականության փաստարկ:

The unveiling ceremony of the statue of the political and spiritual leader of India, a pioneer of peace, Mahatma Gandhi was held today in Buenos Aires Park of Yerevan (section of Halabyan-Margaryan streets).
The event was attended by RA ESCS Deputy Minister Ara Khzmalyan, Chairman of the Council for Cultural Cooperation of India, Member of the Upper House of the Parliament of India Vihai Sahasrabuddhe, who is on an official visit to Armenia, and Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of India to Armenia Kishan Dan Deval.
“The Armenian-Indian ties have deep historical roots. Since ancient times Armenians have developed activities in India in the fields of publishing, economy and trade. And this event is a testament to the stability and advancement of those relations. Accept the establishment of Mahatma Gandhi statue in Yerevan as a tribute of the Armenian people to the history of the Indian people,” stated ESCS Deputy Minister Ara Khzmalyan in his congratulatory speech on the opening of the statue to the great figure.
Chairman of the Council for Cultural Cooperation of India, Member of the Upper House of the Parliament of India Vihai Sahasrabuddhe was thankful for the decision of erecting the statue of the Indian leader in Yerevan. “By opening this statue, Armenians and the Indians who came to Armenia from India will always remember the principles and ideology of Mahatma Gandhi. “This is going to be a driving force for us to create a better world,” said Vihai Sahasrabuddhe. Referring to Gandhi's activities, he noted that Mahatma Gandhi was one of the leaders and ideologists of the Indian movement for independence from Great Britain. Gandhi employed nonviolent resistance, struggle without evil, shootings, where the only weapon of people was their lives. When, thanks to his persistent efforts, India was peacefully granted independence from Great Britain in 1947, the world was convinced of the effectiveness of Gandhi's ideology. Gandhi’s birthday, 2 October, is commemorated as a national holiday in India and worldwide as the “International Day of Nonviolence”.
Ambassador Kishan Dan Deval was also grateful for the opening of the statue of Gandhi in Yerevan, considering it a base for strengthening and continuation of the Armenian-Indian long-standing relations.