Օգոստոսի 10-ից 16-ը տեղի է ունեցել «Աշխարհագրություն» առարկայի 17-րդ միջազգային առցանց օլիմպիադան, որին մասնակցել է 179 աշակերտ 46 երկրից: Հայաստանի դպրոցականների թիմի անդամ, Գյումրու «Ֆոտոն» վարժարանի աշակերտ Ռուբեն Սարգսյանն արժանացել է բրոնզե մեդալի:
Միջազգային օլիմպիադայում Հայաստանի թիմը ներկայացրել է 4 աշակերտ՝ Մարիամ Գրիգորյանը Երևան, «Քվանտ» վարժարանից (10-րդ դասարան), Ռուբեն Սարգսյանը Շիրակի մարզի Գյումրի քաղաքի «Ֆոտոն» վարժարանից (11-րդ դասարան), Հովհաննես Ստեփանյանն Արմավիրի մարզի Նոր Արտագերսի միջնակարգ դպրոցից (11-րդ դասարան) և Լուսինե Հարությունյանն Արարատի մարզի Արարատի ավագ դպրոցից (12-րդ դասարան): Օլիմպիադան ընթացել է երկու տեսական և մեկ փորձարարական փուլերով:
2021 թվականի «Աշխարհագրություն» առարկայի հերթական միջազգային օլիմպիադան պետք է անցկացվեր Թուրքիայի Ստամբուլ քաղաքում, բայց համավարակով պայմանավորված այն անցկացվել է առցանց: Հայաստանի թիմը օլիմպիադային հեռավար հեղանակով միացել է Երևանի Քվանտ վարժարանից:
Օլիմպիական թիմը ղեկավարել են Արսեն Գրիգորյանը (ԵՊՀ) և Վարդան Ասատրյանը (ՀՀ ԳԱԱ, «Քվանտ» վարժարան)։
Նշենք, որ նախկինում Հայաստանի դպրոցակենները չորս անգամ մասնակցել էին «Աշխարհագրություն» առարկայի միջազգային օլիմպիադաներին, սակայն մեդալների չէին արժանացել։

179 school students from 46 countries participated in the 17th International Geography Olympiad which was held online from August 10 to 16. Member of the Armenian school team, student of Gyumri "Photon" Gymnasium Ruben Sargsyan was awarded a bronze medal.
At the International Olympiad, the Armenian team was represented by 4 students: Mariam Grigoryan from Yerevan Quantum College (10th grade), Ruben Sargsyan from the Photon Gymnasium in Gyumri, Shirak region, (11th grade), Hovhannes Stepanyan from Nor Artagers Secondary School in Armavir region (11th grade), and Lusine Harutyunyan from Ararat High School (12th grade). The Olympiad consisted of theoretical and experimental stages.
Initially, the 2021 International Geography Olympiad was scheduled to be held in Istanbul, Turkey, however, it was organized online due to the pandemic. The Armenian team remotely joined the Olympiad from Yerevan Quantum College.
Arsen Grigoryan (YSU) and Vardan Asatryan (NAS RA, Quantum College) coordinated the Olympic team.
It should be noted that the Armenian schoolchildren participated in International Geography Olympiads four times in the past, but they were not awarded medals.