ՀՀ Ազգային ժողովը երկրորդ ընթերցմամբ և ամբողջությամբ ընդունել է ««Բարձրագույն և հետբուհական մասնագիտական կրթության մասին» օրենքում փոփոխություն և լրացում կատարելու մասին» Կառավարության հեղինակած օրենքի նախագիծը՝ կից փաթեթով:
Առաջին ընթերցմամբ ընդունվելուց հետո նախաձեռնության վերաբերյալ առաջարկներ չեն եղել, հետևաբար, այն չէր փոփոխվել: Օրենսդրական փաթեթն ԱԺ նիստում քվեարկությամբ ստացել է 73 կողմ ձայն:
Առաջարկվող կարգավորումները ներկայացրել է ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարի տեղակալ Կարեն Թռչունյանը: Նրա խոսքով՝ ՀՀ կառավարության հաստատած տեղերի քանակին համապատասխան ուսման վճարի փոխհատուցում (լրիվ կամ մասնակի (զեղչ)) նպաստի ձևով կտրվի մրցույթի արդյունքներով բուհ ընդունված, ուսումնական տարվա արդյունքներով բարձր առաջադիմություն ունեցող սովորողներին, օրենքներով նախատեսված սոցիալական խմբերին, ինչպես նաև ՀՀ կառավարության որոշմամբ սահմանված կարգով և չափով՝ ըստ առաջադիմության, ընտանիքների անապահովության սահմանային միավորից բարձր միավորներ ունեցող, սոցիալական աջակցություն ստացող սահմանամերձ համայնքների, պետության համար առաջնահերթություն և կարևորություն ներկայացնող մասնագիտություններով նպատակային ուսուցմամբ ընդունված ուսանողներին:
Ըստ փոխնախարարի՝ բացի օրենքով սահմանված շրջանակից՝ սովորողների այլ խմբերին ուսման վարձի փոխհատուցում հատկացնելու անհրաժեշտությունը պայմանավորված է երկրում հայտարարված արտակարգ դրությամբ և 44-օրյա ռազմական գործողությունների հետևանքով: Ըստ այդմ՝ պետության կողմից ֆինանսական աջակցություն տրամադրելու համար օրենքում ավելացվել են սովորողների առանձին խմբեր՝ մարտական գործողություններին մասնակցած, սահմանված կարգով առկա ուսուցմամբ բակալավրի կամ ինտեգրացված կրթական ծրագրով ընդունված երկու և ավելի անչափահաս երեխա ունեցող ուսանողներ։
Կարեն Թռչունյանի խոսքով՝ նախատեսվում է, որ ուսման վարձի մասնակի փոխհատուցումից այս տարի կօգտվի շուրջ 4000, 2022 թ․-ին՝ 6800, 2023 թ․-ին՝ 6000, 2024 թ․-ին՝ 4600 ուսանող:
Սահմանվել են նաև տրվող նպաստների հետ կապված հարաբերությունները, չափերը․ համապատասխանաբար կամրագրվեն առաջադիմության՝ միջին որակական գնահատականի (ՄՈԳ) շեմերը: Ներկայում սահմանվել է ՄԿՈՒ համակարգում՝ 60 տոկոս ՄՈԳ, բակալավրիատում՝ 70 տոկոս և մագիստրատուրայում՝ 80 տոկոս:
Հիշեցնենք, որ փաթեթի վերաբերյալ ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության և սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի եզրակացությունը դրական էր:

In the second reading, the RA National Assembly fully adopted the draft law on “Making Amendments to the Law on Higher and Postgraduate Professional Education" undertaken by the Government, with the package attached.
After the adoption in the first reading there were no proposals on the initiative, therefore, it was not changed․The legislative package received 73 votes at the NA sitting.
The proposed regulations were presented by the Deputy Minister of Education, Science, Culture and Sports of the Republic of Armenia Karen Trchunyan․ He noted that, in accordance with the number of places approved by the Government of the Republic of Armenia, reimbursement of tuition fees (full or partial (discount) will be provided to students who have entered the university according to the competition results, with high academic performance for the academic year, social groups defined by laws, as well as in the order and amount established by the RA Government Decree, according to academic performance, having high points of family insecurity, students receiving social assistance in border communities, students enrolled in targeted training in specialties that are of priority and importance for the State.
According to the Deputy Minister, in addition to the legal framework, the need to reimburse tuition fees to other groups of students is due to the declared emergency situation in the country and 44-day military operations. Consequently, in order to provide State financial assistance, individual groups of students, who are enrolled in full-time or an integrated educational program in accordance with the established procedure and have participated in military operations, have two or more minor children, were added to the law.
According to Karen Trchunyan, it is anticipated that about 4,000 students will benefit from partial tuition reimbursement this year, 6.800 in 2022, 6.000 in 2023, and 4.600 in 2024.
The regulations and amounts of the allowances have been set, and the grade point average (GPA) limits will be defined accordingly. 60, 70, and 80 percent of GPA is defined for VET system, Bachelor’s and Master’s degrees respectively.
It should be reminded that the conclusion of the NA Standing Committee on Science, Education, Culture, Diaspora, Youth and Sports on the package was positive.