Հայկական բռնցքամարտն ընթանում է զարգացման նոր ուղով:
ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարի տեղակալ Կարեն Գիլոյանն ընդունել է Բռնցքամարտի միջազգային ֆեդերացիայի (AIBA) նախագահ Ումար Կրեմլյովին: Աշխատանքային հանդիպմանը ներկա է եղել նաև Հայաստանի բռնցքամարտի ֆեդերացիայի նախագահ Հովհաննես Հովսեփյանը:
Ողջունելով Ումար Կրեմլյովի այցը Հայաստան՝ Կարեն Գիլոյանը կարևորել է բռնցքամարտի միջազգային ֆեդերացիայի հետ սերտ համագործակցությունը և այդ ուղղությամբ անհրաժեշտ քայլեր ձեռնարկելու պատրաստակամություն հայտնել:
«Հայկական բռնցքամարտն ընթանում է զարգացման նոր ուղով: Մեզ համար կարևոր է առաջընթացի հեռանկարների շուրջ լիարժեք երկխոսություն ունենալ մարզաձևի միջազգային ֆեդերացիայի հետ և մեր երկրում անցկացնել միջազգային մրցաշարեր: Այս համատեքստում երաշխավորում եմ պետության աջակցությունը: Ցանկանում ենք ակտիվացնել գործընկերային հարաբերությունները և դրանք դարձնել առավել արդյունաբեր»,- ասել է ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալը և վերահաստատել միջազգային ֆեդերացիայի՝ բռնցքամարտի զարգացմանն ուղղված նախաձեռնություններին աջակցելու պատրաստակամությունը:
Ումար Կրեմլյովը, շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար, փաստել է, որ միջազգային կառույցը ևս ցանկանում է առկա համագործակցությանը նոր որակ հաղորդել: Բռնցքամարտի միջազգային ֆեդերացիայի նախագահը դրական է արձագանքել Հայաստանում խոշոր մրցաշար կազմակերպելու առաջարկին՝ չբացառելով անգամ Եվրոպայի մեծահասակների առաջնությունը մեր երկրում անցկացնելու հնարավորությունը:
«Նախ ցանկանում եմ շնորհակալություն հայտնել Հայաստանի բռնցքամարտի ֆեդերացիայի ընտրությունները բարձր մակարդակով կազմակերպելու համար: Ի դեմս Հովհաննես Հովսեփյանի՝ Հայաստանի բռնցքամարտի ֆեդերացիան շատ ակտիվ և նախաձեռնող ղեկավար ունի: AIBA-ն գործուն քայլեր է ձեռնարկում համաշխարհային սպորտում բռնցքամարտի տեղն առավել ամրապնդելու, մարզաձևի լավագույն ավանդույթները վերականգնելու ուղղությամբ և բաց է համագործակցության համար: Մեծ հարգանքով եմ վերաբերում ձեր պատմական երկրին և ժողովրդին, որը սպորտի նկատմամբ առանձնակի ջերմ վերաբերմունք ունի»,- ասել է Ումար Կրեմլյովը:
Զրուցակիցները քննարկել են երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող այլ հարցեր ևս: Բռնցքամարտի միջազգային ֆեդերացիայի նախագահը Կարեն Գիլոյանին հրավիրել է ներկա գտնվելու հոկտեմբերին Սերբիայում կայանալիք բռնցքամարտի աշխարհի առաջնությանը, ինչին ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալը դրական է արձագանքել:

Армянский бокс выходит на новый путь развития.
Заместитель министра образования, науки, культуры и спорта РА Карен Гилоян принял президента Международной ассоциации бокса (AIBA) Умара Кремлева. На встрече также присутствовал Президент Федерации бокса Армении Ованнес Овсепян.
Приветствуя визит Умара Кремлева в Армению, Карен Гилоян подчеркнул важность тесного сотрудничества с Международной ассоциацией бокса и выразил готовность предпринять необходимые шаги в этом направлении.
«Армянский бокс выходит на новый путь развития. Нам необходимо вести полноценный диалог с Международной спортивной ассоциацией по поводу перспектив развития и проведения международных турниров в нашей стране. Я гарантирую государственную поддержку в этом отношении. Мы хотим способствовать партнерству и сделать его более продуктивным», - заявил заместитель министра и подтвердил свою готовность продвигать инициативы Международной ассоциации, направленные на развитие бокса.
Поблагодарив за теплый прием. Умар Кремлев заявил, что международная структура также хочет придать новый качественный уровень существующему сотрудничеству. Президент Международной ассоциации бокса положительно отреагировал на предложение об организации крупного турнира в Армении, даже не исключив возможности проведения Чемпионата Европы среди взрослых в нашей стране.
«Во-первых, я хочу выразить благодарность Федерации бокса Армении за организацию выборов высокого уровня. У Федерации бокса Армении есть очень активный и прогрессивный лидер Ованнес Овсепян. AIBA предпринимает активные шаги по укреплению позиций бокса в мировом спорте, восстановлению лучших спортивных традиций, и открыта к сотрудничеству. Я с большим уважением отношусь к вашей исторической стране и людям, которые с особым теплом относятся к спорту», - сказал Умар Кремлев.
На встрече также обсуждались другие вопросы, представляющие взаимный интерес. Президент Международной ассоциации бокса пригласил Карена Гилояна посетить чемпионат мира по боксу, который пройдет в октябре в Сербии. Заместитель министра положительно откликнулся на приглашение.