Հայ մարզիկների հաղթանակները ոչ միայն նրանց, այլև մեր ժողովրդի՝ սեփական ուժերի նկատմամբ ունեցած հավատի ցուցիչ են:
ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարի պաշտոնակատար Վահրամ Դումանյանն այսօր ընդունել է Հայաստանի թենիսի տղամարդկանց հավաքականի անդամներին և թենիսի ֆեդերացիայի ներկայացուցիչներին: Հանդիպմանը ներկա է եղել նաև նախարարի տեղակալ Կարեն Գիլոյանը:
Օրերս Սկոպյեում կայացած Դևիսի գավաթի խաղարկության եվրոպական գոտու չորրորդ ենթախմբի մրցմանը մեր ընտրանին (կազմը՝ Միքայել Ավետիսյան, Սեդրակ Խաչատրյան, Հենրիկ Նիկողոսյան, Նադիր Սարգսյան, մարզիչ՝ Վահե Ավետիսյան) Ալբանիայի, Ադրբեջանի և Չեռնոգորիայի հետ պայքարում զբաղեցրել է երկրորդ հորիզոնականը և արդեն հաջորդ տարի Դևիսի գավաթի երրորդ ենթախմբում հանդես գալու հնարավորություն ստացել: Նախարարի պաշտոնակատար Վահրամ Դումանյանը շնորհակալություն է հայտնել թենիսիստներին Հայաստանը պատվով ներկայացնելու և հայ ժողովրդին հպարտություն պարգևելու համար:
«Նմանօրինակ հաջողությունները հիմք են մեծ հաղթանակների համար: Դուք ձեր մրցելույթներով ոգևորում եք բազմաթիվ մարդկանց, օրինակ ծառայում նրանց համար: Սպորտում գրանցվող հաղթանակները ոչ միայն մարզիկների, այլև ժողովրդի՝ սեփական ուժերի նկատմամբ ունեցած հավատի ցուցիչ են, ուստի դուք շատ մեծ դերակատարում ունեք հայ հասարակության տրամադրությունը բարձրացնելու և նրան վստահություն ներշնչելու առումով: Շարունակե՛ք հպարտության զգացում պարգևել մեզ, իսկ նախարարությունը շարունակաբար կանի հնարավորը ձեզ աջակցելու և խրախուսելու համար»,- ասել է ԿԳՄՍ նախարարի պաշտոնակատարը և ընդգծել՝ մշտապես պատրաստ է լսել մարզաշխարհի ներկայացուցիչների առաջարկությունները և դիտարկումները:
Հայաստանի թենիսի հավաքականի գլխավոր մարզիչ Վահե Ավետիսյանը պատմել է Դևիսի գավաթում թիմի մրցելույթների մասին՝ փաստելով, որ ի սկզբանե հաղթական են տրամադրված եղել. «Գիտակցում ենք, թե նախորդ տարվա դժվարություններից հետո մեր ժողովրդի համար որքան կարևոր են հաղթանակները, և դրանք գրանցելու համար ուժ չենք խնայում: Մեր գլխավոր նպատակը մեկ ենթախումբ բարձրանալն էր, ինչին կարողացանք հասնել: Նախ Ալբանիայի, ապա Ադրբեջանի հավաքականների նկատմամբ տոնած հաղթանակներն ապահովեցին չորրորդից երրորդ ենթախումբ անցումը, իսկ Չեռնոգորիայի հետ խաղի արդյունքն արդեն էական նշանակություն չուներ: Սա բոլորիս հաղթանակն է՝ երկրի, նախարարության, ֆեդերացիայի, մարզիկների: Վերադարձել ենք դրական էմոցիաներով և նոր հաղթանակների պատրաստակամությամբ»:
Հայաստանի թենիսի ֆեդերացիայի ներկայացուցիչներից Վահրամ Դումանյանը հետաքրքրվել է հավաքականի առաջիկա ծրագրերից, քննարկել մեր երկրում մարզաձևի առավել մասսայականացման և զարգացման հեռանկարները: ԿԳՄՍ նախարարի պաշտոնակատարը վստահեցրել է, որ նախարարությունը պատրաստ է գործադրել բոլոր ջանքերը՝ համատեղ ուժերով առկա խնդիրները լուծելու համար:
Ներկաները շնորհակալություն են հայտնել ընդունելության համար և որպես հաղթական հուշանվեր՝ ԿԳՄՍ նախարարի պաշտոնակատարին նվիրել Դևիսի գավաթի՝ իրենց ստորագրություններով գնդակ:

Победы армянских спортсменов являются показателем веры в свои силы не только для спортсменов, но и для нашего народа.
Исполняющий обязанности министра образования, науки, культуры и спорта РА Ваграм Думанян принял членов мужской сборной Армении по теннису и представителей Федерации тенниса. Во встрече также принял участие заместитель министра Карен Гилоян.
На соревнованиях IV группы Кубка Дэвиса, недавно прошедших в Скопье, наша команда (в составе: Микаэл Аветисян, Седрак Хачатрян, Генрик Никогосян, Надир Саргсян, главный тренер Ваге Аветисян) заняла второе место, опередив Албанию, Азербайджан и Черногорию, и в следующем году будет иметь шанс выступить в III группе Кубка Дэвиса. Исполняющий обязанности министра Ваграм Думанян поблагодарил теннисистов за то, что они с честью представили Армению и дали повод для гордости армянскому народу.
«Такие успехи являются основой для больших побед. Многие люди вдохновлены вашими выступлениями на соревнованиях, которые послужили для них примером. Победы в спорте являются показателем веры спортсменов и людей в свои силы, поэтому вы оказываете очень важное влияние на вдохновение армянского общества. Продолжайте делиться с нами чувством гордости, и Министерство сделает все возможное, чтобы поддержать и поощрить вас», - отметил исполняющий обязанности министра и подчеркнул, что всегда готов выслушать предложения и соображения представителей спортивного мира.
Главный тренер сборной Армении по теннису Ваге Аветисян рассказал о выступлениях команды на Кубке Дэвиса, отметив, что изначально они были настроены на победу: «Мы понимаем, насколько важны победы для нашей нации после прошлогодних трудностей, и мы не жалели усилий для победы. Нашей целью было перейти на следующий уровень, которого нам удалось достичь. Решающими стали победы над Албанией и Азербайджаном для перехода на более высокий уровень, после чего раунд с Черногорией уже не имел существенного значения. Эта победа принадлежит всем нам – государству, Министерству, Федерации и спортсменам. Мы полны положительных эмоций и готовы к большим победам».
Ваграм Думанян поинтересовался у представителей Федерации тенниса Армении о предстоящих программах команды и обсудил перспективы распространения и развития тенниса в нашей стране. Исполняющий обязанности министра заверил, что ведомство готово приложить все усилия для совместного решения текущих вопросов.
В благодарность за прием участники вручили исполняющему обязанности министра мяч с автографами участников Кубка Дэвиса в качестве победного сувенира.