Հայ մարզիկների հաղթանակները ոչ միայն նրանց, այլև մեր ժողովրդի՝ սեփական ուժերի նկատմամբ ունեցած հավատի ցուցիչ են:
ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարի պաշտոնակատար Վահրամ Դումանյանն այսօր ընդունել է Հայաստանի թենիսի տղամարդկանց հավաքականի անդամներին և թենիսի ֆեդերացիայի ներկայացուցիչներին: Հանդիպմանը ներկա է եղել նաև նախարարի տեղակալ Կարեն Գիլոյանը:
Օրերս Սկոպյեում կայացած Դևիսի գավաթի խաղարկության եվրոպական գոտու չորրորդ ենթախմբի մրցմանը մեր ընտրանին (կազմը՝ Միքայել Ավետիսյան, Սեդրակ Խաչատրյան, Հենրիկ Նիկողոսյան, Նադիր Սարգսյան, մարզիչ՝ Վահե Ավետիսյան) Ալբանիայի, Ադրբեջանի և Չեռնոգորիայի հետ պայքարում զբաղեցրել է երկրորդ հորիզոնականը և արդեն հաջորդ տարի Դևիսի գավաթի երրորդ ենթախմբում հանդես գալու հնարավորություն ստացել: Նախարարի պաշտոնակատար Վահրամ Դումանյանը շնորհակալություն է հայտնել թենիսիստներին Հայաստանը պատվով ներկայացնելու և հայ ժողովրդին հպարտություն պարգևելու համար:
«Նմանօրինակ հաջողությունները հիմք են մեծ հաղթանակների համար: Դուք ձեր մրցելույթներով ոգևորում եք բազմաթիվ մարդկանց, օրինակ ծառայում նրանց համար: Սպորտում գրանցվող հաղթանակները ոչ միայն մարզիկների, այլև ժողովրդի՝ սեփական ուժերի նկատմամբ ունեցած հավատի ցուցիչ են, ուստի դուք շատ մեծ դերակատարում ունեք հայ հասարակության տրամադրությունը բարձրացնելու և նրան վստահություն ներշնչելու առումով: Շարունակե՛ք հպարտության զգացում պարգևել մեզ, իսկ նախարարությունը շարունակաբար կանի հնարավորը ձեզ աջակցելու և խրախուսելու համար»,- ասել է ԿԳՄՍ նախարարի պաշտոնակատարը և ընդգծել՝ մշտապես պատրաստ է լսել մարզաշխարհի ներկայացուցիչների առաջարկությունները և դիտարկումները:
Հայաստանի թենիսի հավաքականի գլխավոր մարզիչ Վահե Ավետիսյանը պատմել է Դևիսի գավաթում թիմի մրցելույթների մասին՝ փաստելով, որ ի սկզբանե հաղթական են տրամադրված եղել. «Գիտակցում ենք, թե նախորդ տարվա դժվարություններից հետո մեր ժողովրդի համար որքան կարևոր են հաղթանակները, և դրանք գրանցելու համար ուժ չենք խնայում: Մեր գլխավոր նպատակը մեկ ենթախումբ բարձրանալն էր, ինչին կարողացանք հասնել: Նախ Ալբանիայի, ապա Ադրբեջանի հավաքականների նկատմամբ տոնած հաղթանակներն ապահովեցին չորրորդից երրորդ ենթախումբ անցումը, իսկ Չեռնոգորիայի հետ խաղի արդյունքն արդեն էական նշանակություն չուներ: Սա բոլորիս հաղթանակն է՝ երկրի, նախարարության, ֆեդերացիայի, մարզիկների: Վերադարձել ենք դրական էմոցիաներով և նոր հաղթանակների պատրաստակամությամբ»:
Հայաստանի թենիսի ֆեդերացիայի ներկայացուցիչներից Վահրամ Դումանյանը հետաքրքրվել է հավաքականի առաջիկա ծրագրերից, քննարկել մեր երկրում մարզաձևի առավել մասսայականացման և զարգացման հեռանկարները: ԿԳՄՍ նախարարի պաշտոնակատարը վստահեցրել է, որ նախարարությունը պատրաստ է գործադրել բոլոր ջանքերը՝ համատեղ ուժերով առկա խնդիրները լուծելու համար:
Ներկաները շնորհակալություն են հայտնել ընդունելության համար և որպես հաղթական հուշանվեր՝ ԿԳՄՍ նախարարի պաշտոնակատարին նվիրել Դևիսի գավաթի՝ իրենց ստորագրություններով գնդակ:

The victories of the Armenian athletes are an indicator of belief in their own strength not only for athletes but also for our nation.
RA Acting Minister of Education, Science, Culture and Sports Vahram Dumanyan received today the members of the Armenia male tennis team and the representatives of the Tennis Federation. Deputy Minister Karen Giloyan also participated in the meeting.
At the European Davis Cup Group IV competition recently held in Skopje, our team (with the team members: Mikayel Avetisyan, Sedrak Khachatryan, Henrik Nikoghosyan, Nadir Sargsyan, head coach Vahe Avetisyan) took the second place outscoring Albania, Azerbaijan and Montenegro, and next year will have the chance to compete in the Davis Cup Group III. Acting Minister Vahram Dumanyan thanked the tennis players for representing Armenia with honors and giving pride to the Armenian people.
“Such successes are the basis for greater victories. Many people аrе inspired by your competitions, which serve as an example for them. Victories in sports are an indicator of belief for athletes and people, in their own strength, so you have a very important impact on inspiring the Armenian society. Keep sharing with us the sense of pride, and the Ministry will do everything possible to support and encourage you," noted the ESCS Acting Minister and stressed that he is always ready to listen to suggestions and considerations from the sports world representatives.
The head coach of the Armenian national tennis team Vahe Avetisyan spoke about the team's performances at the Davis Cup, noting that they were initially determined to win: “We realize how important the victories are for our nation after last year's difficulties, and we spared no effort to win. Our target was to move to the next level, which we managed to achieve. Decisive were the victories over Albania and Azerbaijan for moving to a higher level, after which the round with Montenegro was no longer of significant importance. This victory belongs to all of us – the State, the Ministry, the Federation and the athletes. We are filled with positive emotions and are ready for greater victories.”
Vahram Dumanyan inquired from the Tennis Federation of Armenia representatives about the upcoming programs of the team and discussed the prospects of dissemination and advancements of tennis in our country. The ESCS Acting Minister assured that the Ministry is ready to make every effort to jointly solve the current issues.
Thankful for the reception the participants gave the ESCS Acting Minister a ball with the signatures of the Davis Cup as a winning souvenir.