ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարի տեղակալ Արա Խզմալյանն ընդունել է Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի (ԵԽԽՎ) միգրացիայի, փախստականների և տեղահանված անձանց հարցերի զեկուցող Փոլ Գավանին և ԵԽԽՎ Միգրացիայի հանձնաժողովի քարտուղար Մարկ Նևիլին:
Շեշտելով, որ հայ ժողովուրդն ապրում է իր պատմության ամենաբարդ փուլերից մեկը, Արա Խզմալյանը շնորհակալություն է հայտնել հետպատերազմական շրջանում ԵԽԽՎ ցուցաբերած աջակցության համար: Նախարարի տեղակալը, մասնավորապես, կարևորել է Հայաստանի և Արցախի հարցով ԵԽԽՎ վերջին բանաձևը, որում, ի թիվս մարդու իրավունքների խախտման խնդիրների, առանձին բարձրացվել է նաև Ադրբեջանի վերահսկողության ներքո անցած տարածքներում գտնվող հայկական պատմամշակութային հուշարձանների պահպանության խնդիրը:
Արա Խզմալյանը ԵԽԽՎ պատվիրակներին տեղեկացրել է, որ 2020 թ. սեպտեմբերի 27-ին Արցախի դեմ սանձազերծված պատերազմի հետևանքով հայկական ավելի քան 2000 պատմամշակութային հուշարձան, ինչպես նաև 10 թանգարան (8-ը՝ պետական, 2-ը՝ մասնավոր)` շուրջ 20 հազար ցուցանմուշներով, մնացել են Ադրբեջանի վերահսկողության տակ: Ընդ որում` ռազմական գործողությունների ողջ ընթացքում մշակութային կոթողները թիրախավորվել և գնդակոծվել են:
Արա Խզմալյանը մտահոգություն է հայտնել Ադրբեջանի տիրապետության ներքո անցած տարածքներում գտնվող հայկական պատմամշակութային ժառանգությանը սպառնացող վտանգի վերաբերյալ՝ հաշվի առնելով այդ երկրի կողմից տասնամյակներ շարունակ իրականացվող հակահայ քաղաքականությունը և հայկական ժառանգության թիրախավորված ոչնչացումը:
Նախարարի տեղակալը փաստել է, որ Ադրբեջանն արհեստական խոչընդոտներ է ստեղծում օկուպացված տարածքներում հայկական պատմամշակութային ժառանգության առկա վիճակը գնահատելու նպատակով մշտադիտարկման այցերի, այդ թվում՝ միջազգային հեղինակավոր կազմակերպությունների առաջարկությունների առումով:
«Ամենախոսուն դեպքը ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի կողմից մոնիթորինգային առաքելության մերժումն էր: Խնդիրն առավել բարդանում է՝ հաշվի առնելով, որ Ադրբեջանը չի անդամակցում Հուշարձանների և տեսարժան վայրերի միջազգային խորհրդին (ICOMOS), որն անհնար է դարձնում համագործակցությունը նաև մասնագիտական հարթակում»,- ընդգծել է նա և հավելել, որ պետք է միջազգային հանրության ուշադրությունը հրավիրել այն փաստի վրա, որ հայկական պատմամշակութային ժառանգության ոչնչացման վտանգը չի վերաբերում սոսկ հայկական մշակույթին, քանի որ ի դեմս հայկական մշակութային ժառանգության՝ գործ ունենք համաեվրոպական քրիստոնեական արժեքների հետ, և այդ համատեքստում հայկական հետքի ոչնչացումը սպառնում է նաև համաեվրոպական մշակութային ժառանգությանը:
Արա Խզմալյանը հատուկ նշել է, որ հայկական կողմը պատմամշակութային ժառանգության պահպանության գործում ակնկալում է եվրոպացի գործընկերների գործուն աջակցությունը: ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալն ընդգծել է, որ համացանցում հասանելի տեսանյութերն ու լուսանկարները փաստում են, որ Ադրբեջանում շարունակվում է հայկական ինքնության ոչնչացման պետական քաղաքականությունը, ինչի դրսևորումներից են Շուշիի Սուրբ Ղազանչեցոց եկեղեցու գմբեթի վերափոխման աշխատանքները, Դադիվանքը որպես ոչ հայկական եկեղեցի ներկայացնելու փորձերը:
Եվրոպացի պատվիրակները նշել են, որ զեկույց է պատրաստվում պատերազմի հետևանքների մասին, որը սեպտեմբերին մեկնարկելիք նստաշրջանում ներկայացվելու է ԵԽԽՎ բոլոր 47 անդամ երկրների պատգամավորներին: Զեկույցի պատրաստման նպատակով ԵԽԽՎ միգրացիայի, փախստականների և տեղահանված անձանց հարցերի զեկուցող Փոլ Գավանին պատրաստվում է այցելել նաև Ադրբեջան: Նա մտահոգիչ է համարել, որ Արցախ այցելելու հնարավորություն չի ունեցել:
Արա Խզմալյանն իր հերթին նշել է, որ ԵԽԽՎ պատվիրակության, ինչպես նաև միջազգային այլ պատվիրակությունների՝ Արցախ կատարելիք այցի հետ կապված, հայկական կողմը մշտապես կառուցողական դիրքորոշում է ցուցաբերել:

Заместитель министра образования, науки, культуры и спорта РА Ара Хзмалян принял докладчика Парламентской Ассамблеи Совета Европы (ПАСЕ) по вопросам миграции, беженцев и перемещенных лиц Пола Гавана и секретаря Комитета ПАСЕ по миграции Марка Невилла.
Подчеркнув, что армянский народ переживает один из самых сложных этапов своей истории, Ара Хзмалян выразил благодарность за помощь ПАСЕ в послевоенный период. Замминистра, в частности, подчеркнул важность последней резолюции ПАСЕ по Армении и Арцаху, в которой, помимо проблем нарушения прав человека, отдельно поднят вопрос сохранения армянских памятников истории и культуры, оказавшихся под контролем Азербайджана.
Ара Хзмалян проинформировал делегатов ПАСЕ о том, что в результате войны, развязанной 27 сентября 2020 года в Арцахе, под контролем Азербайджана осталось более 2000 армянских памятников истории и культуры, а также 10 музеев (8 государственных, 2 частных) с около 20 тысячами экспонатов. Кроме того, памятники культуры подвергались нападениям и обстрелам в ходе военных операций. Ара Хзмалян выразил обеспокоенность в связи с угрозой армянскому историческому и культурному наследию на территориях, находящихся под контролем Азербайджана, учитывая многолетнюю антиармянскую политику и преднамеренное уничтожение армянского наследия.
Замминистра заявил, что Азербайджан создает искусственные препятствия для мониторинговых визитов для оценки состояния армянского историко-культурного наследия на оккупированных территориях, включая рекомендации авторитетных международных организаций.
«Самым ярким случаем стал отказ в визите мониторинговой миссии ЮНЕСКО. Вопрос еще более осложняется тем, что Азербайджан не является членом Международного совета по памятникам и памятникам (ИКОМОС), что делает невозможным сотрудничество на профессиональной платформе»,-подчеркнул замминистра, добавив, что необходимо обратить внимание международного сообщества на то, что угроза уничтожения армянского историко-культурного наследия касается не только армянской культуры, поскольку в лице армянского культурного наследия мы имеем дело с общеевропейскими христианскими ценностями, и в этой связи, уничтожение армянского следа также угрожает общеевропейскому культурному наследию.
Ара Хзмалян особо подчеркнул, что армянская сторона рассчитывает на активную поддержку европейских партнеров в деле сохранения культурно-исторического наследия.
Заместитель министра отметил, что видео и фотографии, опубликованные в Интернете, доказывают, что в Азербайджане продолжается государственная политика уничтожения армянской идентичности, одним из проявлений которой является трансформация купола церкви Святого Газанчецоца в Шуши, а также попытки представить монастырь Дадиванк как наследие неармянского происхождения.
Европейские делегаты отметили, что готовится доклад о последствиях войны, который будет представлен депутатам всех 47 государств-членов ПАСЕ на сессии, начинающейся в сентябре. В рамках подготовки доклада Азербайджан также посетит докладчик ПАСЕ по вопросам миграции, беженцев и перемещенных лиц Пол Гаван. Он выразил обеспокоенность тем, что у него нет возможности посетить Арцах.
Ара Хзмалян, в свою очередь, отметил, что в связи с предстоящим визитом делегации ПАСЕ в Арцах, а также других международных делегаций армянская сторона всегда проявляла конструктивную позицию.