ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարի տեղակալ Արա Խզմալյանն ընդունել է Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի (ԵԽԽՎ) միգրացիայի, փախստականների և տեղահանված անձանց հարցերի զեկուցող Փոլ Գավանին և ԵԽԽՎ Միգրացիայի հանձնաժողովի քարտուղար Մարկ Նևիլին:
Շեշտելով, որ հայ ժողովուրդն ապրում է իր պատմության ամենաբարդ փուլերից մեկը, Արա Խզմալյանը շնորհակալություն է հայտնել հետպատերազմական շրջանում ԵԽԽՎ ցուցաբերած աջակցության համար: Նախարարի տեղակալը, մասնավորապես, կարևորել է Հայաստանի և Արցախի հարցով ԵԽԽՎ վերջին բանաձևը, որում, ի թիվս մարդու իրավունքների խախտման խնդիրների, առանձին բարձրացվել է նաև Ադրբեջանի վերահսկողության ներքո անցած տարածքներում գտնվող հայկական պատմամշակութային հուշարձանների պահպանության խնդիրը:
Արա Խզմալյանը ԵԽԽՎ պատվիրակներին տեղեկացրել է, որ 2020 թ. սեպտեմբերի 27-ին Արցախի դեմ սանձազերծված պատերազմի հետևանքով հայկական ավելի քան 2000 պատմամշակութային հուշարձան, ինչպես նաև 10 թանգարան (8-ը՝ պետական, 2-ը՝ մասնավոր)` շուրջ 20 հազար ցուցանմուշներով, մնացել են Ադրբեջանի վերահսկողության տակ: Ընդ որում` ռազմական գործողությունների ողջ ընթացքում մշակութային կոթողները թիրախավորվել և գնդակոծվել են:
Արա Խզմալյանը մտահոգություն է հայտնել Ադրբեջանի տիրապետության ներքո անցած տարածքներում գտնվող հայկական պատմամշակութային ժառանգությանը սպառնացող վտանգի վերաբերյալ՝ հաշվի առնելով այդ երկրի կողմից տասնամյակներ շարունակ իրականացվող հակահայ քաղաքականությունը և հայկական ժառանգության թիրախավորված ոչնչացումը:
Նախարարի տեղակալը փաստել է, որ Ադրբեջանն արհեստական խոչընդոտներ է ստեղծում օկուպացված տարածքներում հայկական պատմամշակութային ժառանգության առկա վիճակը գնահատելու նպատակով մշտադիտարկման այցերի, այդ թվում՝ միջազգային հեղինակավոր կազմակերպությունների առաջարկությունների առումով:
«Ամենախոսուն դեպքը ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի կողմից մոնիթորինգային առաքելության մերժումն էր: Խնդիրն առավել բարդանում է՝ հաշվի առնելով, որ Ադրբեջանը չի անդամակցում Հուշարձանների և տեսարժան վայրերի միջազգային խորհրդին (ICOMOS), որն անհնար է դարձնում համագործակցությունը նաև մասնագիտական հարթակում»,- ընդգծել է նա և հավելել, որ պետք է միջազգային հանրության ուշադրությունը հրավիրել այն փաստի վրա, որ հայկական պատմամշակութային ժառանգության ոչնչացման վտանգը չի վերաբերում սոսկ հայկական մշակույթին, քանի որ ի դեմս հայկական մշակութային ժառանգության՝ գործ ունենք համաեվրոպական քրիստոնեական արժեքների հետ, և այդ համատեքստում հայկական հետքի ոչնչացումը սպառնում է նաև համաեվրոպական մշակութային ժառանգությանը:
Արա Խզմալյանը հատուկ նշել է, որ հայկական կողմը պատմամշակութային ժառանգության պահպանության գործում ակնկալում է եվրոպացի գործընկերների գործուն աջակցությունը: ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալն ընդգծել է, որ համացանցում հասանելի տեսանյութերն ու լուսանկարները փաստում են, որ Ադրբեջանում շարունակվում է հայկական ինքնության ոչնչացման պետական քաղաքականությունը, ինչի դրսևորումներից են Շուշիի Սուրբ Ղազանչեցոց եկեղեցու գմբեթի վերափոխման աշխատանքները, Դադիվանքը որպես ոչ հայկական եկեղեցի ներկայացնելու փորձերը:
Եվրոպացի պատվիրակները նշել են, որ զեկույց է պատրաստվում պատերազմի հետևանքների մասին, որը սեպտեմբերին մեկնարկելիք նստաշրջանում ներկայացվելու է ԵԽԽՎ բոլոր 47 անդամ երկրների պատգամավորներին: Զեկույցի պատրաստման նպատակով ԵԽԽՎ միգրացիայի, փախստականների և տեղահանված անձանց հարցերի զեկուցող Փոլ Գավանին պատրաստվում է այցելել նաև Ադրբեջան: Նա մտահոգիչ է համարել, որ Արցախ այցելելու հնարավորություն չի ունեցել:
Արա Խզմալյանն իր հերթին նշել է, որ ԵԽԽՎ պատվիրակության, ինչպես նաև միջազգային այլ պատվիրակությունների՝ Արցախ կատարելիք այցի հետ կապված, հայկական կողմը մշտապես կառուցողական դիրքորոշում է ցուցաբերել:

RA Deputy Minister of Education, Science, Culture and Sports Ara Khzmalyan received the rapporteur of the Parliamentary Assembly of the Council of Europe (PACE) on Migration, Refugees and Displaced persons Paul Gavan and PACE Migration Committee Secretary Mark Neville.
Emphasizing that the Armenian people are going through one of the most difficult stages of their history, Ara Khzmalyan expressed gratitude for the assistance of PACE in the post-war period. The Deputy Minister, in particular, underlined the importance of the latest PACE resolution on Armenia and Artsakh, which, besides the problems of human rights violations, separately raised the issue of preserving Armenian historical and cultural monuments under the control of Azerbaijan.
Ara Khzmalyan informed the PACE delegates that as a result of the war unleashed on September 27, 2020 against Artsakh, more than 2000 Armenian historical and cultural monuments, as well as 10 museums (8 public, 2 private) with about 20 thousand exhibits remained under the control of Azerbaijan. Moreover, the cultural monuments were targeted and shelled throughout the course of the military operations.
Ara Khzmalyan expressed concern about the threat to the Armenian historical and cultural heritage in the territories under the control of Azerbaijan, given the decades-long anti-Armenian policy and the deliberate destruction of the Armenian heritage.
The Deputy Minister stated that Azerbaijan creates artificial obstacles for monitoring visits to assess the state of the Armenian historical and cultural heritage in the occupied territories, including recommendations of authoritative international organizations.
“The most vivid case was the refusal of the UNESCO monitoring mission. The issue is further complicated by the fact that Azerbaijan is not a member of the International Council on Monuments and Sites (ICOMOS), which makes it impossible to cooperate on a professional platform,” stressed the Deputy Minister adding that it is necessary to draw the attention of the international community to the fact that the threat of destruction of the Armenian historical and cultural heritage does not concern only the Armenian culture, since in the face of the Armenian cultural heritage we are dealing with pan-European Christian values, and in this regard, the destruction of the Armenian trace also threatens the pan-European cultural heritage.
Ara Khzmalyan especially emphasized that the Armenian side expects the active support of the European partners in the preservation of historical and cultural heritage. The ESCS Deputy Minister pointed out that the videos and photos released on the Internet prove that the state policy of destroying the Armenian identity continues in Azerbaijan, one of the manifestations of which is the transformation of the dome of the Saint Ghazanchetsots Church in Shushi, and the attempts of presenting Dadivank Monastery as of non-Armenian origin.
The European delegates noted that a report on the consequences of the war is being prepared which will be presented to the MPs of all 47 PACE member states at the session starting in September. In the frame of preparing the report, the PACE rapporteur on Migration, Refugees and Displaced Persons Paul Gavan is also going to visit Azerbaijan. He expressed his concerns of not having the opportunity to visit Artsakh.
Ara Khzmalyan, in his turn, noted that in connection with the upcoming visit of the PACE delegation to Artsakh, as well as other international delegations, the Armenian side has always shown a constructive position.