Թանգարանների միջազգային օրվա շրջանակում ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարի պաշտոնակատար Վահրամ Դումանյանն այսօր այցելել է Ալեքսանդր Սպենդիարյանի տուն-թանգարան:
Թանգարանի տնօրեն Մարինե Օթարյանի ուղեկցությամբ Վահրամ Դումանյանը շրջել է ցուցասրահներում, ծանոթացել մեծանուն կոմպոզիտորի կյանքն ու ստեղծագործական ուղին ներկայացնող ցուցանմուշներին: Այս տարի Ալեքսանդր Սպենդիարյանի ծննդյան 150-ամյա հոբելյանն է, որն ընդգրկվել է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի Հռչակավոր մարդկանց և կարևոր իրադարձությունների 2020-2021 թթ․ օրացույցում։
Վահրամ Դումանյանն այդ համատեքստում ընդգծել է մեծահռչակ կոմպոզիտորի՝ համաշխարհային և, մասնավորապես, հայկական երաժշտարվեստում ունեցած անգնահատելի ներդրմանը ծանոթանալու և այն ինչպես հայ, այնպես էլ միջազգային հանրությանը ներկայացնելու կարևորությունը: ԿԳՄՍ նախարարի պաշտոնակատարի խոսքով՝ ոչ միայն Թանգարանների միջազգային օրը, այլև մշտապես պետք է արժանին մատուցել մեր մեծերին, գնահատել նրանց ժառանգությունը և այն լավագույնս փոխանցել սերունդներին, որն էլ հենց թանգարանների առաքելությունն է:
Ալեքսանդր Սպենդիարյանի տուն-թանգարանի տնօրեն Մարինե Օթարյանը նշել է, որ հատկապես կրտսեր սերնդին առավել գրավիչ ներկայանալու համար մշակութային հաստատությունում օգտագործում են նորագույն տեխնոլոգիաներ. թանգարանի այցելուները, բացի կոմպոզիտորի կյանքին հաղորդակից լինելուց, կարող են մասնակցել «Ես դիրիժոր եմ» ինտերակտիվ խաղին՝ փորձարկելով իրենց դիրիժորական ունակությունները, իսկ «Սպենդիարյանական վայրերով՝ Ղրիմից-Հայաստան» կրթական ծրագրի միջոցով ճամփորդել այն վայրերով, որտեղ տեղի են ունեցել կոմպոզիտորի կյանքի կարևորագույն իրադարձությունները:
Մարինե Օթարյանը և Վահրամ Դումանյանը քննարկել են նաև Սպենդիարյանի 150-ամյակին նվիրված ծրագրերը, որոնք, ԿԳՄՍ նախարարի պաշտոնակատարի հավաստմամբ, համատեղ ջանքերի շնորհիվ կիրականացվեն լավագույնս:
Նշենք, որ միջազգային հանրությունը մայիսի 18-ը՝ որպես Թանգարանների միջազգային օր, նշում է 1977 թվականից՝ Թանգարանների միջազգային խորհրդի (ԻԿՕՄ) առաջարկով: Այս տարի Թանգարանների միջազգային օրը և «Թանգարանների գիշեր» ծրագիրն իրականացվում են «Թանգարանների ապագան. վերականգնել և վերաիմաստավորել» խորագրի ներքո:

По случаю Международного дня музеев исполняющий обязанности Министра образования, науки, культуры и спорта РА Ваграм Думанян посетил Дом-музей Александра Спендиаряна.
В сопровождении директора музея Марины Отарян Ваграм Думанян обошел выставочные залы, ознакомился с экспонатами, представляющими жизнь и творческий путь известного композитора. В этом году исполняется 150 лет Александру Спендиаряну, и эта дата была включена в календарь выдающихся личностей ЮНЕСКО и исторических событий на 2020-2021 годы.
В этом контексте Ваграм Думанян подчеркнул важность ознакомления с бесценным вкладом великого композитора в мировое и, в частности, армянское музыкальное искусство и представления его как армянскому, так и международному сообществу. По словам исполняющего обязанности министра, не только в Международный день музеев, но и всегда необходимо отдавать дань уважения нашим великим предкам, ценить их наследие и передавать его поколениям наилучшим образом, что и является миссией музеев.
Директор Дома-музея Александра Спендиаряна Марина Отарян отметила, что в культурном учреждении используются новейшие технологии для более привлекательной презентации подрастающему поколению Помимо ознакомления с жизнью композитора, посетители музея могут принять участие в интерактивной игре «Я дирижер» и проверить свои дирижерские навыки, а также посетить места, где происходили самые важные события в жизни композитора, в рамках образовательной программы «Спендиаряновские места-от Крыма до Армении».
Марина Отарян и Ваграм Думанян также обсудили программы, посвященные 150-летию Спендиаряна, которые, по словам исполняющего обязанности министра, будут лучше всего осуществлены благодаря совместным усилиям.
Отметим, что международное сообщество отмечает 18 мая как Международный день музеев с 1977 года по предложению Международного совета музеев (ИКОМ).
В этом году Международный день музеев и программа «Ночь музеев» проводятся в рамках темы «Будущее музеев: восстановление и переосмысление».