Թանգարանների միջազգային օրվա շրջանակում ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարի պաշտոնակատար Վահրամ Դումանյանն այսօր այցելել է Ալեքսանդր Սպենդիարյանի տուն-թանգարան:
Թանգարանի տնօրեն Մարինե Օթարյանի ուղեկցությամբ Վահրամ Դումանյանը շրջել է ցուցասրահներում, ծանոթացել մեծանուն կոմպոզիտորի կյանքն ու ստեղծագործական ուղին ներկայացնող ցուցանմուշներին: Այս տարի Ալեքսանդր Սպենդիարյանի ծննդյան 150-ամյա հոբելյանն է, որն ընդգրկվել է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի Հռչակավոր մարդկանց և կարևոր իրադարձությունների 2020-2021 թթ․ օրացույցում։
Վահրամ Դումանյանն այդ համատեքստում ընդգծել է մեծահռչակ կոմպոզիտորի՝ համաշխարհային և, մասնավորապես, հայկական երաժշտարվեստում ունեցած անգնահատելի ներդրմանը ծանոթանալու և այն ինչպես հայ, այնպես էլ միջազգային հանրությանը ներկայացնելու կարևորությունը: ԿԳՄՍ նախարարի պաշտոնակատարի խոսքով՝ ոչ միայն Թանգարանների միջազգային օրը, այլև մշտապես պետք է արժանին մատուցել մեր մեծերին, գնահատել նրանց ժառանգությունը և այն լավագույնս փոխանցել սերունդներին, որն էլ հենց թանգարանների առաքելությունն է:
Ալեքսանդր Սպենդիարյանի տուն-թանգարանի տնօրեն Մարինե Օթարյանը նշել է, որ հատկապես կրտսեր սերնդին առավել գրավիչ ներկայանալու համար մշակութային հաստատությունում օգտագործում են նորագույն տեխնոլոգիաներ. թանգարանի այցելուները, բացի կոմպոզիտորի կյանքին հաղորդակից լինելուց, կարող են մասնակցել «Ես դիրիժոր եմ» ինտերակտիվ խաղին՝ փորձարկելով իրենց դիրիժորական ունակությունները, իսկ «Սպենդիարյանական վայրերով՝ Ղրիմից-Հայաստան» կրթական ծրագրի միջոցով ճամփորդել այն վայրերով, որտեղ տեղի են ունեցել կոմպոզիտորի կյանքի կարևորագույն իրադարձությունները:
Մարինե Օթարյանը և Վահրամ Դումանյանը քննարկել են նաև Սպենդիարյանի 150-ամյակին նվիրված ծրագրերը, որոնք, ԿԳՄՍ նախարարի պաշտոնակատարի հավաստմամբ, համատեղ ջանքերի շնորհիվ կիրականացվեն լավագույնս:
Նշենք, որ միջազգային հանրությունը մայիսի 18-ը՝ որպես Թանգարանների միջազգային օր, նշում է 1977 թվականից՝ Թանգարանների միջազգային խորհրդի (ԻԿՕՄ) առաջարկով: Այս տարի Թանգարանների միջազգային օրը և «Թանգարանների գիշեր» ծրագիրն իրականացվում են «Թանգարանների ապագան. վերականգնել և վերաիմաստավորել» խորագրի ներքո:

On the occasion of the International Museum Day, RA Acting Minister of Education, Science, Culture and Sports Vahram Dumanyan visited today Alexander Spendiaryan House-Museum.
Accompanied by director of the museum Marina Otaryan, Vahram Dumanyan toured the exhibition halls, got acquainted with the exhibits representing the life and the creative path of the renowned composer.
This year marks the 150th anniversary of Alexander Spendiaryan, which was included in the UNESCO calendar of eminent personalities and historic events of 2020-2021.
In this context, Vahram Dumanyan emphasized the importance of getting acquainted with the invaluable contribution of the great composer to the world and, in particular, the Armenian music art and presenting it to both the Armenian and the international community. According to the ESCS Acting Minister, not only on the International Museum Day, but also it is always necessary to pay tribute to our great ancestors, to appreciate their heritage and transfer it on to generations in the best way, which is the mission of the museums.
Marina Otaryan, Director of the Alexander Spendiaryan House-Museum, noted that the latest technologies are used in the cultural institution for a more attractive presentation to the younger generation․ In addition to familiarizing with the life of the composer, the visitors of the museum, can participate in the interactive game "I am a conductor" and test their conducting skills; and travel to the places where the most important events of the composer's life took place via the educational program" Spendiarian sites - from Crimea to Armenia".
Marina Otaryan and Vahram Dumanyan also discussed the programs dedicated to the 150th anniversary of Spendiaryan, which, according to the ESCS Acting Minister, will be best implemented due to joint efforts.
Note that the international community has been celebrating May 18 as the International Museum Day since 1977 at the suggestion of the International Council of Museums (ICOM). This year, the International Museum Day and the “Night of Museums” program are held within the theme “Future of Museums: Recover and Reimagine”.