ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարի պաշտոնակատար Վահրամ Դումանյանն այսօր ընդունել է Հայաստանում Ճապոնիայի նորանշանակ արտակարգ և լիազոր դեսպան Ֆուկուսիմա Մասանորիին:
Շնորհավորելով դեսպանի պաշտոնում նշանակվելու կապակցությամբ՝ նախարարի պաշտոնակատար Վահրամ Դումանյանը համոզմունք է հայտնել, որ Ֆուկուսիմա Մասանորին իր արդյունավետ աշխատանքով կնպաստի հայ-ճապոնական հարաբերությունների ամրապնդմանը և հետագա զարգացմանը: ԿԳՄՍ նախարարի պաշտոնակատարը նշել է, որ Հայաստանը կարևորում է Ճապոնիայի հետ հարաբերությունների խորացումը, իսկ նախարարության համակարգման ոլորտները երկկողմ օրակարգի ընդլայնման հնարավորություն են տալիս:
«Ներկայում մեզ համար առաջնահերթ է նախարարության համակարգման ոլորտներում բարեփոխումների և ռազմավարական նշանակության ծրագրերի իրականացումը, որոնց ուղղությամբ գործուն քայլեր են կատարվում: Համոզված եմ, որ Ճապոնիայի հետ սերտ համագործակցությունը և փորձի փոխանակումը կնպաստեն այդ ծրագրերի արդյունավետության բարձրացմանը»,- ասել է նախարարի պաշտոնակատարը և ճապոնական կողմին շնորհակալություն հայտնել շարունակաբար ցուցաբերվող աջակցության համար:
Վահրամ Դումանյանն ընդգծել է գիտության և մասնավորապես տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտում Ճապոնիայի մեծ փորձը և առաջարկել է դիտարկել այդ ուղղությամբ փոխգործակցության հնարավորությունը: Խոսելով երկու երկրների երիտասարդության միջև կապերի ամրապնդման կարևորությունից՝ ԿԳՄՍ նախարարի պաշտոնակատարը նշել է, որ դրան կարող են նպաստել նաև բարձրագույն կրթության, սպորտի, մշակույթի ոլորտներում համատեղ ծրագրերը: Նախարարի պաշտոնակատարի խոսքով՝ նշված ոլորտներում առկա է համագործակցության մեծ ներուժ:
Դեսպան Ֆուկուսիմա Մասանորին շնորհակալություն է հայտնել ընդունելության համար՝ վստահեցնելով, որ կներդնի առավելագույն ջանքեր երկկողմ հարաբերությունների խորացման նպատակով: Դիվանագետը համոզմունք է հայտնել, որ չնայած պատերազմի և կորոնավիրուսի համավարակի հարուցած դժվարություններին՝ Հայաստանը կընթանա զարգացման ուղով, իսկ Ճապոնիան պատրաստ է օժանդակել բարեկամ երկրին:
ԿԳՄՍ նախարարի պաշտոնակատար Վահրամ Դումանյանը և դեսպան Ֆուկուսիմա Մասանորին քննարկել են նաև երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող այլ հարցեր և գործնական քայլերի անցնելու վերաբերյալ պայմանավորվածություն ձեռք բերել:

RA Acting Minister of Education, Science, Culture and Sports Vahram Dumanyan received the newly appointed Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Japan to Armenia Fukushima Masanori.
Congratulating the Ambassador on his appointment, Acting Minister Vahram Dumanyan expressed confidence that Fukushima Masanori will contribute with his activities to the strengthening and further development of Armenian-Japanese relations. The ESCS Acting Minister noted that Armenia attaches importance to the deepening of relations with Japan, and the scope of coordination of the Ministry provides an opportunity to enrich the bilateral agenda.
“At present, the priority for us is to implement reforms and programs of strategic importance in the fields of coordination of the Ministry, in the direction of which active steps are being taken. I am confident that close cooperation with Japan and the exchange of experience will contribute to advancing the efficiency of these programs,” noted the Acting Minister and thanked the Japanese side for its consistent support.
Vahram Dumanyan emphasized Japan's extensive experience in the field of science and information technology and suggested considering the possibility of cooperation in this direction. Regarding the importance of strengthening the ties between the youth of the two countries, the ESCS Acting Minister noted that joint programs in the fields of higher education, sports, and culture can also contribute to this. According to the Acting Minister, there is a great potential for cooperation in these fields.
Thankful for the reception, Ambassador Fukushima Masanori assured that he would make every effort to deepen bilateral relations. The diplomat expressed confidence that despite the difficulties caused by the war and the coronavirus pandemic, Armenia will follow the path of development, and Japan is ready to assist the friendly country.
ESCS Acting Minister Vahram Dumanyan and Ambassador Fukushima Masanori also considered other issues of mutual interest and reached an agreement on the transition to practical steps.