ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարի պաշտոնակատար Վահրամ Դումանյանն այսօր ընդունել է Հայաստանում Ճապոնիայի նորանշանակ արտակարգ և լիազոր դեսպան Ֆուկուսիմա Մասանորիին:
Շնորհավորելով դեսպանի պաշտոնում նշանակվելու կապակցությամբ՝ նախարարի պաշտոնակատար Վահրամ Դումանյանը համոզմունք է հայտնել, որ Ֆուկուսիմա Մասանորին իր արդյունավետ աշխատանքով կնպաստի հայ-ճապոնական հարաբերությունների ամրապնդմանը և հետագա զարգացմանը: ԿԳՄՍ նախարարի պաշտոնակատարը նշել է, որ Հայաստանը կարևորում է Ճապոնիայի հետ հարաբերությունների խորացումը, իսկ նախարարության համակարգման ոլորտները երկկողմ օրակարգի ընդլայնման հնարավորություն են տալիս:
«Ներկայում մեզ համար առաջնահերթ է նախարարության համակարգման ոլորտներում բարեփոխումների և ռազմավարական նշանակության ծրագրերի իրականացումը, որոնց ուղղությամբ գործուն քայլեր են կատարվում: Համոզված եմ, որ Ճապոնիայի հետ սերտ համագործակցությունը և փորձի փոխանակումը կնպաստեն այդ ծրագրերի արդյունավետության բարձրացմանը»,- ասել է նախարարի պաշտոնակատարը և ճապոնական կողմին շնորհակալություն հայտնել շարունակաբար ցուցաբերվող աջակցության համար:
Վահրամ Դումանյանն ընդգծել է գիտության և մասնավորապես տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտում Ճապոնիայի մեծ փորձը և առաջարկել է դիտարկել այդ ուղղությամբ փոխգործակցության հնարավորությունը: Խոսելով երկու երկրների երիտասարդության միջև կապերի ամրապնդման կարևորությունից՝ ԿԳՄՍ նախարարի պաշտոնակատարը նշել է, որ դրան կարող են նպաստել նաև բարձրագույն կրթության, սպորտի, մշակույթի ոլորտներում համատեղ ծրագրերը: Նախարարի պաշտոնակատարի խոսքով՝ նշված ոլորտներում առկա է համագործակցության մեծ ներուժ:
Դեսպան Ֆուկուսիմա Մասանորին շնորհակալություն է հայտնել ընդունելության համար՝ վստահեցնելով, որ կներդնի առավելագույն ջանքեր երկկողմ հարաբերությունների խորացման նպատակով: Դիվանագետը համոզմունք է հայտնել, որ չնայած պատերազմի և կորոնավիրուսի համավարակի հարուցած դժվարություններին՝ Հայաստանը կընթանա զարգացման ուղով, իսկ Ճապոնիան պատրաստ է օժանդակել բարեկամ երկրին:
ԿԳՄՍ նախարարի պաշտոնակատար Վահրամ Դումանյանը և դեսպան Ֆուկուսիմա Մասանորին քննարկել են նաև երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող այլ հարցեր և գործնական քայլերի անցնելու վերաբերյալ պայմանավորվածություն ձեռք բերել:

Исполняющий обязанности Министра образования, науки, культуры и спорта РА Ваграм Думанян принял новоназначенного Чрезвычайного и Полномочного Посла Японии в Армении Фукусиму Масанори.
Поздравив посла с назначением, исполняющий обязанности министра Ваграм Думанян выразил уверенность, что своей деятельностью Фукусима Масанори внесет вклад в укрепление и дальнейшее развитие армяно-японских отношений. Исполняющий обязанности министра отметил, что Армения придает большое значение углублению отношений с Японией, и сфера координации Министерства дает возможность обогатить двустороннюю повестку дня.
“В настоящее время приоритетом для нас является реализация реформ и программ стратегического значения в областях координации Министерства, в направлении которых предпринимаются активные шаги. Я уверен, что тесное сотрудничество с Японией и обмен опытом будут способствовать повышению эффективности этих программ”, - отметил исполняющий обязанности министра и поблагодарил японскую сторону за последовательную поддержку.
Ваграм Думанян подчеркнул большой опыт Японии в области науки и информационных технологий и предложил рассмотреть возможность сотрудничества в этом направлении. Говоря о важности укрепления связей между молодежью двух стран, исполняющий обязанности министра НОКС РА отметил, что этому также могут способствовать совместные программы в области высшего образования, спорта и культуры. По словам и. о. министра, существует большой потенциал для сотрудничества в этих областях.
Поблагодарив за прием, посол Фукусима Масанори заверил, что приложит все усилия для углубления двусторонних отношений. Дипломат выразил уверенность, что, несмотря на трудности, вызванные войной и пандемией коронавируса, Армения пойдет по пути развития, и Япония готова оказать помощь дружественной стране.
Исполняющий обязанности министра Ваграм Думанян и посол Фукусима Масанори также рассмотрели другие вопросы, представляющие взаимный интерес, и достигли договоренности о переходе к практическим шагам.