Մոսկվա կատարած այցի շրջանակում ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Վահրամ Դումանյանն այսօր հանդիպել է ՌԴ գիտության և բարձրագույն կրթության նախարար Վալերի Ֆալկովի հետ:
Հանդիպման ընթացքում նախարարները կարևորել են բարձրագույն կրթության և գիտության ոլորտներում առկա հայ-ռուսական համագործակցությունը և ընդգծել երկկողմ հարաբերությունների՝ ավանդական բարեկամական կապերի ամրապնդման և հետագա զարգացման անհրաժեշտությունը, քննարկել են համագործակցության մի շարք հարցեր՝ ուղղված գիտության և բարձրագույն կրթության ոլորտում համատեղ ծրագրեր իրականացնելու հնարավորություններին:
Վահրամ Դումանյանն ու Վալերի Ֆալկովն անդրադարձել են նաև Միջպետական ծրագրի շրջանակում իրականացվող կրթաթոշակային ծրագրին, որը երկկողմ համագործակցության ձևաչափով երիտասարդներին ՀՀ և ՌԴ առաջատար բուհերում բարձրագույն կրթություն ստանալու հնարավորություն է տալիս:
ՀՀ և ՌԴ նախարարներն անդրադարձել են նաև Հայաստանում ռուսական կողմի մասնակցությամբ հիմնադրված բուհերի և բուհերի մասնաճյուղերի գործունեության և զարգացման հեռանկարներին:
ՌԴ գիտության և բարձրագույն կրթության նախարար Վ. Ֆալկովը հայտնել է, որ 2021 թվականին Սոչիի «Սիրիուս» կրթական կենտրոնում կազմակերպվելու է «Մաթեմատիկա» կրթական ծրագրի միջոցառումը, իսկ 2022 թվականի հուլիսի 6-14-ը Սանկտ Պետերբուրգում տեղի է ունենալու Մաթեմատիկայի միջազգային կոնգրեսը։ Նա Վ. Դումանյանին սիրով հրավիրել է մասնակցելու այդ երկու կարևոր միջոցառումներին:
Նախարարները քննարկել են նաև գիտության ոլորտում համագործակցության հնարավորություններն ու խնդիրները: Նշվել է, որ համատեղ ծրագրերի իրականացումը կնպաստի նաև գիտական նոր զարգացումների ապահովմանը: ՌԴ գիտության և բարձրագույն կրթության նախարար Վ. Ֆալկովը հայտնել է, որ Ռուսաստանի գիտության հիմնադրամն իրականացնում է դրամաշնորհային ծրագրեր, և ուրախ կլինի, որ Հայաստանի կրթագիտական կառույցները նույնպես մասնակցեն այդ նախագծերի մրցույթներին:
Հանդիպման ավարտին պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել բարձրագույն կրթության և գիտության ոլորտներում ընդլայնել համագործակցությունը նոր ծրագրերի իրականացմամբ, փորձի և տեղեկության փոխանակմամբ:

В рамках визита в Москву министр образования, науки, культуры и спорта Армении Ваграм Думанян встретился с министром науки и высшего образования РФ Валерием Фальковым.
В ходе встречи министры отметили важность армяно-российского сотрудничества в сфере высшего образования и науки и подчеркнули необходимость укрепления и дальнейшего развития двусторонних отношений, обсудили ряд вопросов сотрудничества, направленных на возможности реализации совместных программ в сфере науки и высшего образования.
Ваграм Думанян и Валерий Фальков также коснулись стипендиальной программы, осуществляемой в рамках Межгосударственной программы, которая в формате двустороннего сотрудничества дает возможность молодым людям получить высшее образование в ведущих вузах РА и РФ.
Министры также коснулись перспектив деятельности и развития вузов и их филиалов, основанных в Армении с участием российской стороны.
Министр науки и высшего образования РФ В. Фальков сообщил, что в 2021 году в образовательном центре «Сириус» в Сочи будет организовано мероприятие образовательной программы «Математика», а с 6 по 14 июля 2022 года в Санкт-Петербурге пройдет Международный конгресс по математике. Он с радостью пригласил В. Думаняна принять участие в этих двух важных мероприятиях.
Министры также обсудили возможности и проблемы сотрудничества в сфере науки. Было отмечено, что реализация совместных программ будет способствовать обеспечению развития новых научных проектов. Министр науки и высшего образования РФ В. Фальков сообщил, что Фонд науки России осуществляет грантовые программы, и будет рад, что образовательные структуры Армении также примут участие в конкурсах этих проектов.
В конце встречи была достигнута договоренность о расширении сотрудничества в сферах высшего образования и науки путем реализации новых программ, обмена опытом и информацией.