ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Վահրամ Դումանյանն այսօր ընդունել է ՀՀ-ում Ղազախստանի Հանրապետության նորանշանակ արտակարգ և լիազոր դեսպան Բոլատ Իմանբաևի գլխավորած պատվիրակությանը: Հանդիպմանը ներկա է եղել նաև ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանը:
Վահրամ Դումանյանը Բոլատ Իմանբաևին շնորհավորել է դեսպանի պաշտոնում նշանակվելու կապակցությամբ և համոզմունք հայտնել, որ նա իր ներդրումը կունենա Հայաստանի և Ղազախստանի միջև հարաբերությունների առավել ամրապնդման և խորացման գործում։
Նախարարը կարևորել է հայ-ղազախական միջբուհական համագործակցության կայուն զարգացման հնարավորությունը՝ համատեղ կրթական և հետազոտական, ինչպես նաև ուսանողների ու դասախոսների փոխանակման ծրագրերի իրականացմամբ: Նա ընդգծել է, որ Հայաստանի 10 առաջատար բուհեր արդեն իսկ համագործակցում են Ղազախստանի գործընկեր կառույցների հետ, ինչը նպաստում է երկու պետությունների բուհերի միջազգայնացմանը և գրավչության բարձրացմանը: ԿԳՄՍ նախարարը նշել է, որ ՀՀ բուհերում սովորում են Ղազախստանի շուրջ 40 քաղաքացիներ՝ ակնկալելով, որ նրանց թիվը կավելանա:
Վահրամ Դումանյանը գիտության ոլորտում համագործակցությունը զարգացնելու պատրաստակամություն է հայտնել: Նրա խոսքով՝ նմանօրինակ համագործակցությունը հեռանկարային է գիտական նոր ծրագրերի և նախաձեռնությունների իրականացման առումով: Նախարարը շեշտել է Ղազախստանում անցկացվող Ժաուտիկովյան միջազգային օլիմպիադայի կարևորությունը, որն ամեն տարի տեղի է ունենում մաթեմատիկայի, ֆիզիկայի և ինֆորմատիկայի ոլորտներում։
Հանդիպման ընթացքում ԿԳՄՍ նախարարը դեսպանի ուշադրությունը հրավիրել է Ադրբեջանի վերահսկողության ներքո անցած տարածքներում հայկական մշակութային ժառանգության պահպանության խնդրին և նշել, որ հայկական կողմն ակնկալում է առաջադեմ մարդկության աջակցությունը: Վահրամ Դումանյանը նշել է, որ հայկական կողմն ունի հավաստի տեղեկատվություն առ այն, որ շուրջ 4000 հայկական վանքեր և մշակութային հուշարձաններ այս պահին գտնվում են ոչնչացման իրական վտանգի ներքո: ԿԳՄՍ նախարարը հույս է հայտնել, որ Ղազախստանի կառավարությունն այդ հարցը կպահի իր ուշադրության կենտրոնում:
Վահրամ Դումանյանը կարևորել է նաև երկու երկրների միջև մշակույթի ոլորտում համագործակցության խորացման, ինչպես նաև սպորտի ոլորտում համատեղ մարզական հավաքների և միջոցառումների իրականացման անհրաժեշտությունը:
Ղազախստանի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Բոլատ Իմանբաևն իր հերթին նշել է, որ մեծ պատիվ է դեսպան լինել Հայաստանի պես հինավուրց երկրում և հայ-ղազախական կապերն առավել ամրապնդելու պատրաստակամություն հայտնել: Նրա խոսքով՝ այս պահին երկու երկրների կառավարությունների միջև գոյություն ունի արդյունավետ համագործակցություն ինչպես երկկողմ, այնպես էլ Եվրասիական տնտեսական միության շրջանակում:
Դեսպանն անդրադարձել է նաև Ղազախստանում հայկական սփյուռքի արդյունավետ գործունեությանը՝ փաստելով, որ այն հիրավի «կենդանի կամուրջ» է երկու երկրների միջև: Բոլատ Իմանբաևն ասել է, որ 2019 թվականին Հայաստանում Ղազախստանի դեսպանատունը կազմակերպել է հայատառ ղփչաղերեն ձեռագրերի ուսումնասիրության արդի փուլին նվիրված գիտաժողով և ղազախ գրականության դասական Աբայ Կունանբաևին նվիրված գրական ընթերցումներ:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են նաև կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի ոլորտներին առնչվող մի շարք այլ հարցեր:

Министр образования, науки, культуры и спорта РА Ваграм Думанян принял новоназначенного Чрезвычайного и Полномочного Посла Республики Казахстан в РА Болата Иманбаева и возглавляемую им делегацию. На встрече присутствовал также заместитель министра Артур Мартиросян.
Ваграм Думанян поздравил Болата Иманбаева с назначением на должность посла и выразил уверенность, что он внесет свой вклад в укрепление и углубление отношений между Арменией и Казахстаном.
Министр отметил важность стабильного развития армяно-казахского межвузовского сотрудничества путем реализации совместных образовательных и исследовательских программ, а также программ по обмену студентами и преподавателями. Он подчеркнул, что 10 ведущих вузов Армении уже сотрудничают со структурами-партнерами Казахстана, что способствует интернационализации и повышению привлекательности вузов двух стран. Министр также отметил, что в вузах Армении обучаются около 40 граждан Казахстана, ожидая, что их число увеличится.
Ваграм Думанян выразил готовность развивать сотрудничество в сфере науки. По его словам, подобное сотрудничество перспективно в плане реализации новых научных программ и инициатив. Министр подчеркнул важность проходящей в Казахстане международной Жаутиковской Олимпиады, которая ежегодно проходит в областях математики, физики и информатики.
В ходе встречи министр обратил внимание посла на проблему сохранения армянского культурного наследия на территориях, перешедших под контроль Азербайджана, и отметил, что армянская сторона ожидает содействия прогрессивного человечества. Ваграм Думанян отметил, что у армянской стороны есть достоверная информация о том, что около 4000 армянских монастырей и памятников культуры на данный момент находятся под угрозой уничтожения. Министр также выразил надежду, что правительство Казахстана будет держать этот вопрос в центре своего внимания.
Ваграм Думанян отметил важность углубления сотрудничества между двумя странами в сфере культуры, а также необходимость проведения совместных спортивных сборов и мероприятий в сфере спорта. Чрезвычайный и Полномочный Посол Республики Казахстан Болат Иманбаев в свою очередь отметил, что большая честь быть послом в такой древней стране, как Армения, и выразил готовность еще более укрепить армяно-казахские связи. По его словам, на данный момент между правительствами двух стран существует эффективное сотрудничество как в двустороннем, так и в рамках Евразийского экономического союза.
Посол коснулся также эффективной деятельности армянской диаспоры в Казахстане, отметив, что она является поистине "живым мостом" между двумя странами. Болат Иманбаев сказал, что в 2019 году Посольство Казахстана в Армении организовало научную конференцию, посвященную современному этапу изучения армяноязычных кыпча́кских рукописей и литературные чтения, посвященные классику казахской литературы Абаю Кунанбаеву.
В ходе встречи был обсужден ряд других вопросов, касающихся сферы образования, науки, культуры и спорта.