ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Վահրամ Դումանյանն այսօր ընդունել է ՀՀ-ում Ղազախստանի Հանրապետության նորանշանակ արտակարգ և լիազոր դեսպան Բոլատ Իմանբաևի գլխավորած պատվիրակությանը: Հանդիպմանը ներկա է եղել նաև ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանը:
Վահրամ Դումանյանը Բոլատ Իմանբաևին շնորհավորել է դեսպանի պաշտոնում նշանակվելու կապակցությամբ և համոզմունք հայտնել, որ նա իր ներդրումը կունենա Հայաստանի և Ղազախստանի միջև հարաբերությունների առավել ամրապնդման և խորացման գործում։
Նախարարը կարևորել է հայ-ղազախական միջբուհական համագործակցության կայուն զարգացման հնարավորությունը՝ համատեղ կրթական և հետազոտական, ինչպես նաև ուսանողների ու դասախոսների փոխանակման ծրագրերի իրականացմամբ: Նա ընդգծել է, որ Հայաստանի 10 առաջատար բուհեր արդեն իսկ համագործակցում են Ղազախստանի գործընկեր կառույցների հետ, ինչը նպաստում է երկու պետությունների բուհերի միջազգայնացմանը և գրավչության բարձրացմանը: ԿԳՄՍ նախարարը նշել է, որ ՀՀ բուհերում սովորում են Ղազախստանի շուրջ 40 քաղաքացիներ՝ ակնկալելով, որ նրանց թիվը կավելանա:
Վահրամ Դումանյանը գիտության ոլորտում համագործակցությունը զարգացնելու պատրաստակամություն է հայտնել: Նրա խոսքով՝ նմանօրինակ համագործակցությունը հեռանկարային է գիտական նոր ծրագրերի և նախաձեռնությունների իրականացման առումով: Նախարարը շեշտել է Ղազախստանում անցկացվող Ժաուտիկովյան միջազգային օլիմպիադայի կարևորությունը, որն ամեն տարի տեղի է ունենում մաթեմատիկայի, ֆիզիկայի և ինֆորմատիկայի ոլորտներում։
Հանդիպման ընթացքում ԿԳՄՍ նախարարը դեսպանի ուշադրությունը հրավիրել է Ադրբեջանի վերահսկողության ներքո անցած տարածքներում հայկական մշակութային ժառանգության պահպանության խնդրին և նշել, որ հայկական կողմն ակնկալում է առաջադեմ մարդկության աջակցությունը: Վահրամ Դումանյանը նշել է, որ հայկական կողմն ունի հավաստի տեղեկատվություն առ այն, որ շուրջ 4000 հայկական վանքեր և մշակութային հուշարձաններ այս պահին գտնվում են ոչնչացման իրական վտանգի ներքո: ԿԳՄՍ նախարարը հույս է հայտնել, որ Ղազախստանի կառավարությունն այդ հարցը կպահի իր ուշադրության կենտրոնում:
Վահրամ Դումանյանը կարևորել է նաև երկու երկրների միջև մշակույթի ոլորտում համագործակցության խորացման, ինչպես նաև սպորտի ոլորտում համատեղ մարզական հավաքների և միջոցառումների իրականացման անհրաժեշտությունը:
Ղազախստանի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Բոլատ Իմանբաևն իր հերթին նշել է, որ մեծ պատիվ է դեսպան լինել Հայաստանի պես հինավուրց երկրում և հայ-ղազախական կապերն առավել ամրապնդելու պատրաստակամություն հայտնել: Նրա խոսքով՝ այս պահին երկու երկրների կառավարությունների միջև գոյություն ունի արդյունավետ համագործակցություն ինչպես երկկողմ, այնպես էլ Եվրասիական տնտեսական միության շրջանակում:
Դեսպանն անդրադարձել է նաև Ղազախստանում հայկական սփյուռքի արդյունավետ գործունեությանը՝ փաստելով, որ այն հիրավի «կենդանի կամուրջ» է երկու երկրների միջև: Բոլատ Իմանբաևն ասել է, որ 2019 թվականին Հայաստանում Ղազախստանի դեսպանատունը կազմակերպել է հայատառ ղփչաղերեն ձեռագրերի ուսումնասիրության արդի փուլին նվիրված գիտաժողով և ղազախ գրականության դասական Աբայ Կունանբաևին նվիրված գրական ընթերցումներ:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են նաև կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի ոլորտներին առնչվող մի շարք այլ հարցեր:

RA Minister of Education, Science, Culture and Sports Vahram Dumanyan received today the delegation headed by newly appointed Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Kazakhstan to Armenia Bolat ImanbayevThe meeting was also attended by ESCS Deputy Minister Arthur Martirosyan.
Vahram Dumanyan congratulated Bolat Imanbayev upon the assumption of the responsible position expressing confidence that he will contribute to the further strengthening and deepening of the relations between Armenia and Kazakhstan.
The Minister highlighted the possibility of sustainable development of the Armenian-Kazakh inter-university cooperation through the implementation of joint educational and research, as well as exchange programs of students and lecturers. He underlined that 10 leading universities of Armenia are already collaborating with partner organizations of Kazakhstan, which contributes to the internationalization and increase of attractiveness of the universities of the two countries. ESCS Minister noted that about 40 citizens of Kazakhstan study in the universities of Armenia, expecting that their number will increase.
Vahram Dumanyan expressed his willingness to develop cooperation in the field of science. According to him, such cooperation is promising in terms of implementing new scientific programs and initiatives. The Minister emphasized the importance of the International Zhautykov Olympiad annually held in Kazakhstan in mathematics, physics and computer science.
During the meeting the ESCS Minister drew the Ambassador's attention to the issue of preserving the Armenian cultural heritage in the territories that came under the control of Azerbaijan, and noted that the Armenian side expects the assistance of the progressive humanity. Vahram Dumanyan noted that the Armenian side has reliable information that about 4,000 Armenian monasteries and cultural monuments are currently under real threat of destruction. ESCS Minister expressed hope that the Government of Kazakhstan will keep this issue in the scope of attention.
Vahram Dumanyan also noted the importance of strengthening cooperation between the two countries in the field of culture, as well as the need of holding joint sports camps and events in the field of sports.
In his turn, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Kazakhstan Bolat Imanbayev noted that it is a great honor to be an ambassador to such an ancient country as Armenia, and expressed willingness to further strengthen the Armenian-Kazakh relations. According to him, at present there is an effective cooperation between the governments of the two countries both in the bilateral and within the framework of the Eurasian Economic Union.
The Ambassador also touched upon the effective activities of the Armenian Diaspora in Kazakhstan, noting that it is truly a "living bridge" between the two countries. Bolat Imanbayev said that in 2019, the Embassy of Kazakhstan in Armenia organized a scientific conference dedicated to the current stage of studying Ghpchagh manuscripts in Armenian letters and literary readings dedicated to the classic of Kazakh literature Abay Kunanbayev.
A number of other issues related to education, science, culture and sports were discussed during the meeting.