ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Վահրամ Դումանյանն այսօր ընդունել է ՀՀ-ում Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության նորանշանակ արտակարգ և լիազոր դեսպան Ֆան Յոնգին: Հանդիպմանը ներկա է եղել նաև նախարարի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանը:
Ողջունելով դիվանագետի այցը ԿԳՄՍՆ՝ նախարար Վահրամ Դումանյանը շնորհավորել է նշանակման կապակցությամբ և մաղթել արդյունավետ աշխատանք՝ ի շահ հայ-չինական հարաբերությունների զարգացման: ԿԳՄՍ նախարարը խոսել է համատեղ ծրագրերի կարևորությունից և դրանք հետևողականորեն խորացնելու պատրաստակամություն հայտնել. «Հաշվի առնելով կորոնավիրուսի և հետպատերազմական շրջանի հարուցած դժվարությունները՝ այժմ ավելի է ընդգծվում միջպետական ծրագրի շրջանակում ՀՀ քաղաքացիների՝ Չինաստանի լավագույն բուհերում բարձրագույն և հետբուհական կրթություն ստանալու հնարավորությունը: Մասնագիտական պահանջարկով և առաջնահերթություններով պայմանավորված՝ համապատասխան մասնագետների պատրաստումը կարևոր է Հայաստանի տնտեսության զարգացման համար: Մեր երկրների արդյունավետ փոխգործակցության հիանալի դրսևորում են նաև Վ. Բրյուսովի անվան պետական համալսարանում Կոնֆուցիուսի ինստիտուտը և Հայ-չինական բարեկամության դպրոցը, որը միջպետական համագործակցությամբ նմանատիպ հաստատությունների ստեղծման գերազանց օրինակ է»:
Դեսպան Ֆան Յոնգը, շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության և ջերմ խոսքերի համար, վստահեցրել է, որ կներդնի առավելագույն ջանքեր երկկողմ հարաբերությունների զարգացման գործում:
«Հայ-չինական հարաբերությունները զարգանում են կայուն և առողջ ուղով, մեր երկրներին կապում է դարավոր պատմությունը: Պատրաստ եմ համագործակցության և վստահ եմ, որ կստանամ Ձեր աջակցությունը»,- ասել է ՉԺՀ դեսպանը և նշել, որ համատեղ ծրագրերն ընդլայնելու համար կան անհրաժեշտ նախադրյալներ:
Կողմերը քննարկել են նաև սպորտի ոլորտում համագործակցելու հնարավորությունները: Նախարար Վահրամ Դումանյանն առաջարկել է դիտարկել Հայաստանում հայ-չինական բարեկամության մարզահամալիր ստեղծելու, ինչպես նաև մարզիկների և մարզիչների համար փոխանակման ծրագրեր իրականացնելու հնարավորությունը, ինչին ՉԺՀ դեսպանը դրական է արձագանքել՝ նշելով, որ պատրաստ են առավել կոնկրետ քննարկումների:
Հանդիպմանը մտքեր են փոխանակվել նաև Արցախյան պատերազմից հետո ստեղծված իրավիճակի և Ադրբեջանի վերահսկողության ներքո անցած տարածքներում հայկական մշակութային ժառանգության պահպանության վերաբերյալ: Դեսպան Ֆան Յոնգը նշել է, որ Չինաստանը սատարում է տարածաշրջանում անվտանգության և խաղաղության կայացմանը:

Министр образования, науки, культуры и спорта РА Ваграм Думанян принял сегодня новоназначенного Чрезвычайного и Полномочного Посла Китайской Народной Республики в Республике Армения Фан Юна. На встрече также присутствовал заместитель министра Артур Мартиросян. Приветствуя визит дипломата в министерство, министр Ваграм Думанян поздравил его с назначением и пожелал плодотворной работы на благо армяно-китайских отношений.
Министр подчеркнул важность совместных программ и выразил готовность последовательно расширять их: “Учитывая трудности, вызванные коронавирусом и послевоенным периодом, возможность для граждан Армении получить высшее и послевузовское образование в лучших университетах Китая в рамках межгосударственной программы сейчас еще больше подчеркивается. Что касается профессионального спроса и приоритетов, то подготовка соответствующих специалистов имеет важное значение для развития армянской экономики. Институт Конфуция при Брюсовском государственном университете и Школа армяно-китайской дружбы являются замечательным проявлением эффективного сотрудничества между нашими странами, что является отличной практикой создания таких институтов в рамках межгосударственного сотрудничества.”
Поблагодарив за прием и добрые слова, посол Фан Йонг заверил, что приложит все усилия для дальнейшего развития двусторонних отношений.
“Армяно-китайские отношения основаны на стабильном и взаимном развитии. Наши страны связывает многовековая история. Я готов к сотрудничеству и уверен, что получу вашу поддержку”, - сказал посол, отметив, что есть все необходимые предпосылки для расширения совместных программ.
Стороны также обсудили возможности сотрудничества в области спорта. Министр Ваграм Думанян предложил рассмотреть возможность создания в Армении спортивного комплекса армяно-китайской дружбы, а также реализации программ обмена спортсменами и тренерами, на что китайский посол ответил положительно, отметив, что открыт для подробных обсуждений.
В ходе встречи стороны также обменялись мнениями относительно послевоенной ситуации в Арцахе и сохранения армянского культурного наследия на территориях, перешедших под контроль Азербайджана. Посол Фан Йонг отметил, что Китай поддерживает восстановление безопасности, стабильности и мирного сотрудничества в регионе.