ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Վահրամ Դումանյանն այսօր ընդունել է ՀՀ-ում Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության նորանշանակ արտակարգ և լիազոր դեսպան Ֆան Յոնգին: Հանդիպմանը ներկա է եղել նաև նախարարի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանը:
Ողջունելով դիվանագետի այցը ԿԳՄՍՆ՝ նախարար Վահրամ Դումանյանը շնորհավորել է նշանակման կապակցությամբ և մաղթել արդյունավետ աշխատանք՝ ի շահ հայ-չինական հարաբերությունների զարգացման: ԿԳՄՍ նախարարը խոսել է համատեղ ծրագրերի կարևորությունից և դրանք հետևողականորեն խորացնելու պատրաստակամություն հայտնել. «Հաշվի առնելով կորոնավիրուսի և հետպատերազմական շրջանի հարուցած դժվարությունները՝ այժմ ավելի է ընդգծվում միջպետական ծրագրի շրջանակում ՀՀ քաղաքացիների՝ Չինաստանի լավագույն բուհերում բարձրագույն և հետբուհական կրթություն ստանալու հնարավորությունը: Մասնագիտական պահանջարկով և առաջնահերթություններով պայմանավորված՝ համապատասխան մասնագետների պատրաստումը կարևոր է Հայաստանի տնտեսության զարգացման համար: Մեր երկրների արդյունավետ փոխգործակցության հիանալի դրսևորում են նաև Վ. Բրյուսովի անվան պետական համալսարանում Կոնֆուցիուսի ինստիտուտը և Հայ-չինական բարեկամության դպրոցը, որը միջպետական համագործակցությամբ նմանատիպ հաստատությունների ստեղծման գերազանց օրինակ է»:
Դեսպան Ֆան Յոնգը, շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության և ջերմ խոսքերի համար, վստահեցրել է, որ կներդնի առավելագույն ջանքեր երկկողմ հարաբերությունների զարգացման գործում:
«Հայ-չինական հարաբերությունները զարգանում են կայուն և առողջ ուղով, մեր երկրներին կապում է դարավոր պատմությունը: Պատրաստ եմ համագործակցության և վստահ եմ, որ կստանամ Ձեր աջակցությունը»,- ասել է ՉԺՀ դեսպանը և նշել, որ համատեղ ծրագրերն ընդլայնելու համար կան անհրաժեշտ նախադրյալներ:
Կողմերը քննարկել են նաև սպորտի ոլորտում համագործակցելու հնարավորությունները: Նախարար Վահրամ Դումանյանն առաջարկել է դիտարկել Հայաստանում հայ-չինական բարեկամության մարզահամալիր ստեղծելու, ինչպես նաև մարզիկների և մարզիչների համար փոխանակման ծրագրեր իրականացնելու հնարավորությունը, ինչին ՉԺՀ դեսպանը դրական է արձագանքել՝ նշելով, որ պատրաստ են առավել կոնկրետ քննարկումների:
Հանդիպմանը մտքեր են փոխանակվել նաև Արցախյան պատերազմից հետո ստեղծված իրավիճակի և Ադրբեջանի վերահսկողության ներքո անցած տարածքներում հայկական մշակութային ժառանգության պահպանության վերաբերյալ: Դեսպան Ֆան Յոնգը նշել է, որ Չինաստանը սատարում է տարածաշրջանում անվտանգության և խաղաղության կայացմանը:

RA Minister of Education, Science, Culture and Sports Vahram Dumanyan received today the newly appointed Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the People’s Republic of China to the Republic of Armenia Fan Yong. The meeting was also attended by Deputy Minister Arthur Martirosyan.
Greeting the diplomat’s visit to the ESCS Ministry, Minister Vahram Dumanyan congratulated on his appointment and wished him fruitful work for the benefit of Armenian-Chinese relations. The ESCS Minister underlined the importance of joint programs and expressed his willingness to consistently enlarge them: “Taking into account the hardships caused by the coronavirus and the post-war period, the opportunity for Armenian citizens to receive higher and postgraduate education in the best universities in China within the framework of the interstate program is now even more highlighted. In regard to the professional demand and priorities, the training of corresponding specialists is important for the development of the Armenian economy. The Confucius Institute at Brusov State University and the Armenian-Chinese Friendship School are a remarkable manifestation of the efficient collaboration between our countries, which is an excellent practice of establishing such institutions within the framework of interstate cooperation.”
Thankful for the reception and kind words, Ambassador Fan Yong assured that he would make every effort to further develop the bilateral relations.
“The Armenian-Chinese relations are based on stable and mutual development. Our countries are bound by a century-old history. I am ready to cooperate and I am sure that I will receive your support,” said the Ambassador noting that there are all necessary preconditions for expanding joint programs.
The parties also discussed the possibilities of cooperation in the field of sport. Minister Vahram Dumanyan suggested considering the possibility of establishing an Armenian-Chinese friendship sports complex in Armenia, as well as implementing exchange programs for athletes and coaches, to which the Chinese Ambassador responded positively, noting that he is open to detailed discussions.
During the meeting, the sides also exchanged views regarding the post-war situation in Artsakh and the preservation of the Armenian cultural heritage in the territories that came under the control of Azerbaijan. Ambassador Fan Yong noted that China supports the reinstatement of security, stability and peaceful cooperation in the region.