Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանը փետրվարի 22-ին ընդունել է աշխատանքային այցով Ստեփանակերտում գտնվող ՀՀ ԿԳՄՍ նախարար Վահրամ Դումանյանի գլխավորած պատվիրակությանը:
ԱՀ նախագահը կարևորել է Արցախի և Հայաստանի գործընկեր կառույցների համագործակցությունը՝ ընդգծելով, որ պետք է շարունակել նոր ջանքերի գործադրումը Արցախի հանրակրթության և բարձրագույն կրթության համակարգերում որակյալ մակարդակի ապահովման ուղղությամբ։
Փաստելով, որ Արցախ են ժամանել նախարարության գրեթե բոլոր պատասխանատուներով, ՀՀ ԿԳՄՍ նախարար Վահրամ Դումանյանը նշել է, որ այցի շրջանակում նախատեսված է քննարկել օրախնդիր հարցերի մեծ շրջանակ:
Հիշեցնենք, որ ԿԳՄՍՆ պատվիրակության կազմում ընդգրկված են նախարարի տեղակալներ Ժաննա Անդրեասյանը, Արայիկ Խզմալյանը, Կարեն Գիլոյանը, ԿԳՄՍՆ գլխավոր քարտուղար Նաիրի Հարությունյանը և Գիտության կոմիտեի նախագահ Սարգիս Հայոցյանը:
ԱՀ նախագահի հետ հանդիպմանը մասնակցել են նաև ԱՀ ԿԳՄՍ նախարար Լուսինե Ղարախանյանը և ԱՀ նախագահի խորհրդական Արմեն Սարգսյանը:
ՀՀ ԿԳՄՍՆ պատվիրակությունը հանդիպում է ունեցել նաև ԱՀ ԿԳՄՍ նախարար Լուսինե Ղարախանյանի և Արցախի հանրակրթական դպրոցների տնօրենների հետ։ Նախարար Լ Ղարախանյանը ներկայացրել է կրթության ոլորտի առաջիկա ծրագրերը՝ ուսուցիչներին կոչ անելով հավատով և վստահությամբ նայել ապագային և իրենց առաքելության ճանապարհին ջանքեր չխնայել հետպատերազմյան ճգնաժամի հաղթահարման նպատակով:
ՀՀ ԿԳՄՍ նախարար Վ. Դումանյանը, կարևորելով կրթության դերը, հանդիպման ընթացքում նշել է, որ Հայաստանի և Արցախի անվտանգության հիմնաքարը կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի ասպարեզներում բարձր դիրքերի ապահովումն է։
Այցի շրջանակում հանդիպումներ են տեղի ունեցել նաև մշակույթի և սպորտի ոլորտների ներկայացուցիչների հետ։

On February 22, President of the Republic of Artsakh Arayik Harutyunyan received the delegation headed by the RA ESCS Minister Vahram Dumanyan, who is in Stepanakert on a working visit.
The President of the Republic of Artsakh noted the importance of cooperation between the partner structures of Artsakh and Armenia, underlining that it is necessary to continue making new efforts to advance the quality level for general and higher education systems of Artsakh.
Noting that almost all the senior officials of the Ministry have arrived in Artsakh, RA ESCS Minister Vahram Dumanyan stated that the discussion of a wide range of topical issues are on the agenda during the visit.
It should be noted that the MESCS delegation includes Deputy Ministers Zhanna Andreasyan, Arayik Khzmalyan, Karen Giloyan, Secretary General Nairi Harutyunyan, and Science Committee Chairman Sargis Hayotsyan.
The meeting with the President of the Republic of Artsakh was also attended by the ESCS Minister Lusine Gharakhanyan and adviser to the President of the Republic of Artsakh Armen Sarkisyan.
The RA MESCS delegation also had a meeting with the Minister of Education and Science of the Republic of Artsakh Lusine Gharakhanyan and the principals of Artsakh secondary schools. Minister L. Gharakhanyan presented the upcoming programs in the field of education, calling on teachers to look to the future with faith and confidence and spare no effort to overcome the post-war crisis.
Highlighting the role of education, RA ESCS Minister Dumanyan noted during the meeting that the cornerstone of the security of Armenia and Artsakh is to ensure high level performance in the fields of education, science, culture and sports.
Within the framework of the visit, meetings were also held with the representatives of culture and sports sector.