Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանը փետրվարի 22-ին ընդունել է աշխատանքային այցով Ստեփանակերտում գտնվող ՀՀ ԿԳՄՍ նախարար Վահրամ Դումանյանի գլխավորած պատվիրակությանը:
ԱՀ նախագահը կարևորել է Արցախի և Հայաստանի գործընկեր կառույցների համագործակցությունը՝ ընդգծելով, որ պետք է շարունակել նոր ջանքերի գործադրումը Արցախի հանրակրթության և բարձրագույն կրթության համակարգերում որակյալ մակարդակի ապահովման ուղղությամբ։
Փաստելով, որ Արցախ են ժամանել նախարարության գրեթե բոլոր պատասխանատուներով, ՀՀ ԿԳՄՍ նախարար Վահրամ Դումանյանը նշել է, որ այցի շրջանակում նախատեսված է քննարկել օրախնդիր հարցերի մեծ շրջանակ:
Հիշեցնենք, որ ԿԳՄՍՆ պատվիրակության կազմում ընդգրկված են նախարարի տեղակալներ Ժաննա Անդրեասյանը, Արայիկ Խզմալյանը, Կարեն Գիլոյանը, ԿԳՄՍՆ գլխավոր քարտուղար Նաիրի Հարությունյանը և Գիտության կոմիտեի նախագահ Սարգիս Հայոցյանը:
ԱՀ նախագահի հետ հանդիպմանը մասնակցել են նաև ԱՀ ԿԳՄՍ նախարար Լուսինե Ղարախանյանը և ԱՀ նախագահի խորհրդական Արմեն Սարգսյանը:
ՀՀ ԿԳՄՍՆ պատվիրակությունը հանդիպում է ունեցել նաև ԱՀ ԿԳՄՍ նախարար Լուսինե Ղարախանյանի և Արցախի հանրակրթական դպրոցների տնօրենների հետ։ Նախարար Լ Ղարախանյանը ներկայացրել է կրթության ոլորտի առաջիկա ծրագրերը՝ ուսուցիչներին կոչ անելով հավատով և վստահությամբ նայել ապագային և իրենց առաքելության ճանապարհին ջանքեր չխնայել հետպատերազմյան ճգնաժամի հաղթահարման նպատակով:
ՀՀ ԿԳՄՍ նախարար Վ. Դումանյանը, կարևորելով կրթության դերը, հանդիպման ընթացքում նշել է, որ Հայաստանի և Արցախի անվտանգության հիմնաքարը կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի ասպարեզներում բարձր դիրքերի ապահովումն է։
Այցի շրջանակում հանդիպումներ են տեղի ունեցել նաև մշակույթի և սպորտի ոլորտների ներկայացուցիչների հետ։

22 февраля Президент Республики Арцах Араик Арутюнян принял делегацию во главе с министром НОКС РА Ваграмом Думаняном, находящуюся в Степанакерте с рабочим визитом.
Президент Республики Арцах отметил важность сотрудничества структур-партнеров Арцаха и Армении, подчеркнув, что необходимо продолжать прилагать новые усилия для обеспечения качественного уровня в системах общего и высшего образования Арцаха.
Констатируя, что в Арцах прибыли почти все ответственные лица министерства, министр НОКС РА Ваграм Думанян отметил, что в рамках визита планируется обсудить большой круг актуальных вопросов.
Напомним, что в состав делегации входят заместители министра Жанна Андреасян, Араик Хзмалян, Карен Гилоян, генеральный секретарь министерства Наири Арутюнян и председатель Комитета по науке Саркис Айоцян.
Во встрече с президентом Республики Арцах также приняли участие министр НОКС Лусине Караханян и советник Президента Республики Арцах Армен Саркисян.
Делегация НОКС РА встретилась также с министром науки, образования, культуры и спорта Лусине Караханян и директорами общеобразовательных школ Арцаха. Министр Л. Караханян представила предстоящие программы в сфере образования, призвав учителей с верой и уверенностью смотреть в будущее и не жалеть усилий для преодоления послевоенного кризиса.
Министр НОКС РА В. Думанян, отметив важность роли образования, в ходе встречи подчеркнул, что краеугольным камнем безопасности Армении и Арцаха является обеспечение высоких позиций в сферах образования, науки, культуры и спорта.