Ազգային ժողովը երկրորդ ընթերցմամբ քննարկել է ««Կրթության մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը, որն առաջին ընթերցմամբ ընդունվելուց հետո որոշ փոփոխություններ է կրել: Նախագծի ընդունմամբ սահմանվում են ՀՀ կրթական համակարգի պետական վարչական ռեգիստրների վարման իրավական հիմքերը:
Նախագիծը ներկայացրել է ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարի տեղակալ Ժաննա Անդրեասյանը, ում խոսքով՝ իրականացված փոփոխությունները պայմանավորված են երկու հանգամանքով, այն է՝ Սահմանադրության փոփոխություններից հետո համապատասխան լիազորող նորմերի և իրավական հիմքերի ստեղծման, ինչպես նաև տեսչական մարմնին վերապահված գործառույթների հստակեցման անհրաժեշտությամբ: Հաշվի առնելով ոլորտում թվայնացման գործընթացը՝ ներառվել է նաև կրթության կառավարման տեղեկատվական համակարգի վարման կարգի հաստատման դրույթը:
«Առաջինից երկրորդ ընթերցման ընթացքում աշխատելով ԱԺ գործընկերների հետ` նախագծում կատարել ենք որոշակի տեխնիկական և խմբագրական փոփոխություններ, որոնք հիմնականում վերաբերել են տեսչական մարմնին կանխարգելիչ և խորհրդատվական գործառույթների տրամադրմանը: Սահմանվել է նաև համապատասխան փոփոխություններից բխող ենթաօրենսդրական ակտերի հաստատման ժամկետը՝ 2021 թվականի հունիսի 30-ը»,- նշել է Ժաննա Անդրեասյանը:
Ըստ փոխնախարարի՝ առաջարկված փոփոխություններից մեկը վերաբերում է հանրակրթական դպրոցների ֆինանսավորման կարգին. «Գործող օրենքը որպես հաշվարկման չափանիշ սահմանում է «սովորող-թիվ» ֆինանսավորումը, որը հատկապես փոքրաթիվ համայնքների դպրոցների դեպքում խնդրահարույց է դարձնում պատշաճ ֆինանսավորումը: Առաջարկվող փոփոխությամբ սահմանվում է, որ որպես հաշվարկման չափանիշ կարող է ընդունվել «խումբ-թիվ» կամ «սովորող-թիվ» ֆինանսավորումը»,- շեշտել է ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալը:
Ժաննա Անդրեասյանի խոսքով՝ նախագծի ընդունումը նոր հնարավորություններ կստեղծի տեղեկատվական համակարգի գործառնության, ըստ այդմ՝ տվյալների վրա հիմնված քաղաքականության վարման, ինչպես նաև կրթության ոլորտում վերահսկողական գործառույթի իրականացման առանձնահատկությունների կանոնակարգման համար:
Հարակից զեկուցող պատգամավոր Սոֆյա Հովսեփյանն իր հերթին նշել է, որ Աժ կրթության, գիտության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության և սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովը դրական եզրակացություն է տվել օրենքի նախագծին. «Նախագծով հնարավորություն է տրվում, որ աշակերտների թվով ֆինանսավորման փոխարեն փոքր դպրոցները ֆինանսավորվեն դասարանների թվով։ Սա բավականին կարևոր փոփոխություն է, ուստի առաջարկում եմ կողմ քվեարկել»։
Ազգային ժողովը երկրորդ ընթերցմամբ և հունվարի 20-ին կայացած նիստում քվեարկությամբ ընդունել է ««Կրթության մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը:

Национальное Собрание обсудило во втором чтении законопроект «О внесении изменений и дополнений» в Закон РА «Об образовании», который претерпел некоторые изменения после принятия в первом чтении. С принятием проекта определяются правовые основы ведения государственных административных реестров системы образования РА.
Проект был представлен заместителем министра науки, образования, культуры и спорта РА Жанной Андреасян, которая заявила, что изменения были внесены в связи с двумя обстоятельствами: созданием соответствующих нормативов и правовой базы после конституционных изменений, а также необходимостью уточнения функций, возложенных на инспекционный орган. С учетом процесса цифровизации сферы было также включено положение об утверждении порядка ведения информационной системы управления образованием.
«В период с первого по второе чтение, работая с коллегами из НС, мы внесли в проект определенные технические и редакционные изменения, которые в основном касались предоставления инспекционному органу превентивных и консультативных функций. Крайний срок утверждения подзаконных актов, вытекающих из соответствующих поправок, установлен на 30 июня 2021 года»,-отметила Жанна Андреасян.
По словам замминистра, одно из предлагаемых изменений касается порядка финансирования государственных школ: действующий закон определяет в качестве критерия расчета финансирования принцип «количество учеников», что делает проблематичным надлежащее финансирование, особенно в школах небольших населенных пунктов. Замминистра НОКС РА подчеркнула, что предложенная поправка определяет в качестве критерия расчета может быть принято финансирование по принципу «количество-класс» или «количество-ученик».
По словам Жанны Андреасян, принятие законопроекта создаст новые возможности для функционирования информационной системы, проведения информационной политики, а также регулирования специфики реализации надзорной функции в сфере образования.
Содокладчик София Овсепян, в свою очередь, отметила, что Постоянная комиссия НС по вопросам образования, науки, культуры, диаспоры, молодежи и спорта дала положительное заключение на законопроект: «Проект позволяет малым школам финансироваться по количеству классов, а не по количеству учеников. Это довольно важное изменение, поэтому я предлагаю вам проголосовать за него».
20 января Национальное Собрание Армении приняло законопроект «О внесении изменений и дополнений» в Закон РА «Об образовании».