ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Վահրամ Դումանյանն այսօր ընդունել է Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր, մաեստրո Էդուարդ Թոփչյանին: Հանդիպմանը ներկա են եղել ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Արայիկ Խզմալյանը և Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի ու «Արամ Խաչատրյան» համերգասրահի տնօրենի ժամանակավոր պաշտոնակատար Վիկտոր Մնացականյանը:
Նախարարը բարձր է գնահատել Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի գործունեությունը և արհեստավարժությունը՝ ընդգծելով, որ նվագախումբը համաշխարհային բեմերում մշտապես ըստ արժանվույն է ներկայացրել Հայաստանի անունն ու մշակույթը և կարողացել է հավուր պատշաճի շարունակել իր գործունեությունը նաև համավարակի պայմաններում՝ հանդես գալով համերգներով ու առցանց նախագծերով:
«Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախումբն իրավամբ մեր երկրի ու ժողովրդի դեմքն է, և մենք անելու ենք հնարավորը, որ մեր երկրի համերգային մշակույթը լինի ամենաբարձր մակարդակի վրա, ինչպես եղել է, կա, և, վստահ եմ, կլինի»,- նշել է նախարար Վահրամ Դումանյանը:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են նվագախմբի առաջիկա գործունեությանն առնչվող հարցեր, նորարարական ստեղծագործական ծրագրերը, այդ թվում՝ Առնո Բաբաջանյանի ծննդյան 100-ամյակի միջոցառումների ընթացքը, իրականացվող և ակնկալվող փոփոխությունները: Անդրադարձ է եղել նաև համավարակի ընթացքում մշակութային կյանքի բնականոն գործունության ապահովման խնդիրներին:

RA ESCS Minister Vahram Dumanyan received today the artistic director and principal conductor of the Armenian National Philharmonic Orchestra, Maestro Eduard Topchyan. The meeting was attended by the ESCS Deputy Minister Arayik Khzmalyan and acting director of the Armenian National Philharmonic Orchestra and Aram Khachaturian Concert Hall Viktor Mnatsakanyan.
The Minister highly appreciated the activities and professionalism of the Armenian National Philharmonic Orchestra, emphasizing that the orchestra has always represented the name and culture of Armenia on the world stages and has managed to continue its activities with dignity also in the context of the pandemic, performing concerts and online projects.
The Armenian National Philharmonic Orchestra is rightfully the face of our country and people․We will do everything possible to ensure that the concert culture of our country is at the highest level, as it used to be, is, and, I am sure, will be, said Minister Vahram Dumanyan.
During the meeting, issues related to the upcoming activities of the orchestra, innovative creative programs, including the course of events dedicated to the 100th anniversary of Arno Babajanyan; ongoing and upcoming changes were discussed. The issues regarding the regular activity of cultural life during the pandemic were also discussed.