ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Վահրամ Դումանյանն այսօր ընդունել է Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր, մաեստրո Էդուարդ Թոփչյանին: Հանդիպմանը ներկա են եղել ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Արայիկ Խզմալյանը և Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի ու «Արամ Խաչատրյան» համերգասրահի տնօրենի ժամանակավոր պաշտոնակատար Վիկտոր Մնացականյանը:
Նախարարը բարձր է գնահատել Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի գործունեությունը և արհեստավարժությունը՝ ընդգծելով, որ նվագախումբը համաշխարհային բեմերում մշտապես ըստ արժանվույն է ներկայացրել Հայաստանի անունն ու մշակույթը և կարողացել է հավուր պատշաճի շարունակել իր գործունեությունը նաև համավարակի պայմաններում՝ հանդես գալով համերգներով ու առցանց նախագծերով:
«Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախումբն իրավամբ մեր երկրի ու ժողովրդի դեմքն է, և մենք անելու ենք հնարավորը, որ մեր երկրի համերգային մշակույթը լինի ամենաբարձր մակարդակի վրա, ինչպես եղել է, կա, և, վստահ եմ, կլինի»,- նշել է նախարար Վահրամ Դումանյանը:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են նվագախմբի առաջիկա գործունեությանն առնչվող հարցեր, նորարարական ստեղծագործական ծրագրերը, այդ թվում՝ Առնո Բաբաջանյանի ծննդյան 100-ամյակի միջոցառումների ընթացքը, իրականացվող և ակնկալվող փոփոխությունները: Անդրադարձ է եղել նաև համավարակի ընթացքում մշակութային կյանքի բնականոն գործունության ապահովման խնդիրներին:

Министр образования, науки, культуры и спорта РА Ваграм Думанян сегодня принял художественного руководителя и главного дирижера Национального филармонического оркестра Армении, маэстро Эдуарда Топчяна. На встрече присутствовали заместитель министра НОКС Араик Хзмалян и исполняющий обязанности директора Национального филармонического оркестра Армении и концертного зала «Арам Хачатурян» Виктор Мнацаканян.
Министр высоко оценил деятельность и профессионализм Национального филармонического оркестра Армении, подчеркнув, что оркестр на мировых сценах всегда по достоинству представлял имя и культуру Армении и сумел достойно продолжить свою деятельность также в условиях эпидемии, выступая с концертами и онлайн-проектами.
«Национальный филармонический оркестр Армении по праву является лицом нашей страны и народа, и мы сделаем все возможное, чтобы концертная культура нашей страны была на самом высоком уровне, как было, есть и, уверен, будет», - отметил министр Ваграм Думанян.
В ходе встречи были обсуждены вопросы, касающиеся предстоящей деятельности оркестра, инновационные творческие программы, в том числе ход мероприятий, посвященных 100-летию Арно Бабаджаняна, осуществляемые и ожидаемые изменения. Были затронуты также вопросы обеспечения нормальной деятельности культурной жизни в ходе эпидемии.