ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Վահրամ Դումանյանն այսօր հանդիպել է նախարարության ենթակայությամբ գործող թատրոնների տնօրենների հետ: Հանդիպմանը ներկա էր նաև նախարարի տեղակալ Արա Խզմալյանը, որը ներկայացրել է տնօրեններին:
Ողջունելով ներկաներին՝ նախարարը նշել է, որ իր պաշտոնավարման ընթացքում սա մշակութային գործիչների հետ առաջին հանդիպումն է:
Տնօրեններին ներկայացնելիս նախարարի տեղակալ Արա Խզմալյանը հատկանշական է համարել համավարակի և պատերազմական իրավիճակի պայմաններում թատրոնների նպատակային ակտիվ գործունեությունը և շնորհակալություն հայտնել գործընկերներին:
«Այս իրավիճակում մեզնից յուրաքանչյուրը կարիք ունի նոր գաղափարական և հոգևոր արժեքների, մեր խնդիրն է վերաիմաստավորել անցյալը, ներկան, հասկանալ՝ ինչ ենք ուզում և ինչ ճանապարհով պետք է հասնենք մեր նպատակին: Ամեն ինչ պետք է անենք՝ զարգացնելու մեր հոգևոր-մշակութային դաշտը. սա պայքարի ձեր ճակատն է, որն անչափ կարևոր է մեր իրականության համար»,- ընդգծել է նախարար Վ. Դումանյանն ու ցանկացած խնդիր քննարկելու և լուծման ուղիներ փնտրելու պատրաստակամություն հայտնել:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են ոլորտին վերաբերող հարցեր, մասնավորապես՝ թատրոնների տեխնիկական հագեցվածության, շինարարական, անհրաժեշտ բարեփոխումների, նախատեսված ծրագրերի, հետպատերազմյան շրջանում ոլորտի խնդիրների հաղթահարման միջոցառումների և այլնի վերաբերյալ:
Տնօրենները հակիրճ ներկայացրել են իրենց առաջարկները, ապագային ուղղված տեսլականը: Նրանց խոսքով՝ հենց առկա իրավիճակում մարդիկ կարծես առավել շատ կարիք ունեն մշակութային միջոցառումների և հոգևոր պահանջմունքների բավարարման: Թատրոնների գործունեությունն այժմ առավելապես ուղղված է զոհված զինծառայողների երեխաների և Հայաստանում ապաստանած արցախցի փոքրիկների ժամանցն ու մշակութային կյանքը կազմակերպելուն:
Հանդիպման ավարտին նախարարը վստահություն է հայտնել, որ միասնական ուժերով կհաղթահարեն ներկա դժվարությունները, և խաղաղ պայմաններում արվեստի գործիչները ստեղծագործական աշխատանքի առավել լայն հնարավորություն կունենան:

Министр образования, науки, культуры и спорта Армении Ваграм Думанян встретился с директорами театров, действующих в ведомстве министерства. На встрече присутствовал также заместитель министра Ара Хзмалян, который представил директоров.
Приветствовав присутствующих, министр отметил, что это первая встреча с деятелями культуры за время его пребывания в должности.
Представляя директоров, заместитель министра Ара Хзмалян счел примечательной активную целенаправленную деятельность театров в условиях эпидемии и военной ситуации, и поблагодарил коллег.
«В этой ситуации каждый из нас нуждается в новых идеологических и духовных ценностях, наша задача-переосмыслить прошлое, настоящее, понять, чего мы хотим и каким путем мы должны достичь нашей цели. Мы должны сделать все, чтобы развивать наше духовно-культурное поле. это ваш фронт борьбы, который чрезвычайно важен для нашей действительности»,- подчеркнул министр В. Думанян и выразил готовность обсудить любую проблему и найти пути решения.
В ходе встречи были обсуждены вопросы, касающиеся сферы, в частности, технического оснащения театров, строительных работ, необходимых реформ, намеченных программ, мероприятий по преодолению проблем сферы в послевоенный период и др.
Директора кратко представили свои предложения и видение будущего. По их словам, именно в сложившейся ситуации люди, кажется, больше нуждаются в культурных мероприятиях и удовлетворении духовных потребностей. Деятельность театров в настоящее время преимущественно направлена на организацию времяпрепровождения и культурной жизни детей погибших военнослужащих и арцахских детей, нашедших приют в Армении.
В конце встречи министр выразил уверенность, что совместными усилиями будут преодолены нынешние трудности, и в мирных условиях деятели искусства получат более широкие возможности для творческой работы.