ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Վահրամ Դումանյանն այսօր ընդունել է Հայաստանում ամերիկյան համալսարանի նախագահ Կարին Մարկիդեսի գլխավորած պատվիրակությանը: Հանդիպմանը ներկա էր նաև ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանը:
Օրակարգում ՀՀ կառավարության և Հայաստանում ամերիկյան համալսարանի միջև համագործակցությամբ իրականացվող ծրագրերի, հետագա գործունեությանն ու առաջիկայում նախատեսվող նախագծերին վերաբերող հարցերն էին:
Նախարար Վահրամ Դումանյանը, ողջունելով հյուրերին, կարևորել է Հայաստանում համալսարանի գործունեությունը, ինչը, ըստ նախարարի, ստեղծում է մարդկային կարողություն՝ աշխատաշուկայի կարիքներին համապատասխան, և նպաստում է երկրի տնտեսության զարգացմանը:
«Հատկապես կարևորում եմ մեր համագործակցությունը հայկական տեխնոլոգիական ուսումնասիրությունների և զարգացումների համատեքստում: Մենք մեծ նշանակություն ենք տալիս արհեստական բանականությանը վերաբերող նորարարություններին: Այս թեման պարբերաբար քննարկվում է նաև ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարության հետ»,- ասել է նախարարը:
Հայաստանում ամերիկյան համալսարանի նախագահ Կարին Մարկիդեսը շնորհակալություն է հայտնել ընդունելության համար և նշել, որ իրենք իրականացնում են տարբեր ծրագրեր՝ երկրի համար առաջնահերթություններ գտնելու և այդպիսով կառավարությանն աջակցելու նպատակով: Նա ևս կարևորել է արհեստական բանականության ոլորտի զարգացումը:
Նախարար Վ. Դումանյանը և համալսարանի նախագահ Կարին Մարկիդեսն անդրադարձել են նաև «Բարձրագույն կրթության և գիտության մասին» ՀՀ օրենքի նախագծին՝ կարևորելով համալսարանի արձագանքը դրա վերաբերյալ:

Министр образования, науки, культуры и спорта РА Ваграм Думанян принял делегацию во главе с президентом Американского университета Армении Карин Маркидес. На встрече также присутствовал заместитель министра НОКС РА Артур Мартиросян.
В повестке были вопросы, касающиеся программ, осуществляемых при сотрудничестве между правительством РА и Американским университетом в Армении, дальнейшей деятельности и предстоящих проектов.
Министр Ваграм Думанян, приветствуя гостей, подчеркнул важность деятельности университета в Армении, что, по его словам, создает человеческие способности в соответствии с потребностями рынка труда и способствует развитию экономики страны.
«Я придаю особую важность нашему сотрудничеству в контексте развития и технологических исследований Армении. Мы придаем большое значение инновациям в области искусственного интеллекта. Эта тема периодически обсуждается и с министерством высокотехнологичной промышленности Армении», - сказал министр.
Президент Американского университета в Армении Карин Маркидес поблагодарила за прием и отметила, что они реализуют различные программы, чтобы найти приоритеты для страны и тем самым поддержать правительство. Она также отметила важность развития сферы искусственного интеллекта.
Министр В. Думанян и президент Университета Карин Маркидес коснулись также проекта Закона РА «О высшем образовании и науке», отметив важность реакции университета на него.