Այսօր ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Վահրամ Դումանյանն ընդունել է ՀՀ ռեկտորների խորհրդի անդամներին: Հանդիպում կազմակերպելու նախաձեռնությամբ հանդես է եկել ռեկտորների խորհուրդը՝ քննարկելու նախօրեին ՀՀ կառավարության հավանությանն արժանացած «Բարձրագույն կրթության և գիտության մասին» ու հարակից օրենքներում փոփոխություններ կատարելու մասին նախագծերի մի շարք դրույթներ:
Ողջունելով խորհրդի անդամներին՝ նախարար Վ. Դումանյանը նշել է, որ եթե ակադեմիական շրջանակում առկա են որոշակի մտահոգություններ «Բարձրագույն կրթության և գիտության մասին» օրենքի նախագծի վերաբերյալ, ապա նախարարությունը պատրաստակամ է լսել բոլոր դիտարկումները. «Այս գործընթացում ես հանդիսանում եմ ձեզանից մեկը և շահագրգիռ եմ ունենալ հնարավորինս կատարյալ և ամբողջական օրենք: Այս օրենքը մեկ շաբաթում չի գրվել. այն անընդհատ փոփոխվել է, լրամշակվել և ունի բավականին երկար պատմություն»:
Խորհրդի անդամները, իրենց նախաձեռնությանն օպերատիվ արձագանքելու համար շնորհակալություն հայտնելով նախարարին, ներկայացրել են, ըստ իրենց, նախագծում տեղ գտած խնդրահարույց որոշ կետեր: Ըստ այդմ՝ նշվել է, որ օրենքի նախագծի անցումային դրույթներում սահմանվել է բուհերի լիցենզիաների գործողության դադարեցման ժամկետ, այն է՝ բուհին տրված լիցենզիաները գործում են մինչև 2021 թվականի նոյեմբերի 30-ը ներառյալ: Խորհրդի անդամների կարծիքով՝ անհասկանալի է, թե ինչ հիմքով է դադարեցվելու լիցենզիաների գործողությունը: Հաջորդ խնդրահարույց հարցը, որ բարձրաձայնել են խորհրդի անդամները, վերաբերել է անցումային դրույթներում սահմանված այն կետին, ըստ որի՝ կառավարման խորհուրդները ձևավորվում են օրենքն ուժի մեջ մտնելուց հետո՝ մեկ տարվա ընթացքում: Նախագծով մինչ նոր կառավարման խորհուրդների ձևավորումը գործող խորհուրդները շարունակում են իրենց լիազորությունների իրականացումը, ինչպես նաև մինչև կառավարման նոր խորհուրդների ձևավորումը ոլորտի լիազոր մարմնի ղեկավարը հինգ տարուց ոչ ավելի ժամկետով նշանակում է ռեկտոր, տնօրեն: Ռեկտորների խորհրդի անդամների դիտարկմամբ՝ այս պարագայում չեն գործում նշանակված ռեկտորի նկատմամբ օրենքով սահմանված մի շարք կետեր, այն է՝ ընտրության կարգ, որակավորման նվազագույն չափանիշներ, խորհրդի կողմից ռեկտորին անվստահություն հայտնելու մեխանիզմի բացակայություն: Անդամները մտահոգիչ են համարել նաև օրենքի նախագծում բուհերի՝ ամրագրված պարտադիր ծրագրային հավատարմագրումը՝ ընդգծելով, որ այն ֆինանսական մեծ բեռ կդառնա բուհերի համար: Ըստ խորհրդի անդամների՝ բուհերը պետք է անցնեն նաև ինստիտուցիոնալ հավատարմագրում, և վերոնշյալ գործընթացների համար ի հայտ կգա նաև կադրային ռեսուրսի խնդիր:
Խորհրդի անդամները բարձրացրել են նաև ռոտացիոն սկզբունքի, լրիվ և մասնակի ծանրաբեռնվածության, գիտական աստիճանների շնորհման և ճանաչման, վկայագրի տրամադրման, հանրային և մասնավոր բուհերի միջև խտրականության բացառման, բուհերի ռեյտինգավորման, խորհուրդների կազմերի ձևավորման և այլ հարցեր:
Նախարար Վ. Դումանյանը նշել է, որ օրենքի նախագիծն անցել է համապատասխան բոլոր օղակներով և արժանացել ՀՀ կառավարության հավանությանը. օրենքը վերջնական կընդունվի Ազգային ժողովի կողմից: Նախարարը նշել է, որ իդեալական օրենք գոյություն չունի, և ինքը նույնպես որոշ վերապահումներ ունի նախագծի վերաբերյալ, որոնք, ինչպես նաև ակադեմիական շրջանակի կողմից ներկայացված մի շարք առաջարկություններ կքննարկվեն Ազգային ժողովում:
«Պետական բուհերի հիմնադիրը պետությունն է, և բացառելով կոլեկտիվ անպատասխանատվության հնարավոր դրսևորումները՝ պետությունը պետք է ամբողջական պատասխանատվություն կրի յուրաքանչյուր պետական բուհի արդյունավետ գործունեության համար: ԿԳՄՍ նախարարի պաշտոնում իմ գլխավոր առաքելությունը ես համարում եմ անվստահության մթնոլորտի ջախջախումը և հաշտության հաստատումը: Մենք՝ բոլորս, մեկ միասնություն ենք, և յուրաքանչյուրս մեր տեղում պետք է անենք հնարավորը՝ վերացնելու բուհերում անառողջ մթնոլորտը և հասնելու համերաշխության»,-շեշտել է նախարար Վ. Դումանյանը:
Հանդիպմանը ներկա նախարարության պատասխանատուները հանգամանալի անդրադարձել են ռեկտորների խորհրդի անդամների բարձրաձայնած բոլոր մտահոգություններին ու դիտարկումներին՝ առաջարկելով դրանք դեկտեմբերի 7-ին գրավոր ներկայացնել լիազոր մարմին:

Сегодня министр образования, науки, культуры и спорта РА Ваграм Думанян принял членов Совета ректоров РА. Заседание было инициировано Советом ректоров для обсуждения ряда положений проекта поправок к закону РА «О высшем образовании и науке» и соответствующим законам, одобренным накануне правительством РА.
Приветствуя членов Совета, министр Думанян отметил, что если в академическом сообществе есть определенные опасения по поводу законопроекта «О высшем образовании и науке», то министерство готово выслушать все замечания: «В этом процессе я один из вас; я также заинтересован в том, чтобы иметь как можно более совершенный полный закон-этот закон не был написан за неделю. Он постоянно менялся, пересматривался и прошел долгий путь».
Члены совета поблагодарили министра за оперативную реакцию на их инициативу и представили, по их мнению, некоторые спорные моменты проекта.Так, было отмечено, что переходными положениями законопроекта установлен срок прекращения действия лицензий вузов, то есть выданные университету лицензии действительны до 30 ноября 2021 года включительно.
По словам членов правления, пока неясно, на каком основании лицензии будут прекращены. Следующим проблемным вопросом, поднятым членами Совета, стал пункт в переходных положениях о том, что руководящие советы формируются в течение года после вступления закона в силу.
Согласно проекту, действующие советы продолжают осуществлять свои полномочия до формирования новых руководящих советов, а также руководитель уполномоченного органа сектора назначается ректором и директором на срок, не превышающий пяти лет.
По мнению членов Совета ректоров, в данном случае ряд пунктов, определенных законом, не распространяется на назначенного ректора, а именно порядок избрания, минимальные квалификационные критерии, отсутствие механизма выражения советом недоверия ректору. Члены Совета также сочли тревожным изложенную в законопроекте обязательную программную аккредитацию высших учебных заведений, отметив, что она станет большой финансовой нагрузкой для высших учебных заведений.
По мнению членов Совета, высшие учебные заведения также должны пройти институциональную аккредитацию, и вышеупомянутые процессы также столкнутся с проблемой человеческих ресурсов.
Члены совета также подняли вопросы принципа ротации, полной и частичной загрузки студентов, присуждения и признания ученых степеней, выдачи свидетельств, исключения дискриминации между государственными и частными вузами, рейтинга вузов, формирования состава советов и др.
Министр В. Думанян отметил, что законопроект прошел через все соответствующие инстанции и был одобрен Правительством РА. Министр отметил, что совершенного закона нет, и что у него также есть некоторые соображения по поводу проекта, который вместе с другими предложениями, представленными академическим сообществом, будет обсужден в Национальном собрании.
«Государство является учредителем государственных университетов, и, исключая возможные проявления коллективной безответственности, государство должно нести полную ответственность за эффективное функционирование каждого государственного университета․ Я считаю своей главной миссией в качестве министра НОКС свержение атмосферы недоверия и установление мира. Мы все-единое целое, каждый из нас должен сделать все возможное, чтобы ликвидировать нездоровую атмосферу в университетах и добиться солидарности», - подчеркнул министр В. Думанян.
Присутствующие на заседании должностные лица министерства подробно изложили все озабоченности и замечания членов Совета ректоров, предложив представить их в уполномоченный орган 7 декабря в письменном виде.