Այսօր ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Վահրամ Դումանյանն ընդունել է ՀՀ ռեկտորների խորհրդի անդամներին: Հանդիպում կազմակերպելու նախաձեռնությամբ հանդես է եկել ռեկտորների խորհուրդը՝ քննարկելու նախօրեին ՀՀ կառավարության հավանությանն արժանացած «Բարձրագույն կրթության և գիտության մասին» ու հարակից օրենքներում փոփոխություններ կատարելու մասին նախագծերի մի շարք դրույթներ:
Ողջունելով խորհրդի անդամներին՝ նախարար Վ. Դումանյանը նշել է, որ եթե ակադեմիական շրջանակում առկա են որոշակի մտահոգություններ «Բարձրագույն կրթության և գիտության մասին» օրենքի նախագծի վերաբերյալ, ապա նախարարությունը պատրաստակամ է լսել բոլոր դիտարկումները. «Այս գործընթացում ես հանդիսանում եմ ձեզանից մեկը և շահագրգիռ եմ ունենալ հնարավորինս կատարյալ և ամբողջական օրենք: Այս օրենքը մեկ շաբաթում չի գրվել. այն անընդհատ փոփոխվել է, լրամշակվել և ունի բավականին երկար պատմություն»:
Խորհրդի անդամները, իրենց նախաձեռնությանն օպերատիվ արձագանքելու համար շնորհակալություն հայտնելով նախարարին, ներկայացրել են, ըստ իրենց, նախագծում տեղ գտած խնդրահարույց որոշ կետեր: Ըստ այդմ՝ նշվել է, որ օրենքի նախագծի անցումային դրույթներում սահմանվել է բուհերի լիցենզիաների գործողության դադարեցման ժամկետ, այն է՝ բուհին տրված լիցենզիաները գործում են մինչև 2021 թվականի նոյեմբերի 30-ը ներառյալ: Խորհրդի անդամների կարծիքով՝ անհասկանալի է, թե ինչ հիմքով է դադարեցվելու լիցենզիաների գործողությունը: Հաջորդ խնդրահարույց հարցը, որ բարձրաձայնել են խորհրդի անդամները, վերաբերել է անցումային դրույթներում սահմանված այն կետին, ըստ որի՝ կառավարման խորհուրդները ձևավորվում են օրենքն ուժի մեջ մտնելուց հետո՝ մեկ տարվա ընթացքում: Նախագծով մինչ նոր կառավարման խորհուրդների ձևավորումը գործող խորհուրդները շարունակում են իրենց լիազորությունների իրականացումը, ինչպես նաև մինչև կառավարման նոր խորհուրդների ձևավորումը ոլորտի լիազոր մարմնի ղեկավարը հինգ տարուց ոչ ավելի ժամկետով նշանակում է ռեկտոր, տնօրեն: Ռեկտորների խորհրդի անդամների դիտարկմամբ՝ այս պարագայում չեն գործում նշանակված ռեկտորի նկատմամբ օրենքով սահմանված մի շարք կետեր, այն է՝ ընտրության կարգ, որակավորման նվազագույն չափանիշներ, խորհրդի կողմից ռեկտորին անվստահություն հայտնելու մեխանիզմի բացակայություն: Անդամները մտահոգիչ են համարել նաև օրենքի նախագծում բուհերի՝ ամրագրված պարտադիր ծրագրային հավատարմագրումը՝ ընդգծելով, որ այն ֆինանսական մեծ բեռ կդառնա բուհերի համար: Ըստ խորհրդի անդամների՝ բուհերը պետք է անցնեն նաև ինստիտուցիոնալ հավատարմագրում, և վերոնշյալ գործընթացների համար ի հայտ կգա նաև կադրային ռեսուրսի խնդիր:
Խորհրդի անդամները բարձրացրել են նաև ռոտացիոն սկզբունքի, լրիվ և մասնակի ծանրաբեռնվածության, գիտական աստիճանների շնորհման և ճանաչման, վկայագրի տրամադրման, հանրային և մասնավոր բուհերի միջև խտրականության բացառման, բուհերի ռեյտինգավորման, խորհուրդների կազմերի ձևավորման և այլ հարցեր:
Նախարար Վ. Դումանյանը նշել է, որ օրենքի նախագիծն անցել է համապատասխան բոլոր օղակներով և արժանացել ՀՀ կառավարության հավանությանը. օրենքը վերջնական կընդունվի Ազգային ժողովի կողմից: Նախարարը նշել է, որ իդեալական օրենք գոյություն չունի, և ինքը նույնպես որոշ վերապահումներ ունի նախագծի վերաբերյալ, որոնք, ինչպես նաև ակադեմիական շրջանակի կողմից ներկայացված մի շարք առաջարկություններ կքննարկվեն Ազգային ժողովում:
«Պետական բուհերի հիմնադիրը պետությունն է, և բացառելով կոլեկտիվ անպատասխանատվության հնարավոր դրսևորումները՝ պետությունը պետք է ամբողջական պատասխանատվություն կրի յուրաքանչյուր պետական բուհի արդյունավետ գործունեության համար: ԿԳՄՍ նախարարի պաշտոնում իմ գլխավոր առաքելությունը ես համարում եմ անվստահության մթնոլորտի ջախջախումը և հաշտության հաստատումը: Մենք՝ բոլորս, մեկ միասնություն ենք, և յուրաքանչյուրս մեր տեղում պետք է անենք հնարավորը՝ վերացնելու բուհերում անառողջ մթնոլորտը և հասնելու համերաշխության»,-շեշտել է նախարար Վ. Դումանյանը:
Հանդիպմանը ներկա նախարարության պատասխանատուները հանգամանալի անդրադարձել են ռեկտորների խորհրդի անդամների բարձրաձայնած բոլոր մտահոգություններին ու դիտարկումներին՝ առաջարկելով դրանք դեկտեմբերի 7-ին գրավոր ներկայացնել լիազոր մարմին:

Today, the Minister of Education, Science, Culture and Sports Vahram Dumanyan received members of the RA Council of Rectors. The meeting was initiated by the Council of Rectors to discuss a number of provisions of the draft amendments to the RA Law on “Higher Education and Science” and related laws approved by the RA Government the day before.
Welcoming the members of the Council, Minister Dumanyan noted that if there are certain concerns in the academic community regarding the draft law on “Higher Education and Science", the Ministry is willing to listen to all the observations: “In this process, I am one of you; I am interested in having as perfect a complete law as possible։ this law was not written in a week. It has been constantly changed, revised and has had a long journey.”
Members of the Council, thanked the Minister for quick response to their initiative and presented, in their opinion, some controversial points of the draft. Thus, it was mentioned that the transitional provisions of the draft law set a term of termination of the licenses of the universities, that is, the licenses issued to the university are valid until November 30, 2021 inclusive. According to board members, it is unclear on what basis the licenses will be terminated. The next problematic issue raised by the board members was the point in the transitional provisions that governing councils are formed within a year after the law enters into force. According to the draft, the existing councils continue to exercise their authority until the formation of new governing boards, as well as the head of the authorized body of the sector is appointed as a rector and director for a term not exceeding five years. According to the members of the Board of Rectors, in this case a number of points defined by law do not apply to the appointed rector, namely the procedure of election, minimum qualification criteria, the lack of a mechanism for the board to express no-confidence in the rector. The members of the Council also found the mandatory program accreditation of higher education institutions set out in the draft law, disturbing, noting that it will become a big financial burden for higher education institutions. According to the board members, higher education institutions must also pass institutional accreditation, and the above-mentioned processes will also face the issue of human resources.
The members of the council also raised the issues of rotation principle, full and partial load of students, awarding and recognition of academic degrees, issuing certificates, excluding discrimination between public and private universities, rating of universities, forming the composition of councils, etc.
Minister V. Dumanyan noted that the draft law had passed through all the relevant circles and was approved by the RA Government։ the law will be finally adopted by the National Assembly. The Minister noted that no law is perfect, and that he also has some remarks about the draft, which, together with other proposals submitted by the academic community, will be discussed in the National Assembly.
“The State is the founder of state universities, and excluding possible manifestations of collective irresponsibility, the State should bear full responsibility for the effective operation of each state university․ I consider my main mission as the ESCS Minister to overthrow the atmosphere of distrust and the establish peace. We are all one unity, each of us must do our best to eliminate the unhealthy atmosphere in the universities, to achieve solidarity," emphasized Minister V. Dumanyan.
The Ministry officials present at the meeting referred in detail to all the concerns and observations of the members of the board of rectors, offering to submit them to the authorized body on December 7 in written form.