ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարությունը մասնակցել է «Կրթություն հանուն կայուն զարգացման-2030 շրջանակի» իրագործման ճանապարհային քարտեզի առցանց քննարկմանը, որը Հյուսիսային Ամերիկայի և Եվրոպայի անդամ-պետությունների մասնակցությամբ կազմակերպել էր ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ն:
Քննարկումը վերաբերել է «Կրթություն հանուն կայուն զարգացման» 2020-2030 թթ. գլոբալ շրջանակին՝ ընդունված ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի 40-րդ գլխավոր կոնֆերանսի ժամանակ, և անդամ-պետությունների համար մշակված նոր ճանապարհային քարտեզի իրագործմանը:
Հանդիպման ընթացքում կարևորվել է կրթության բաղադրիչի ուժեղացումը՝ որպես կայուն զարգացման նախադրյալ: Նշվել է, որ ճանապարհային քարտեզն առանձնացնում է այն ուղղությունները, որոնք կարող են կիրառել անդամ-պետությունները՝ տարածաշրջանային և գլոբալ մակարդակով ներառելով նաև քաղաքացիական հասարակությանն ու զարգացման գործընկերներին:
Համաձայն ներկայացված փաստաթղթի՝ հանուն կայուն զարգացման կրթական համակարգի գործողությունները նախատեսվում է իրականացնել 5 հիմնական առաջնահերթություններով՝ շեշտադրելով «Կրթություն հանուն կայուն զարգացման» ծրագրի նշանակությունը «Կայուն զարգացման 17 նպատակների» ապահովման գործում: Ճանապարհային քարտեզով առաջարկվող առաջնահերթություններն են՝
• «Կրթություն հանուն կայուն զարգացման» հայեցակարգի ներառում գլոբալ, տարածաշրջանային և ազգային քաղաքականությունում,
• կրթական համակարգում «ամբողջական ինստիտուտների» մոտեցման ներդնում ու զարգացում,
• կրթական համակարգի կարողությունների զարգացում՝ միտված կայունության ապահովման համար անհրաժեշտ գիտելիքների, հմտությունների, արժեքների ու մոտեցումների կատարելագործմանը,
• երիտասարդների ներգրավում կայուն զարգացման ապահովման, ներառյալ՝ որոշումների ընդունման գործընթացներում,
• համայնքների՝ որպես վերափոխումների առանցքային դերակատարների կարևորում:
Ներկայացված ճանապարհային քարտեզն ընդգրկում է նաև «Կրթություն հանուն կայուն զարգացման-2030»-ի իրագործման հիմնական ուղղությունների շրջանակը, որի նպատակն է խթանել անդամ-պետությունների կողմից առաջնորդման գործընթացները, ինչպես նաև բազմաշահառու մոտեցումները:
Քննարկման ընթացքում ներկայացվել են նաև ծրագրի իրագործմանն օժանդակող եվրոպական երկրների (Ֆրանսիա, Գերմանիա, Շվեդիա, Հունգարիա) լավագույն փորձի օրինակներ, որոնցում մասնավորապես շեշտադրվել են շրջակա միջավայրի պահպանմանը, կայուն զարգացման գործընթացներում երիտասարդների ներգրավմանը, դեպի կայուն զարգացում ուղղորդող ազգային քաղաքականության մշակմանը, բազմաշահառու և համակարգային մոտեցումների կիրառմանը, իրազեկումների բարձրացմանն ուղղված քայլերը:
Նշենք, որ «Կրթություն հանուն կայուն զարգացման» ծրագիրը համարվում է «Կրթություն 2030 օրակարգի» ինտեգրալ բաղադրիչը: Այն ուղղակիորեն նպաստում է Կայուն զարգացման 4-րդ նպատակադրման իրագործմանը, որն ուղղված է որակյալ և ներառական կրթության ապահովմանը՝ ուշադրության կենտրոնում պահելով ապագայի կերտման պատասխանատվությունը:

The RA ESCS Ministry participated in the online discussion of the roadmap for the implementation of the "Education for Sustainable Development-2030 Framework" which was organized by UNESCO with the participation of North America and European member states.
The discussion focused on the global framework of “Education for Sustainable Development” for 2020-2030, approved by the 40th UNESCO General Conference; and the implementation of a new roadmap for member states. During the meeting, the importance of strengthening the education component as a precondition for sustainable development was highlighted. It was noted that the roadmap outlines the fields that can be implemented by member states at the regional and global levels including the civil society and development partners.
According to the submitted document, the actions of the education system for sustainable development are planned to be committed with 5 main priorities, emphasizing the importance of the "Education for Sustainable Development" program in ensuring the "17 Sustainable Development Goals”. The priorities suggested by the road map are:
• Integration of the concept of "Education for Sustainable Development" into global, regional and national policies,
• implementation and development of the "holistic institutions" approach in the education system,
• capacity building of the education system, aimed at improving the knowledge, skills, values and approaches necessary to ensure sustainability,
• engagement of youth in sustainable development, including decision-making processes,
• the importance of communities as key players in transformation.
The presented roadmap also includes the framework of the main directions for the implementation of the “Education for Sustainable Development-2030” program, which aims to foster leadership processes on the part of member states, as well as multi-stakeholder approaches.
During the discussion, examples of best practices of European countries supporting the implementation of the program (France, Germany, Sweden, Hungary) were presented, which particularly emphasized the protection of the environment, engagement of youth in sustainable development, development of national policies towards sustainable development, multi-stakeholder systemic approaches, and steps aimed at raising awareness.
It should be noted that the "Education for Sustainable Development" program is an integral component of the "Education 2030 Agenda". It directly contributes to the implementation of the 4th Sustainable Development Goal, the aim of which is ensuring quality and inclusive education, with a focus on building responsibility for the future.