ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարությունը մասնակցել է «Կրթություն հանուն կայուն զարգացման-2030 շրջանակի» իրագործման ճանապարհային քարտեզի առցանց քննարկմանը, որը Հյուսիսային Ամերիկայի և Եվրոպայի անդամ-պետությունների մասնակցությամբ կազմակերպել էր ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ն:
Քննարկումը վերաբերել է «Կրթություն հանուն կայուն զարգացման» 2020-2030 թթ. գլոբալ շրջանակին՝ ընդունված ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի 40-րդ գլխավոր կոնֆերանսի ժամանակ, և անդամ-պետությունների համար մշակված նոր ճանապարհային քարտեզի իրագործմանը:
Հանդիպման ընթացքում կարևորվել է կրթության բաղադրիչի ուժեղացումը՝ որպես կայուն զարգացման նախադրյալ: Նշվել է, որ ճանապարհային քարտեզն առանձնացնում է այն ուղղությունները, որոնք կարող են կիրառել անդամ-պետությունները՝ տարածաշրջանային և գլոբալ մակարդակով ներառելով նաև քաղաքացիական հասարակությանն ու զարգացման գործընկերներին:
Համաձայն ներկայացված փաստաթղթի՝ հանուն կայուն զարգացման կրթական համակարգի գործողությունները նախատեսվում է իրականացնել 5 հիմնական առաջնահերթություններով՝ շեշտադրելով «Կրթություն հանուն կայուն զարգացման» ծրագրի նշանակությունը «Կայուն զարգացման 17 նպատակների» ապահովման գործում: Ճանապարհային քարտեզով առաջարկվող առաջնահերթություններն են՝
• «Կրթություն հանուն կայուն զարգացման» հայեցակարգի ներառում գլոբալ, տարածաշրջանային և ազգային քաղաքականությունում,
• կրթական համակարգում «ամբողջական ինստիտուտների» մոտեցման ներդնում ու զարգացում,
• կրթական համակարգի կարողությունների զարգացում՝ միտված կայունության ապահովման համար անհրաժեշտ գիտելիքների, հմտությունների, արժեքների ու մոտեցումների կատարելագործմանը,
• երիտասարդների ներգրավում կայուն զարգացման ապահովման, ներառյալ՝ որոշումների ընդունման գործընթացներում,
• համայնքների՝ որպես վերափոխումների առանցքային դերակատարների կարևորում:
Ներկայացված ճանապարհային քարտեզն ընդգրկում է նաև «Կրթություն հանուն կայուն զարգացման-2030»-ի իրագործման հիմնական ուղղությունների շրջանակը, որի նպատակն է խթանել անդամ-պետությունների կողմից առաջնորդման գործընթացները, ինչպես նաև բազմաշահառու մոտեցումները:
Քննարկման ընթացքում ներկայացվել են նաև ծրագրի իրագործմանն օժանդակող եվրոպական երկրների (Ֆրանսիա, Գերմանիա, Շվեդիա, Հունգարիա) լավագույն փորձի օրինակներ, որոնցում մասնավորապես շեշտադրվել են շրջակա միջավայրի պահպանմանը, կայուն զարգացման գործընթացներում երիտասարդների ներգրավմանը, դեպի կայուն զարգացում ուղղորդող ազգային քաղաքականության մշակմանը, բազմաշահառու և համակարգային մոտեցումների կիրառմանը, իրազեկումների բարձրացմանն ուղղված քայլերը:
Նշենք, որ «Կրթություն հանուն կայուն զարգացման» ծրագիրը համարվում է «Կրթություն 2030 օրակարգի» ինտեգրալ բաղադրիչը: Այն ուղղակիորեն նպաստում է Կայուն զարգացման 4-րդ նպատակադրման իրագործմանը, որն ուղղված է որակյալ և ներառական կրթության ապահովմանը՝ ուշադրության կենտրոնում պահելով ապագայի կերտման պատասխանատվությունը:

Министерство НОКС РА приняло участие в онлайн-обсуждении дорожной карты по реализации программы «Образование для устойчивого развития-2030», организованной ЮНЕСКО с участием государств-членов Северной Америки и Европы.
Дискуссия была сосредоточена на глобальной программе «Образование в интересах устойчивого развития» на 2020-2030 годы, утвержденной 40-й Генеральной конференцией ЮНЕСКО, и реализации новой дорожной карты для государств-членов. В ходе встречи была подчеркнута важность укрепления компонента образования как предварительного условия устойчивого развития.
Было также отмечено, что дорожная карта определяет области, которые могут быть реализованы государствами-членами на региональном и глобальном уровнях, включая гражданское общество и партнеров по развитию. Согласно представленному документу, действия системы образования в интересах устойчивого развития планируется осуществлять с учетом 5 основных приоритетов, подчеркивая важность программы «Образование в интересах устойчивого развития» в обеспечении «17 Целей устойчивого развития». Приоритетами, предложенными в «Дорожной карте», являются:
• Интеграция концепции «Образование в интересах устойчивого развития» в глобальную, региональную и национальную политику;
• внедрение и развитие подхода «Целостных институтов» в системе образования.,
• наращивание потенциала системы образования, направленное на повышение уровня знаний, навыков, ценностей и подходов, необходимых для обеспечения устойчивости,
• вовлечение молодежи в устойчивое развитие, включая процессы принятия решений,
• важность общин как ключевых участников преобразований.
Представленная дорожная карта также включает в себя рамки основных направлений реализации программы «Образование для устойчивого развития-2030», которая направлена на стимулирование процессов лидерства со стороны государств-членов, а также многосторонние подходы.
В ходе дискуссии были представлены лучшиe практические примеры европейских стран, поддерживающие реализацию программы (Франция, Германия, Швеция, Венгрия), в которых особое внимание уделялось защите окружающей среды, вовлечению молодежи в устойчивое развитие, разработке национальной политики и многосторонним системным подходам и шагам, направленным на повышение осведомленности.
Следует отметить, что программа «Образование в интересах устойчивого развития» является неотъемлемой составляющей повестки в области образования на период до 2030 года. Она непосредственно способствует реализации 4-й программы устойчивого развития, целью которой является обеспечение качественного и инклюзивного образования с акцентом на формирование ответственности за будущее.