ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարության աջակցությամբ իրականացվող Երևանի «Ոսկե ծիրան» միջազգային 17-րդ կինոփառատոնի շրջանակում հարգանքի տուրք կմատուցի հայ կինոյի մեծանուն վարպետներին: Արդեն իսկ հուլիսին Շառլ Ազնավուրի անվան հրապարակում «Ոսկե ծիրանի» կողմից ստեղծված աստղային պուրակում բացվել են Աղասի Այվազյանի և Հրանտ Մաթևոսյանի աստղերը, ի նշանավորումն վարպետների 95 և 85-ամյա հոբելյանների:
Նոյեմբերի վերջին աստղային պուրակում կբացվեն նաև Գրիգոր Մելիք-Ավագյանի, Առնոլդ Աղաբաբովի, Ռուբեն Գևորգյանցի և Ռոբերտ Սահակյանցի աստղերը՝ ի նշանավորումն հայ կինոյի երախտավորների 100, 90, 75 և 70-ամյա հոբելյանների: Փառատոնը նոյեմբերին իր երախտիքի խոսքը կուղղի նաև կինոօպերատոր Լևոն Աթոյանցին և կինոռեժիսոր Սուրեն Բաբայանին՝ նրանց 90 և 70-ամյա հոբելյանների առթիվ կազմակերպելով հետահայաց ցուցադրություններ:
Այս տարի միջազգային հանրությունը նշում է նաև ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի Հռչակավոր մարդկանց և կարևոր իրադարձությունների 2020-2021 թթ. օրացույցում ընդգրկված աշխարհահռչակ հայազգի կինոռեժիսոր Անրի Վեռնոյի ծննդյան 100-ամյակը: «Ոսկե ծիրան» կինոփառատոնը, դեռևս տարիներ առաջ աստղային պուրակում տեղադրելով Անրի Վեռնոյի աստղը, իր հարգանքի տուրքն է մատուցել մեծանուն վարպետին, և այս տարի էլ միանալով միջազգային հանրությանը և ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի հովանու ներքո անցկացվող հարգանքի տուրքին՝ նոյեմբերին մեկ հետահայաց ցուցադրություն կնվիրի վարպետի հոբելյանին:
«Նվիրում Արցախին» խորագրով ցուցադրություններն իրականացվում են Կինոյի տանը (հասցե՝ ք. Երևան, Վարդանանաց 18, մուտքը Խանջյան փողոցից):
Երևանի «Ոսկե Ծիրան» միջազգային 17-րդ կինոփառատոնի շրջանակում ցուցադրվող մյուս ֆիլմերը կարող եք դիտել «Սինեմա Սթար» և «Կինոպարկ» կինոթատրոններում:

В рамках 17-го Международного кинофестиваля «Золотой абрикос», реализуемого при содействии Министерства НОКС РА, будет воздана дань уважения великим мастерам армянского кино. Еще в июле на площади Шарля Азнавура в Звездном сквере, созданном «Золотым абрикосом», открылись звезды Агаси Айвазяна и Гранта Матевосяна, ознаменовавшие 95-летие и 85-летие мастеров.
В конце ноября в Звездном сквере откроются также Звезды Григора Мелик-Авакяна, Арнольда Агабабова, Рубена Геворкянца и Роберта Саакянца в ознаменование 100, 90, 75 и 70-летних юбилеев именитых деятелей армянского кино.
В ноябре фестиваль воздаст свою благодарность также кинооператору Левону Атоянцу и кинорежиссеру Сурену Бабаяну, организуя ретроспективные показы по случаю их 90 и 70 - летия.
В этом году международное сообщество отмечает юбилеи знаменитостей ЮНЕСКО и важные события 2020-2021 годов, а также 100-летие со дня рождения всемирно известного кинорежиссера армянского происхождения Анри Верноя.
Кинофестиваль «Золотой абрикос», еще несколько лет назад разместив в Звездном сквере звезду Анри Верноя, воздал дань уважения великому мастеру, и в этом году, присоединившись к международной общественности и проводимой под эгидой ЮНЕСКО, в ноябре подарит один ретроспективный показ юбилею мастера.
Показы под названием «Посвящение Арцаху» состоятся в Доме кино (адрес: г. Ереван, улица Вардананац 18, вход с улицы Ханджяна).
Другие фильмы, демонстрируемые в рамках 17-го Международного кинофестиваля «Золотой абрикос», можно посмотреть в кинотеатрах «Синема Стар» и «Кинопарк».