Եվրոպական մշակութային կոնվենցիայի մասնակից պետությունների նախարարների կոմիտեի Հունաստանի նախագահությամբ կայացած համաժողովին ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալներ Արթուր Մարտիրոսյանը և Նարինե Խաչատուրյանն իրենց զեկույցներում ներկայացրել են ԱՀ-ի և ՀՀ-ի դեմ սեպտեմբերի 27-ից Ադրբեջանի պատերազմական հանցագործությունները, որոնք իրականացվում են Թուրքիայի անմիջական աջակցությամբ։ Նրանք կոչ են արել խստագույնս դատապարտել թուրքադրբեջանական ագրեսիան, որի հետևանքով վնասվել են կրթական և մշակութային հաստատություններ, խախտվել է սովորողների կրթության իրավունքը։
Նախարարի տեղակալները, ներկայացնելով ադրբեջանաթուրքահաբեկչական կոալիցիայի սանձազերծած ագրեսիան, մատնացույց անելով կարևոր փաստեր, այդ թվում՝ հոկտեմբերի 8-ին Ադրբեջանի օդուժի կողմից Արցախի մշակութային մայրաքաղաք Շուշիում գտնվող հայկական ճարտարապետության գլուխգործոցներից մեկի՝ Սուրբ Ամենափրկիչ մայր տաճարի հրետակոծումը, հոկտեմբերի 28-ին Ստեփանակերտում ծննդատան ռմբահարումը, կոչ են արել Եվրոպայի Խորհրդին և անդամ պետություններին խստորեն դատապարտել ադրբեջանական լայնածավալ ագրեսիան և այն ուղեկցող պատերազմական հանցագործությունները:
ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանը ներկայացրել է Հայաստանում կորոնավիրուսի (COVID-19) համաճարակի պայմաններում կրթության անընդհատության ապահովմանն ուղղված միջոցառումները` նշելով, որ Ադրբեջանն ըստ էության աշխարհում դարձել է առաջին և միակ երկիրը, որ համավարակի՝ որպես միջազգային հանրությանը սպառնացող գլոբալ մարտահրավերի պայմաններում լայնածավալ պատերազմ է սանձազերծել։
«Մշակութային արժեքների նպատակային ոչնչացումը պատերազմական հանցագործություն է: Որևէ հարձակում քաղաքացիական ենթակառույցների, պատմամշակութային վայրերի վրա պետք է անվերապահորեն դատապարտվի միջազգային կառույցների և հանրության կողմից: Այն պետությունը, որ կայացնում է ծննդատուն ռմբահարելու որոշում, դուրս է քաղաքակրթությունից, զուրկ է մշակութային ժառանգությունից: Քաղաքակիրթ աշխարհը վերջապես պետք է հասկանա սա»,- նշել է նախարարի տեղակալ Նարինե Խաչատուրյանը։ Ներկայացնելով մշակութային ժառանգության վրա կլիմայական փոփոխությունների ազդեցության ուղղությամբ ձեռնարկվող գործողությունները՝ նախարարի տեղակալը խոսել է նաև ՀՀ 2020-2025 թթ. մշակութային ռազմավարության հիմնական ուղղությունների մասին, որտեղ առանցքային է նաև մշակութային ժառանգության պահպանումը:
Տեղեկացնենք նաև, որ համաժողովին մասնակցել են ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի գլխավոր տնօրենի կրթության հարցերով տեղակալ Ստեֆանիա Ջանինին, ինչպես նաև աշխարհի շուրջ 30 պետությունների նախարարներ, փոխնախարարներ և այլ պատասխանատուներ։ Համաժողովի նպատակն է ներկայացնել կորոնավիրուսի (COVID-19) համաճարակի ազդեցությունը կրթության, և կլիմայական փոփոխությունների ազդեցությունը մշակութային ժառանգության վրա, ինչպես նաև քննարկել և կիսվել այդ մարտահրավերներին դիմակայելու Եվրոպայի Խորհրդի անդամ պետությունների փորձառությամբ:

На конференции Комитета министров государств-участников Европейской культурной конвенции под председательством Греции заместители министра НОКС РА Артур Мартиросян и Нарине Хачатурян в своих докладах представили военные преступления Азербайджана против Республики Арцах и Республики Армения с 27 сентября, которые осуществляются при непосредственном содействии Турции. Они призвали строго осудить турецко-азербайджанскую агрессию, в результате которой были повреждены образовательные и культурные учреждения, нарушено право учащихся на образование. Заместители министра, представляя агрессию, развязанную турецко-азербайджанской террористической коалицией, указывая на важные факты, в том числе обстрел 8 октября ВВС Азербайджана одного из шедевров армянской архитектуры, находящегося в культурной столице Арцаха Шуши, кафедрального собора Святого Всеспасителя, обстрел роддома 28 октября в Степанакерте, призвали Совет Европы и государства-члены строго осудить широкомасштабную азербайджанскую агрессию и сопровождающие ее военные преступления.
Заместитель министра НОКС РА Артур Мартиросян представил мероприятия, направленные на обеспечение непрерывности образования в Армении в условиях эпидемии коронавируса (COVID-19), отметив, что Азербайджан, по сути, стал первой и единственной страной в мире, развязавшей широкомасштабную войну в условиях угрожающих международному сообществу глобальных вызовов.
«Целевое уничтожение культурных ценностей-военное преступление. Любое нападение на гражданскую инфраструктуру, историко-культурные места должно быть безоговорочно осуждено международными структурами и общественностью. Цивилизованный мир, наконец, должен понять это», - отметила заместитель министра Нарине Хачатурян.
Представив действия, предпринимаемые в направлении воздействия климатических изменений на культурное наследие, заместитель министра отметила основные направления культурной стратегии на 2020-2025 гг. в Армении, где ключевой является также сохранение культурного наследия.
Сообщим также, что в конференции приняли участие заместитель генерального директора ЮНЕСКО по вопросам образования Стефания Джанини, а также министры, заместители министров и другие ответственные лица около 30 стран мира.
Цель конференции-представить влияние эпидемии коронавируса (COVID-19) на образование и климатические изменения на культурное наследие, а также обсудить и поделиться опытом государств-членов Совета Европы по противостоянию этим вызовам.