Հաշվի առնելով համավարակի տարածմամբ պայմանավորված իրավիճակը և ՀՀ առողջապահության նախարարության ցուցումը՝ ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունը որոշում է կայացրել երկարաձգել աշնանային արձակուրդը ևս երկու շաբաթով՝ մինչև նոյեմբերի 12-ը ներառյալ:
Հոկտեմբերի 30-ից ուսումնառությունը հեռավար կշարունակեն միայն 12-րդ դասարանցիները և ուսումնական տարին կավարտեն ինչպես նախատեսված էր՝ հունիսի 4-ին։ 1-11-րդ դասարանցիների համար ուսումնական տարվա ավարտը կսահմանվի հունիսի 18-ը. առաջին կիսամյակն առաջարկվում է ամփոփել հունվարի 31-ին։
Նոյեմբերի 12-ից հետո, կախված համաճարակային իրավիճակից, քննարկվում է ուսումնական գործընթացը երկու ձևաչափով անցկացնելու հնարավորությունը։ Համաճարակային անբարենպաստ իրավիճակի դեպքում տարրական դասարաններում կիրականացվի առկա ուսուցում՝ անկախ դպրոցի տեղակայման վայրից, պահպանելով ՀՀ առողջապահության նախարարի՝ սեպտեմբերի 18-ի թիվ 24-Ն հրամանով սահմանված սանիտարահիգիենիկ նորմերը և կանոնները, իսկ միջին և ավագ դասարաններում` հեռավար ուսուցում։ Այն բնակավայրերում և համայնքներում, որտեղ չի գործում հանրային տրանսպորտ, և սովորողները չեն օգտվում դրանից, առկա ուսուցում կիրականացվի նաև միջին և ավագ դասարաններում՝ պահպանելով սանիտարահիգիենիկ նշված նորմերը և կանոնները։
Համաճարակային բարվոք իրավիճակի դեպքում ամբողջությամբ կիրականացվի առկա ուսուցում՝ պահպանելով ՀՀ առողջապահության նախարարի՝ սեպտեմբերի 18-ի թիվ 24-Ն հրամանով սահմանված սանիտարահիգիենիկ նորմերը և կանոնները։
Մինչև նոյեմբերի 12-ը չեն գործի նաև նախադպրոցական հաստատությունները, արվեստի, գեղարվեստի, երաժշտական և մարզադպրոցները։ Ուսումնարանները, քոլեջները և բուհերը կշարունակեն գործել հեռավար և առցանց ուսուցման ձևաչափով։

В связи с ситуацией, обусловленной распространением пандемии, и поручением министерства здравоохранения РА министерство образования, науки, культуры и спорта РА приняло решение продлить осенние школьные каникулы еще на две недели-до 12 ноября включительно.
Только 12-классники продолжат дистанционное обучение с 30 октября и закончат учебный год 4 июня, как было запланировано заранее. Окончание учебного года для учащихся 1-11 классов будет установлено 18 июня. Первый семестр предлагается завершить 31 января.
После 12 ноября, в зависимости от эпидемической ситуации, обсуждается возможность проведения образовательного процесса в двух форматах․ В случае неблагоприятной эпидемической ситуации обучение на месте будет осуществляться для начальной школы независимо от места нахождения школы и с соблюдением санитарно-гигиенических норм и правил, определенных приказом Министра здравоохранения РА №24-н от 18 сентября.
Дистанционное обучение будет осуществляться в средних и старших классах школ. В населенных пунктах, где отсутствует общественный транспорт и учащиеся им не пользуются, выездное обучение будет проводиться также в средних и старших классах школ с соблюдением установленных санитарно-гигиенических норм и правил.
В случае благоприятной эпидемической обстановки обучение на месте будет полностью осуществляться для всех классов с соблюдением санитарно-гигиенических норм и правил, определенных приказом Министра здравоохранения РА № 24-н от 18 сентября.
Дошкольные учреждения, художественные, музыкальные и спортивные школы не будут работать до 12 ноября. Профессиональные училища, колледжи и университеты будут продолжать работать на основе дистанционного или онлайн-обучения.