2020 թ.-ի հոկտեմբերի 21-ին տեղի է ունեցել Անկախ պետությունների համագործակցության անդամ երկրների կրթության ոլորտում համագործակցության խորհրդի հերթական նիստը: Միաձայն որոշվել է, որ 2021 թվականի ԱՊՀ անդամ երկրների կրթության ոլորտում համագործակցության խորհրդի նախագահությունը ստանձնելու է Հայաստանի Հանրապետության կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունը, և որպես նախագահ ընտրվել է ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանը:
Նիստի աշխատանքներին ներկայացվել և քննարկվել են ԱՊՀ անդամ-պետությունների կրթության ոլորտում համագործակցության շրջանակում կատարված աշխատանքները: Ա.Մարտիրոսյանը նշել է, որ կրթությունը յուրաքանչյուր պետության կարևորագույն տնտեսական ռեսուրսն է, և այս ասպարեզում միջպետական համագործակցությունը նպաստում է երկրների տնտեսության զարգացմանը: Նրա խոսքով՝ փոխգործակցությունը հարթեցնում է նաև երկրների միջև քաղաքական և տնտեսական հնարավոր հակասությունները, ինչպես նաև նախանշում համագործակցության զարգացման նոր միտումները:
Հավելենք նաև, որ 2024 թ.-ին Հայաստանում կանցկացվի ԱՊՀ անդամ պետությունների ուսուցիչների և կրթության ոլորտի աշխատակիցների 8-րդ համագումարը:

21 октября 2020 года состоялось очередное заседание Совета сотрудничества в сфере образования стран Содружества Независимых Государств. Единогласно принято решение о том, что председательство в Совете по сотрудничеству в сфере образования стран-членов СНГ в 2021 году перейдет к министерству образования, науки, культуры и спорта Республики Армения, а в качестве президента избран заместитель министра по МСФО Артур Мартиросян. На заседании были представлены и обсуждены работы, выполненные в рамках сотрудничества в сфере образования государств-членов СНГ.
А. Мартиросян отметил, что образование является важнейшим экономическим ресурсом каждого государства, и межгосударственное сотрудничество в этой сфере способствует развитию экономики стран. По его словам, взаимодействие сглаживает возможные политические и экономические противоречия между странами, а также обозначает новые тенденции развития сотрудничества.
Добавим также, что в 2024 году в Армении пройдет 8-ой съезд учителей и работников сферы образования государств-участников СНГ.