ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարությունը ցուցադրման բացառիկ իրավունքով առաջին անգամ ներկայացնում է «Հայաստան և Արցախ. քրիստոնեության կղզի» խորագրով հոլովակը, որում իսպանացի աշխարհահռչակ օպերային երգչուհի երջանկահիշատակ Մոնսերատ Կաբալյեն Հայաստանի ազգային Ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի նվագակցությամբ կատարում է Կոմիտասի «Կռունկը»: Երբևէ չցուցադրված կադրերում աշխարհահռչակ երգչուհին հիանում է Շուշիի Սուրբ Ամենափրկիչ Ղազանչեցոց եկեղեցով, որը հոկտեմբերի 8-ին բարբարոսաբար հրետակոծվել է թշնամու կողմից:
«Հայաստանը միշտ եղել է քրիստոնեության բնօրրանը: Գանձասարի ուժը հավատի մեջ է. այդ անսահման հավատն է ինձ բերել այստեղ: Ամենուր կարող եմ ասել՝ ես եղել եմ Գանձասարում, և դա ինձ համար չափազանց կարևոր է: Սա սովորական ուխտագնացություն չէ, և Գանձասարն էլ սովորական վայր չէ. Հայաստան-Արցախ քրիստոնեության կղզում Գանձասարը Ավետյաց երկիրն է: Երջանիկ եմ, որ աշխարհին կարող եմ լուր փոխանցել այս քրիստոնեական կղզուց, որ այդքան հեռու է տարածության մեջ և այդքան մոտ՝ մեր սրտերում: Քրիստոնեական Արցախը մեզ միավորում է իր հավատով՝ մեր ձեռքից բռնած ուղղորդելով դեպի ապագա: Այս երկիրը ոչ միայն քրիստոնեության կղզի է, այլև քրիստոնեության պատմության արմատը»,- ասել է երգչուհին Արցախ կատարած այցի ժամանակ:
Ականատեսները պատմում են, որ Գանձասարում երգչուհին զմայլվել է եկեղեցու գեղեցկությամբ, հպվել պատերին, երկար ուսումնասիրել արձանագրությունները: Նա չի թաքցրել հիացմունքը հայ միջնադարյան եկեղեցական ճարտարապետական արվեստի նկատմամբ՝ հետաքրքրությունը բացատրելով հայկական քրիստոնեական հուշարձանների առատությամբ:
Տեսահոլովակի կադրերը 2014 թ. Մոնսերատ Կաբալյեի արցախյան այցից են. հոլովակի ցուցադրման բացառիկ իրավունքը հանրահայտ «Starmus Universe» կազմակերպությունը փոխանցել է ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությանը: Հոլովակը քաղաքակիրթ աշխարհին մեկ անգամ ևս հիշեցնում է ու հորդորում, որ Հարավային Կովկասում քրիստոնեության կղզյակ Հայաստանի ու Արցախի նկատմամբ ադրբեջանական ագրեսիան պետք է դատապարտվի։

Обладая исключительным правом демонстрации, Министерство ЭСК РА впервые представляет видеофильм под названием «Армения-Арцах: Остров Христианства», в котором всемирно известная испанская оперная певица Монсеррат Кабалье исполняет «Крунк» Комитаса в сопровождении Национального филармонического оркестра Армении.
На кадрах, которые еще не были показаны, всемирно известная певица восхищается храмом Святого Спасителя Газанчецоц в Шуши, который был варварски обстрелян врагом 8 октября.
«Армения всегда была колыбелью христианства. Сила Гандзасара - в его вере. Я здесь из-за этой глубокой веры. Я могу сказать везде, что я была в Гандзасаре, это очень важно для меня. Это не обычное паломничество, и Гандзасар тоже не обычное место.
Гандзасар-это Земля Обетованная на острове христианства Армения-Арцах. Я счастлива, что могу донести до всего мира весть об этом христианском острове, который так далеко в космосе и так близок нашим сердцам. Христианский Арцах объединяет нас своей верой, направляя в будущее. Эта страна-не только остров христианства, но и корень истории христианства», - сказала певица во время своего визита в Арцах.
Свидетели утверждают, что в Гандзасаре певица восхищалась красотой храма, трогала стены, долго изучала надписи. Она не скрывала своего восхищения армянским средневековым церковным архитектурным искусством, объясняя свой интерес обилием армянских христианских памятников.
Видеозапись взята из Арцахского визита Монсеррат Кабалье в 2014 году. Известная организация «Starmus Universe» передала эксклюзивное право на показ видеофильма министерству образования, науки, культуры и спорта РА. Видеозапись еще раз напоминает цивилизованному миру и призывает осудить азербайджанскую агрессию против Армении и Арцаха, на острове христианства на Южном Кавказе.