Եվրոպայի Խորհրդի Կրթության քաղաքականության և պրակտիկայի կառավարման կոմիտեի (Steering Committee for Education Policy and Practice, CDPPE) 14-րդ լիագումար նիստի ամփոփման օրը ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանը միջազգային գործընկերներին ներկայացրել է Արցախի և Հայաստանի հանրապետությունների նկատմամբ Ադրբեջանի իրականացրած ռազմական ագրեսիան, որն սկսվել է սեպտեմբերի 27-ից և շարունակվում է առ այսօր:
Հայաստանի ներկայացուցիչը առանձնահատուկ ուշադրություն է հրավիրել այն փաստի վրա, որ Ադրբեջանն ըստ էության այն միակ երկիրն է, որ համավարակի պայմաններում լայնածավալ ագրեսիա է սկսել՝ անտեսելով ՄԱԿ–ի գլխավոր քարտուղար Անտոնիո Գուտիրեշի դեռևս այս տարվա մարտի 23-ին հնչեցրած կոչը, որով նա աշխարհի բոլոր պատերազմող կողմերին հորդորել էր զենքերը վայր դնել` պատերազմելով համամարդկային սպառնալիք հանդիսացող COVID-19-ի դեմ: Ընդգծելով, որ ԵԽ-ի Կրթության քաղաքականության և պրակտիկայի կառավարման կոմիտեի առաջնային խնդիրներից է բոլոր սովորողների համար կրթական ապահով միջավայրի ստեղծումը, յուրաքանչյուր երեխայի կրթության իրավունքը և շարունակականության ապահովումը՝ Ա.Մարտիրոսյանը կոչ է արել միջազգային գործընկերներին խստորեն դատապարտել Ադրբեջանի սանձազերծած պատերազմը, Հայաստանում և Արցախում ադրբեջանական զինուժի կողմից քաղաքացիական ենթակառուցվածքների, այդ թվում ուսումնական հաստատությունների թիրախավորումը:
Նշենք, որ Եվրոպայի Խորհրդի Կրթության քաղաքականության և պրակտիկայի կառավարման կոմիտե հեռավար նիստը ընթացել է սեպտեմբերի 30-ից հոկտեմբերի 2-ը: Մասնակցել են շուրջ 50 պետությունների կրթության ոլորտի բարձրաստիճան պատասխանտուներ, կրթական հիմնախնդիրներով զբաղվող եվրոպական և այլ միջազգային կառույցների ներկայացուցիչներ: Նիստի ընթացքում քննարկվել է «Կրթության արձագանքը COVID-19 ճգնաժամին» քաղաքական հռչակագրի նախագիծը, որը նախատեսվում է ընդունել ԵԽ անդամ երկրների նախարարների մասնակցությամբ հոկտեմբերի վերջին կայանալիք նիստում: Հռաչակագիրը առնչվում է 4 հիմնական ոլորտների՝ կրթության միջոցով ժողովրդավարության ամրապնդում, սովորելու և ուսուցանելու եղանակների նորացում, որակավորումների գնահատում և ճանաչում, առավել խոցելի ուսանողների կրթության իրավունքի ապահովում:
Մասնակիցները քննարկել են նաև ԵԽ-ի «Իրավասություններ ժողովրդավարական մշակույթի համար» փաստաթղթի կատարման ընթացքը, մասնակից երկրների մոտեցումները ներառական կրթության ոլորտում, Եվրոպայում պատմության ուսուցանման ուսումնասիրությունների կենտրոնի հիմնադրումը, թվային քաղաքացիական կրթությունը, փախստականների, միգրանտների և խոցելի խմբերի համար կրթության կազմակերպումը և այլն:

The RA’s MoESCS calls the Council of Europe’s Steering Committee for Education Policy and Practice (CDPPE) for the condemnation of Azerbaijan's aggression. At the 14-th plenary meeting of the Council of Europe’s Steering Committee for Education Policy and Practice (CDPPE), Deputy Minister of ESCS Mr. Artur Martirosyan introduced the recent acts of aggression instigated by the Republic of Azerbaijan towards Artsakh (Nagorno Karabakh) and Armenia that started on September 27 and continues to this very day.
Mr. Martirosyan noted that Azerbaijan is the only country in the world to launch a large-scale act of belligerence in the face of a global pandemic, ignoring UN Secretary General Antonio Guterres’s call, made on March 23-rd, urging all warring parties across the world to lay down their weapons, in support of the bigger battle against COVID-19: the common enemy which has been threatening all of humankind. Stressing the fact that it is within CDPPE’s tasks to foster a safe learning environment for all children, Mr. Martirosyan called on international partners to strongly condemn the war unleashed by Azerbaijan, whose armed forces have targeted civilian infrastructures, including educational institutions, not only in the Republic of Artsakh, but in the Republic of Armenia, as well.
The 14-th plenary meeting of the CDPPE was held from 30 September to 2 October 2020 in an online format. In attendance were representatives of around 50 countries, comprised of high-ranking officials in the field of education, as well as experts from European and other international organizations specialized in education-related issues. The committee discussed the political declaration, “The education response to the COVID-19 crisis,” which is expected to be adopted at CDPPE final plenary meeting at the end of October, with participation from the Ministers of the CoE member states. The declaration covers four main areas: strengthening democracy through education; innovating the ways in which we learn and teach; assessing and recognizing qualifications; and ensuring the right to education for the most vulnerable students.
Participants also discussed the following topics: the implementation of the CoE’s Reference Framework of Competencies for Democractic Culture (RFCDC); the approaches taken by participating member states in the field of inclusive education; the Observatory on history teaching in Europe, digital citizenship education, the organization of education provision for refugees, migrants, and other vulnerable groups.