Եվրոպայի Խորհրդի Կրթության քաղաքականության և պրակտիկայի կառավարման կոմիտեի (Steering Committee for Education Policy and Practice, CDPPE) 14-րդ լիագումար նիստի ամփոփման օրը ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանը միջազգային գործընկերներին ներկայացրել է Արցախի և Հայաստանի հանրապետությունների նկատմամբ Ադրբեջանի իրականացրած ռազմական ագրեսիան, որն սկսվել է սեպտեմբերի 27-ից և շարունակվում է առ այսօր:
Հայաստանի ներկայացուցիչը առանձնահատուկ ուշադրություն է հրավիրել այն փաստի վրա, որ Ադրբեջանն ըստ էության այն միակ երկիրն է, որ համավարակի պայմաններում լայնածավալ ագրեսիա է սկսել՝ անտեսելով ՄԱԿ–ի գլխավոր քարտուղար Անտոնիո Գուտիրեշի դեռևս այս տարվա մարտի 23-ին հնչեցրած կոչը, որով նա աշխարհի բոլոր պատերազմող կողմերին հորդորել էր զենքերը վայր դնել` պատերազմելով համամարդկային սպառնալիք հանդիսացող COVID-19-ի դեմ: Ընդգծելով, որ ԵԽ-ի Կրթության քաղաքականության և պրակտիկայի կառավարման կոմիտեի առաջնային խնդիրներից է բոլոր սովորողների համար կրթական ապահով միջավայրի ստեղծումը, յուրաքանչյուր երեխայի կրթության իրավունքը և շարունակականության ապահովումը՝ Ա.Մարտիրոսյանը կոչ է արել միջազգային գործընկերներին խստորեն դատապարտել Ադրբեջանի սանձազերծած պատերազմը, Հայաստանում և Արցախում ադրբեջանական զինուժի կողմից քաղաքացիական ենթակառուցվածքների, այդ թվում ուսումնական հաստատությունների թիրախավորումը:
Նշենք, որ Եվրոպայի Խորհրդի Կրթության քաղաքականության և պրակտիկայի կառավարման կոմիտե հեռավար նիստը ընթացել է սեպտեմբերի 30-ից հոկտեմբերի 2-ը: Մասնակցել են շուրջ 50 պետությունների կրթության ոլորտի բարձրաստիճան պատասխանտուներ, կրթական հիմնախնդիրներով զբաղվող եվրոպական և այլ միջազգային կառույցների ներկայացուցիչներ: Նիստի ընթացքում քննարկվել է «Կրթության արձագանքը COVID-19 ճգնաժամին» քաղաքական հռչակագրի նախագիծը, որը նախատեսվում է ընդունել ԵԽ անդամ երկրների նախարարների մասնակցությամբ հոկտեմբերի վերջին կայանալիք նիստում: Հռաչակագիրը առնչվում է 4 հիմնական ոլորտների՝ կրթության միջոցով ժողովրդավարության ամրապնդում, սովորելու և ուսուցանելու եղանակների նորացում, որակավորումների գնահատում և ճանաչում, առավել խոցելի ուսանողների կրթության իրավունքի ապահովում:
Մասնակիցները քննարկել են նաև ԵԽ-ի «Իրավասություններ ժողովրդավարական մշակույթի համար» փաստաթղթի կատարման ընթացքը, մասնակից երկրների մոտեցումները ներառական կրթության ոլորտում, Եվրոպայում պատմության ուսուցանման ուսումնասիրությունների կենտրոնի հիմնադրումը, թվային քաղաքացիական կրթությունը, փախստականների, միգրանտների և խոցելի խմբերի համար կրթության կազմակերպումը և այլն:

В день подведения итогов 14-го пленарного заседания комитета по управлению политикой образования и практикой Совета Европы (Steering Committee for Education Policy and Practice, CDPPE) заместитель министра по МОНКС РА Артур Мартиросян представил международным партнерам военную агрессию Азербайджана в отношении республик Арцаха и Армении, начавшуюся 27 сентября и продолжающуюся по сей день.
Представитель Армении обратил особое внимание на тот факт, что Азербайджан, по сути, единственная страна, которая в условиях кризиса начала широкомасштабную агрессию, игнорируя призыв Генерального секретаря ООН Антониу Гутерреша от 23 марта этого года, в котором он призвал все воюющие стороны мира сложить оружие, воюя против COVID-19, являющегося общечеловеческой угрозой.
Подчеркнув, что одной из приоритетных задач комитета СЕ по политике образования и управлению практикой является создание безопасной образовательной среды для всех учащихся, право каждого ребенка на образование и обеспечение непрерывности. Мартиросян призвал международных партнеров строго осудить развязанную Азербайджаном войну, нацеленность азербайджанских ВС на гражданские инфраструктуры, в том числе учебных заведений в Армении и Арцахе.
Отметим, что дистанционное заседание комитета Совета Европы по управлению образовательной политикой и практикой проходило с 30 сентября по 2 октября.
В мероприятии приняли участие высокопоставленные ответственные в сфере образования около 50 государств, представители европейских и других международных структур, занимающихся образовательными проблемами.
В ходе заседания был обсужден проект политической декларации «Реакция образования на кризис COVID-19», который планируется принять на заседании министров стран-членов СЕ в конце октября.
Декларация связана с 4 основными сферами: укрепление демократии посредством образования, обновление способов обучения и обучения, оценка и признание квалификаций, обеспечение права на образование наиболее уязвимых студентов.
Участники также обсудили ход выполнения документа СЕ «Полномочия для демократической культуры», подходы стран-участниц в сфере инклюзивного образования, учреждение Центра изучения истории в Европе, цифровое гражданское образование, организацию образования для беженцев, мигрантов и уязвимых групп и т. д.