ՀՀ ԿԳՄՍ նախարար Արայիկ Հարությունյանն այսօր ընդունել է ԱՄՆ ՄԶԳ հայաստանյան առաքելության տնօրեն Դեբորա Գրիզերի գլխավորած պատվիրակությանը։ Հանդիպմանը ներկա են եղել նաև նախարարի տեղակալներ Արթուր Մարտիրոսյանը և Ժաննա Անդրեասյանը։
Ողջունելով հյուրերին` նախարար Ա. Հարությունյանը շնորհակալություն է հայտնել վերջին երկու տարիների համատեղ արդյունավետ աշխատանքի համար։ Նա նաև հույս է հայտնել, որ դիվանագետը Հայաստանում աշխատած 4 տարիները կհիշի որպես փորձառության լավագույն շրջան։ Բարձր գնահատելով «Ներառական կրթության համակարգի հզորացում» ծրագրի իրականացումը` նախարարն ընդգծել է առաջիկայում աշխատանքային խմբի հանդիպման և համատեղ գործողությունների հստակ ժամանակացույցի սահմանման կարևորությունը։
Տիկին Դ. Գրիզերը, արձանագրելով, որ իր առաքելության վերջին երկու տարիներն էականորեն տարբերվել են մինչ 2018 թ. հեղափոխությունն ընկած ժամանակահատվածից, խոսել է նախարարության գործընկերների հետ համատեղ աշխատանքի, հանդիպումների ու բարեփոխումների գործընթացին աջակցելու պատրաստակամության մասին։ Նա առանձնացրել է հատկապես համընդհանուր ներառական կրթության, ռազմավարական ծրագրերի և մանկավարժահոգեբանական ծառայություններին տրամադրած աջակցությունը` անդրադառնալով նաև ուսումնական հաստատությունների ենթակառուցվածքները բարելավելու և գույքով ապահովելու ուղղությամբ տարվող աշխատանքներին։
Հայաստանում առաքելությունն ավարտող տիկին Գրիզերը տեսակապի միջոցով նախարարության պատասխանատուներին է ներկայացրել իր գործընկեր Դեյվիդ Հոֆֆմանին, որը առաջիկայում փոխարինելու է իրեն։ Դ. Հոֆֆմանը, ողջունելով գործընկերներին, հույս է հայտնել, որ իր պաշտոնավարման շրջանում ևս կշարունակվի երկկողմ արդյունավետ համագործակցությունը։
Նախարար Ա.Հարությունյանը համոզմունք է հայտնել, որ տարածաշրջանի առանձնահատկություններին ծանոթ լինելու հանգամանքն առավել կհեշտացնի աշխատանքը Հայաստանում։ Հանդիպման ավարտին նախարարը հաջողություններ է մաղթել տիկին Գրիզերին և վստահեցրել, որ նախարարությունում նա ունի բարեկամներ և գործընկերներ, որ սիրով կհյուրընկալեն նրան, երբ կրկին այցելի Հայաստան։

Министр НОКС Армении Араик Арутюнян сегодня принял делегацию во главе с директором миссии USAID в Армении Деборой Гризер. На встрече присутствовали также заместители министра Артур Мартиросян и Жанна Андреасян.
Приветствовав гостей, министр А.Арутюнян выразил благодарность за совместную эффективную работу за последние два года. Он также выразил надежду, что дипломат вспомнит 4 года работы в Армении как лучший период опыта. Высоко оценив реализацию программы «Внедрение системы инклюзивного образования», министр подчеркнул важность предстоящей встречи рабочей группы и установления четкого графика совместных действий.
Госпожа Д. Гризер, констатировала, что последние два года ее миссии существенно отличались от прериода до 2018 года, говорила о совместной работе с партнерами министерства, встречах и готовности содействовать процессу реформ.
Она особо выделила содействие, оказываемое образованию, стратегическим программам и педагогико-психологическим службам, коснулась также работ по улучшению инфраструктур учебных заведений и обеспечению их имуществом.
Завершающая свою миссию в Армении госпожа Гризер посредством видеосвязи представила ответственным лицам министерства своего коллегу Дэвида Хоффмана, который в ближайшее время заменит ее. Приветствуя коллег, новый директор армянской миссии USAID Дейвид Хоффман выразил надежду, что в период его пребывания в должности будет продолжено эффективное двустороннее сотрудничество.
В конце встречи министр Арутюнян пожелал успехов госпоже Гризер и заверил, что в министерстве у нее есть друзья и коллеги, которые с удовольствием примут ее, когда она вновь посетит Армению.