Այս սեպտեմբերին կբացվի 21 նոր նախակրթարան ամբողջ հանրապետությունում:
ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Արայիկ Հարությունյանն այսօր՝ ուսումնական տարվա մեկնարկին, այցելել է Արագածոտնի և Արարատի մարզեր՝ ներկա գտնվելու նախակրթարանների բացման արարողությանը: Առաջին կանգառը Արագածոտնի մարզի Գեղարոտ համայնքն էր։
Նախարար Ա. Հարությունյանը Արագածոտնի մարզպետ Դավիթ Գևորգյանի և ԿԾԿ ԾԻԳ-ի տնօրեն Գրիշա Հովհաննիսյանի ուղեկցությամբ շրջել է նախակրթարաններում, ծանոթացել կատարված աշխատանքներին, զրուցել մանկավարժների ու ծնողների հետ: Նախարարը շնորհավորել է համայնքների բնակիչներին նախակրթարանների բացման կապակցությամբ և նշել, որ առաջիկայում կդիտարկվի աշակերտներին, ծնողներին և դպրոցի աշխատակազմին հուզող հարցերի լուծման հնարավորությունները։ «Նախադպրոցական կրթությունը դպրոցում ուսումնական գործընթացի հաջող մեկնարկի հենասյունն է, և նման ծրագրերի արդյունքում կրթօջախների հիմնումը վաղը գրագետ և կրթված քաղաքացի ունենալու կարևոր նախապայմանն է»,-ասել է նախարարը:
Իրականացված ծրագրի արդյունքում նախակրթարանները նաև կահավորվել են անհրաժեշտ գույքով, ապահովվել նախադպրոցական կրթության կազմակերպման համար բոլոր անհրաժեշտ պարագաներով: Գեղադիր համայնքում նորաբաց նախակրթարանի փոքրիկ սաներից մեկը՝ Աննան է ԿԳՄՍ նախարարին ցույց տվել իր և ընկերների համար նախատեսված խաղալիքներն ու գունագեղ պահարանները:
ԿԳՄՍ նախարարի հաջորդ կանգառը ՀՀ Արարատի մարզի թիվ 4 հիմնական դպրոցն էր, որտեղ «Կրթության բարելավում» ծրագրի շրջանակներում ստեղծված նախակրթարանը իր դռները բացել է 30 սաների առաջ: Այս նախակրթարանը ևս գեղեցիկ ու գունագեղ սենյակներով, հարմարավետ պահարաններով ու խաղալիքներով լի անկյուններով սպասում է իր փոքրիկ սաներին։
Հարկ է նշել, որ նախապես իրականացվել է նաև նախակրթարաններում աշխատող դաստիարակների վերապատրաստում: Ինչպես նաև՝ պահպանվել են ներառական կրթության կազմակերպման բոլոր պահանջները և նորաստեղծ նախակրթարաններն ունեն նաև հարմարեցված միջավայր, և նախակրթարաններում կրթություն են ստանալու նաև սահմանափակ հնարավորություններով երեխաների կրթության համար։
ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարը նախակրթարաններ շրջայցն ամփոփել է Գետազատ համայնքի միջնակարգ դպրոցում։ Գետազատի նորաբաց նախակրթարանն այս տարի ընդունելու է 20 սանի: Հյուրերը նախակրթարանի տնօրենի ուղեկցությամբ շրջել են խմբասենյակներով, եղել նաև նախակրթարանի բակում: Տնօրենը ներկայացրել է նախակրթարանի ստեղծման ընթացքը, խոսել հաղթահարված դժվարությունների ու առաջիկա անելիքների մասին:
Հիշեցնենք, որ 2020 թվականի նախադպրոցական կրթության միկրոծրագրերի իրականացմանն ուղղված նախնական աշխատանքները սկսվել են դեռևս 2019 թվականի նոյեմբերից և իրականացվում է Համաշխարհային բանկի համաֆինանսավորմամբ՝ «Կրթական ծրագրերի կենտրոն» ԾԻԳ-ի «Կրթության բարելավում» վարկային ծրագրի շրջանակում և արդեն իսկ հիմնվել է 136 նախակրթարան։

В сентябре этого года по всей республике начнут работать новые дошкольные учреждения. Министр образования, науки, культуры и спорта Араик Арутюнян в начале учебного года посетил Арагацотнскую и Араратскую области для участия в церемонии открытия дошкольных учреждений. Первой остановкой стала община Гегарот Арагацотнского района.
Министр А. Арутюнян в сопровождении губернатора Арагацотнской области Давида Горгяна и Гриши Ованнисяна обошел дошкольные учреждения, ознакомился с проделанной работой, побеседовал с педагогами и родителями.
Министр поздравил жителей общин с открытием дошкольных учреждений и отметил, что в ближайшее время будут рассмотрены возможности решения вопросов, волнующих учащихся, родителей и школьный персонал.
«Дошкольное образование является основой для успешного начала образовательного процесса в школе, а создание образовательных центров является важной предпосылкой для завтрашнего грамотного и образованного гражданина», - сказал министр.
В результате реализации программы дошкольные учреждения были оснащены необходимым оборудованием, обеспечены всеми необходимыми предметами для организации дошкольного образования. Анна, одна из маленьких учениц недавно открытого дошкольного учреждения в общине Гегадир, показала министру игрушки и красочные шкафы, предназначенные для них.
Следующей остановкой министра стала основная школа № 4 Араратской области РА, где дошкольное учреждение, созданное в рамках программы «Улучшение образования», открыло свои двери для 30 учеников. Этот детский сад также ждет своих маленьких воспитанников с красивыми и красочными комнатами, удобными шкафами, полными игрушек.
Следует отметить, что подготовка воспитателей, работающих в дошкольных учреждениях, была проведена заблаговременно. Также сохранены все требования к организации инклюзивного образования, а вновь созданные дошкольные учреждения также имеют адаптированную среду для обеспечения образования детей с ограниченными возможностями здоровья.
Министр НОКС РА подвел итоги посещения дошкольных учреждений в средней школе общины Гетазат. В недавно открывшемся дошкольном учреждении общины Гетазат будут обучаться 20 учеников.
В сопровождении директора дошкольного учреждения гости прошлись по групповым комнатам и двору дошкольного учреждения. Директор представил процесс становления дошкольного учреждения, рассказал о преодоленных трудностях и предстоящих планах.
Напомним, что предварительные работы по реализации микропрограмм дошкольного образования на 2020 год стартовали в ноябре 2019 года и реализуются при софинансировании Всемирного банка в рамках кредитной программы «Улучшение образования» «Центра образовательных проектов». Уже создано 136 дошкольных учреждений.