ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարի հրամանով հաստատվել են հանրակրթական հիմնական ընդհանուր, մասնագիտացված և հատուկ պետական ծրագրեր իրականացնող ուսումնական հաստատությունների 2020-2021 ուսումնական տարվա օրինակելի ուսումնական պլանները:
Ուսումնական պլանը սահմանում է միջ­նա­կարգ կր­թու­­թյան բովան­դակության կառուցվածքը, հանրակրթական ուսումնական առա­ր­­կա­ներին հատկաց­վող շաբաթական ժամաքա­նակները` ըստ բաղադրիչ­­­ների (պետա­կան և դպրո­ցա­կան) և հանրակրթական պետական ծրագրի նորմատիվային ծավալը` սովորո­ղ­նե­րի շաբաթական ուսում­նական բեռնվածության առա­վե­­լագույն չափը` ըստ դասարանների:
Համաձայն հրամանի՝ ուսումնական պարապմունքները սկսվում են 2020թ. սեպտեմբերի 14-ին, ավարտվում 2021թ. հունիսի 4-ին՝ ապահովելով առնվազն 30 ուսումնական շաբաթ` առաջին, 32` երկրորդ և 34՝ 3-12-րդ դասարանների համար։ Բոլոր հանրակրթական ուսումնական հաստատություններում սահմանվում է 6-օրյա աշխատանքային շաբաթ։
Ուսումնական հաստատություններում կրթության առանձնահատուկ պայմանների կարիք ունեցող երեխաների կրթությունը կազմակերպվում է վերոնշյալ հրամանով հաստատված ուսումնական պլանների հիման վրա` յուրաքանչյուր սովորողի համար, ըստ անհրաժեշտության, կազմելով անհատական ուսուցման պլան (ԱՈՒՊ):
2-12-րդ դասարաններում գործում է սովորողների գնահատման 10 միավորային սանդղակ։ Գիտելիքների ստուգումների, հիմնական և միջնակարգ կրթության ավարտական և պետական ավարտական քննությունների ժամանակ կիրառվող գնահատման այլ սանդղակները բերվում են գնահատման 10 կամ 20 միավորային գրանցման։ Առաջին դասարանում սովորողներին ընթացիկ և ամփոփիչ գնահատականներ չեն նշանակվում. ընթացիկ գնահատումը կատարվում է բնութագրման միջոցով: Դասի տևողությունը 45 րոպե է:

Приказом министра образования, науки, культуры и спорта РА утверждены примерные учебные планы на 2020-2021 учебный год для образовательных учреждений, реализующих основные общие, специализированные и специальные государственные образовательные программы.
Учебный план определяет структуру содержания среднего образования, недельные часы, выделяемые на общеобразовательные предметы по компонентам (государственный и школьный), нормативный объем общеобразовательной программы, максимальный объем недельной учебной нагрузки учащихся по классам.
Как говорится в приказе, занятия начнутся 14 сентября 2020 года, закончатся 4 июня 2021 года, предусмотрев не менее 30 учебных недель для первого, 32-для второго и 34 недели для 3-12 классов.. Во всех общеобразовательных учреждениях установлена 6-дневная рабочая неделя.
Обучение детей с особыми образовательными потребностями в образовательных учреждениях организуется на основе учебного плана, утвержденного вышеуказанным постановлением, и для каждого обучающегося по мере необходимости разрабатывается индивидуальный учебный план (ИУП).
Шкала оценки для учащихся 2-12 классов составляет 10 баллов. К другим шкалам оценки, используемым при тестировании знаний, выпускным и государственным выпускным экзаменам основного и среднего образования, присваиваются 10 или 20 баллов. Для первоклассников не существует текущей или окончательной оценки: текущая оценка проводится через характеристику. Продолжительность урока-45 минут.