2021 թվականին կայանալիք Օլիմպիական խաղերին նախապատրաստվելու նպատակով Օլիմպիական խաղերի, աշխարհի ու Եվրոպայի առաջնությունների հաղթողները և մրցանակակիրները, 2021 թվականի ամառային Օլիմպիական խաղերին մասնակցության վարկանիշ ձեռք բերած մարզիկները, ինչպես նաև Օլիմպիական խաղերի ծրագրում ընդգրկված մարզաձևերի Հայաստանի Հանրապետության հավաքական թիմերի մարզիչներն ու բժիշկները կստանան ամենամսյա սպորտային նպաստ։
Համապատասխան որոշումն ընդունվել է ՀՀ Կառավարության սեպտեմբերի 3-ի նիստում, որը կկիրառվի առնվազն մեկ տարվա կտրվածքով՝ այս տարվա օգոստոսի 1-ից մինչև 2021 թվականին կայանալիք Օլիմպիական խաղերը: Ծրագրի իրականացման համար ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարության 2020 թ. բյուջետային տնտեսումների հաշվին կատարվել է վերաբաշխում և հատկացվել է 232 մլն դրամ: Կառավարության նիստին ներկայացնելով նախագիծը՝ ՀՀ ԿԳՄՍ նախարար Արայիկ Հարությունյանը նշել է, որ այսպիսով պետությունը վերահաստատում է սպորտի ոլորտում մեծ դերակատարություն ունենալու իր հանձնառությունը: «Այս որոշմամբ հնարավոր կլինի բարելավել մարզիկների, նրանց մարզիչների և բժիշկների սոցիալական վիճակը, միաժամանակ կարևորել սպորտի դերն ու նշանակությունը, դրանով իսկ աջակցել նաև մարզաձևերի զարգացմանը, նպաստել հանրապետության հավաքականներին ավելի ակտիվ հանդես գալու միջազգային մրցումներում ու մրցաշարերում, օժանդակել նվաճումներին»,- ասել է նախարարը՝ հավելելով, որ այժմ 2021 թվականին կայանալիք Օլիմպիական խաղերին նախապատրաստվում են 6 մարզաձևերի առաջադեմ մարզիկները, որոնց հետ աշխատում են մեծահասակների ՀՀ հավաքականների մեկ գլխավոր և երկու մարզիչներն ու բժիշկներ։ ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարը նաև նշել է, որ Օլիմպիական խաղերից հետո կքննարկվեն ծրագիրը հետագա տարիներին իրականացնելու հնարավորությունները։

Для подготовки к Олимпийским играм 2021 года победители и призеры Олимпийских игр, чемпионатов мира и Европы, спортсмены, получившие рейтинг для участия в летних Олимпийских играх 2021 года, а также тренеры и врачи национальных сборных Армении по видам спорта, включенных в программу Олимпийских игр, будут получать ежемесячное спортивное пособие.
Соответствующее решение было принято на заседании Правительства РА 3 сентября, которое будет осуществляться не менее одного года, с 1 августа текущего года до Олимпийских игр 2021 года.
За счет экономии бюджета министерства образования, науки, культуры и спорта РА на реализацию программы было выделено 232 миллиона драмов. Представляя проект на заседании правительства, министр ОНКС Араик Арутюнян отметил, что таким образом государство подтверждает свою приверженность играть важную роль в спорте.
«Это решение позволит улучшить социальное положение спортсменов, их тренеров и врачей, одновременно придавая большое значение роли и значению спорта, тем самым способствовать развитию спорта, способствовать активному выступлению сборных команд Республики на международных соревнованиях и турнирах, поддерживать достижения», - заявил министр, добавив, что ведущие спортсмены по 6 видам спорта готовятся к предстоящим Олимпийским играм 2021 года и в настоящее время с ними работают главные тренеры и врачи сборных команд Армении. Министр также отметил, что после Олимпийских игр будут обсуждаться возможности реализации программы в ближайшие годы.