ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարի տեղակալ Նարինե Խաչատուրյանը և շինարարական կազմակերպությունների ղեկավար Նորայր Մարտիրոսյանն այսօր ստորագրել են հուշագիր Արագածոտնի մարզի Հարթավան համայնքի Աստվածընկալ վանական համալիրի Սուրբ Նշան եկեղեցու տանիքի և գավթի վերականգնման վերաբերյալ:
Նախարարի տեղակալ Նարինե Խաչատուրյանը երախտագիտություն է հայտնել բարերարին համագործակցության առաջարկի և աջակցության համար ու ընդգծել նման աշխատանքների կարևորությունը. «Շնորհակալություն եմ հայտնում այս գործը ստանձնելու համար: Չափազանց կարևոր է ոչ միայն եկեղեցաշինությունն ու նոր հոգևոր, մշակութային արժեքների ստեղծումը, այլև եղած հարուստ ժառանգության պահպանումը և վերականգնումը: Այս տեսանկյունից սա շատ կարևոր և ուրախալի իրադարձություն է, որը, հուսով եմ, կդառնա լավ օրինակ: Հուշագրի ստորագրումը պետության և մասնավոր ոլորտի համագործակցության հիանալի օրինակ է՝ ի շահ մշակութային ժառանգության և ապագայի»,- ասել է Նարինե Խաչատուրյանը՝ ընդգծելով, որ նախարարությունը կհետևի վերականգնման աշխատանքների ամբողջ ընթացքին և մշտապես կաջակցի:
Ն.Մարտիրոսյանը նշել է, որ տպավորված է իրենց առաջարկին նախարարության արագ արձագանքից, ինչն ավելի է մեծացրել իր ոգևորությունը, գործը մինչև վերջ և սեղմ ժամկետներում ավարտին հասցնելու պատրաստակամությունը. «Շնորհակալ եմ նախարարությանը մեր առաջարկին արագ արձագանքելու և համագործակցության համար: Սա ինձ համար շատ կարևոր նախաձեռնություն է: Հոգևոր մշակույթի զարգացմանը պետք է նպաստել ոչ միայն մարդաշատ քաղաքներում նոր եկեղեցիներ կառուցելով, այլև լքված վայրերում գտնվող մեր հոգևոր կենտրոնները վերականգնելով: Կարծում եմ՝ եթե ունես գումար աշխատելու հնարավորություն, պետք է նաև կարողանաս աջակցել, ներդրումներ կատարել կարևոր ձեռնարկներում: Հույս ունեմ՝ վերականգնման աշխատանքներից հետո այս գողտրիկ եկեղեցին կգրավի նաև զբոսաշրջիկների ուշադրությունը»,- ասել է բարերարը՝ վստահեցնելով, որ աշխատանքները կիրականացվեն պատշաճ մակարդակով:
Նախատեսվում է, որ Սուրբ Նշան եկեղեցու վերականգնման աշխատանքները կտևեն 3 տարի, սակայն կողմերի համոզմամբ՝ ջանքերի համատեղումը կնպաստի աշխատանքներն ավարտել առավել սեղմ ժամկետներում։

Заместитель министра образования, науки, культуры и спорта РА Нарине Хачатурян и руководитель строительных компаний Норайр Мартиросян подписали сегодня меморандум о восстановлении кровли и притвора церкви Святого Ншана в монастырском комплексе Аствацинкал общины Хартаван Арагацотнского района.
Заместитель министра Нарине Хачатурян выразила благодарность благотворителю за предложение сотрудничества и поддержки и подчеркнула важность такой деятельности: «Спасибо за сотрудничество. Очень важно не только строить храмы и создавать новые духовные и культурные ценности, но и сохранять и восстанавливать существующее богатое наследие. В этом плане это очень важное и радостное событие, которое, я надеюсь, станет хорошим примером. Подписание меморандума является хорошим примером сотрудничества между государством и частным сектором на благо культурного наследия и будущего». Нарине Хачатурян также подчеркнула, что министерство будет следить за ходом реставрационных работ и всегда будет поддерживать их.
Н. Мартиросян отметил, что на него произвела впечатление быстрая реакция министерства на их предложение, что повысило его энтузиазм и готовность завершить работу в короткие сроки: «Я благодарен Министерству за быструю реакцию на наше предложение и сотрудничество. Для меня это очень важная инициатива. Развитию духовной культуры должно способствовать не только строительство новых храмов в многолюдных городах, но и восстановление наших духовных центров в заброшенных местах. Я думаю, что если у вас есть возможность зарабатывать деньги, то вам также нужно уметь поддерживать и инвестировать в важные виды деятельности. Я надеюсь, что после реставрационных работ эта уютная церковь привлечет много туристов», - заявил благотворитель, заверив, что работы будут проведены на должном уровне.
Предполагается, что реставрационные работы церкви Святой Ншан займут 3 года, но, по мнению сторон, совместные усилия будут способствовать завершению работ в более короткие сроки.