Սիրելի՛ աշակերտներ, ուսանողներ, հարգարժա՛ն ուսուցիչներ և դասախոսներ, կրթական ոլորտի պատասխանատուներ, ծնողներ,
Շնորհավորում եմ բոլորիս Սեպտեմբերի 1-ի՝ Գիտելիքի օրվա կապակցությամբ։
Հեշտ չտրվեց մեզ անցած ուսումնական տարին. անսպասելի մարտահրավերները, պայմանավորված կորոնավիրուսի համաճարակով, առաջ բերեցին նոր խնդիրներ՝ դրանց նոր ու հրատապ լուծումներ գտնելու հրամայականով։ Թերևս սա է պատճառը, որ այսօր դպրոցների բակերում երեխաների աղմուկն ու աշխուժությունը չկա, սակայն համավարակը մեզ չի կարող զրկել կրթության իրավունքն ապահովելու հաստատակամությունից, և մեր աշակերտները խորհրդանշական «Սեպտեմբերի 1-ը» դիմավորելու են 14 օրից։
Ցանկանում եմ նաև շնորհակալություն հայտնել բոլորիդ, հատկապես՝ ուսուցիչներին։
Սիրելի' մանկավարժներ՝ նվիրյալ մարդիկ, որ անցած կես տարում ուժ ու եռանդ գտաք արտակարգ պայմաններում աշխատելու և ուսումնական տարին հաջող ամփոփելու համար։ Մեզ միասին դժվար ճանապարհ է սպասվում. պետք է կարողանանք ապահովել ուսումնական գործընթացի շարունակականությունը, պարտաճանաչ անցկացնել դասերը, արագ կողմնորոշվել փոփոխությունների պայմաններում։ Մաղթում եմ, որ նոր ուսումնական տարին լինի հաղթանակի և բնականոն գործունեությանը վերադառնալու հաջող մեկնարկ։
Սիրելի' աշակերտներ, դուք եք մեր դաշնակիցն ու հենարանը։ Հորդորում եմ որդեգրել պատասխանատու կեցվածք, կատարել սանիտարահիգիենիկ բոլոր պահանջները, ձեր վարքով և պատրաստակամությամբ օգնել թե' ուսուցիչներին, թե' ձեր ընտանիքների ավագ անդամներին` օր առաջ հաղթահարելու մեր պետությանը պատուհասած այս մարտահրավերը, հաղթելու այս կռվում։ Ի վերջո, կրթության
նպատակը մեկն է՝ ձևավորել բանիմաց և օրինապահ քաղաքացի, հայրենասեր և ստեղծարար անհատ։
Կոչ եմ անում ձեզ այս օրերին հոգ տանել ոչ միայն ձեր, այլ նաև դասընկերների և ուսուցիչների մասին, կրկնապատկել ջանքերը դժվարությունների հաղթահարման, խնդիրների արդյունավետ լուծման ուղղությամբ՝ հանուն Հայաստանի վաղվա օրվա, հանուն յուրաքանչյուրիս բարօրության ու անվտանգ կյանքի։

Уважаемые учащиеся, студенты, уважаемые учителя и преподаватели, работники образования, родители,
Предыдущий учебный год был для нас непростым: неожиданные вызовы, связанные с пандемией коронавируса, привели к появлению новых проблем, требующих срочного поиска новых решений. Именно по этой причине сегодня в школьных дворах нет шума и активности детей, но эпидемия не может лишить нас решимости обеспечить право на образование, и наши ученики будут отмечать символическое «1 сентября» через 14 дней.
Я также хочу выразить свою благодарность всем вам, особенно учителям.
Дорогие воспитатели, вы-преданные люди, которые нашли в себе силы и энергию работать в чрезвычайных условиях в течение последних шести месяцев, чтобы успешно завершить учебный год. Вместе нам предстоит нелегкий путь. Мы должны суметь обеспечить непрерывность учебного процесса, регулярно проводить уроки, быть гибкими в плане изменений. Желаю новому учебному году удачного старта, победы и возвращения к регулярной деятельности.
Дорогие ученики, вы наш союзник и опора. Я призываю вас занять ответственную позицию, выполнить все санитарно-гигиенические требования, своим поведением и готовностью помочь как учителям, так и старшим членам семьи преодолеть этот вызов, выпавший на долю нашего государства, и как можно скорее выиграть эту битву. Ведь главная цель образования-формирование грамотного и законопослушного гражданина, патриотичной и творческой личности.
Я призываю вас заботиться не только о себе, но и о своих одноклассниках и учителях, удвоить усилия для преодоления трудностей и эффективного решения проблем во имя будущего Армении, во имя процветания и безопасной жизни каждого из нас.