ԿԳՄՍ նախարարության և «Գինու ճանապարհներ» ֆեդերացիայի (ITER VITIS FEDERATION) միջև առցանց հանդիպման շրջանակում ստորագրվել է փոխըմբռնման հուշագիր: Կողմերը պատրաստակամություն են հայտնել խորացնել համագործակցությունը Եվրոպայի խորհրդի «Մշակութային ուղիներ» ծրագրի շրջանակում՝ ապագայում ևս իրականացնելու նպատակային և արդյունավետ նախագծեր: Նախարարության կողմից փաստաթուղթը ստորագրել է ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Նարինե Խաչատուրյանը։ Առցանց հանդիպման կարևոր արդյունքներից է «Արենի-1 քարայր» կոնսորցիումին «Գինու ճանապարհներ» ֆեդերացիայի պատվավոր անդամի վկայականի տրամադրումը: Հանդիպման ընթացքում ներկայացվել է ֆեդերացիայի գործունեությունը, «Մշակութային ուղիներ» ծրագիրը և անդրադարձ կատարվել ծրագրի համալսարանական ցանցի գործունեությանը, ինչպես նաև խոսվել է գինու՝ որպես նյութական և ոչ նյութական, համամարդկային արժեքի, գինեգործության, կրթության, մասնագիտական վերապատրաստումների, հնագիտության և մի շարք այլ հարցերի մասին: «Մշակութային ուղիներ» ծրագրում գործունեությունը ավելի ամրապնդելու և ակտիվացնելու, ինչպես նաև մի շարք այլ մշակութային ուղիների հետ համագործակցելու և անդամակցելու նպատակով վերջին մի քանի ամսվա ընթացքում զգալի աշխատանքներ են իրականացվել: Մասնավորապես, հայերեն է թարգմանվել Եվրոպայի խորհրդի «Մշակութային ուղիներ» ծրագրի մասին ուղեցույցը, որը առաջիկայում կհրապարակվի ծրագրի կայքում:
Նշենք, որ 2015 թվականից սկսած՝ Հայաստանի Հանրապետությունը Եվրոպայի խորհրդի ընդլայնված մասնակի համաձայնագրի «Մշակութային ուղիներ» ծրագրի լիիրավ անդամ է: Եվրոպայի խորհրդի «Մշակութային ուղիները» հիմնադրվել է 1987 թվականին՝ Եվրոպական ժառանգության համատեքստում մշակութային համագործակցությունը և տուրիզմի զարգացումը խրախուսելու նպատակով: Ծրագրի շրջանակում ստեղծվել են 38 մշակութային ուղիներ, որոնք Եվրոպական ինքնության, մշակութային բազմազանության, հարգանքի և երկխոսության ոգով աջակցում են իրական, կայուն և մասնակցային զարգացմանը ամբողջ Եվրոպական մայրցամաքի տարածքում և նրա սահմաններից դուրս: «Մշակութային ուղիները» գործնական կիրառության մեջ են դնում Եվրոպայի խորհրդի այնպիսի հիմնարար արժեքներ, ինչպիսիք են մարդու իրավունքները, մշակութային ժողովրդավարությունը, մշակութային բազմազանությունն ու ինքնությունը, երկուստեք փոխանակումներն ու դարերի խորքից եկող արժեհամակարգերի հզորացումը: Վերոնշյալ 38 մշակութային ուղիներից Հայաստանը անդամակցում է «Գինու ճանապարհներ» (ITER VITIS) մշակութային ուղուն: «Iter Vitis» մշակութային ուղին ստեղծվել է 2009 թվականին: Ինչպես «Գինու ճանապարհներ» մշակութային ուղին, այնպես էլ մյուս բոլոր 37 մշակութային ուղիները բացառիկ հնարավորություն են ընձեռում անդամակցելու և համագործակցելու մասնագիտական ասոցիացիաների հետ ամբողջ Եվրոպայի տարածքում, մասնակցել տարբեր մասնագիտական քննարկումների, գիտաժողովների:

В рамках онлайн-встречи между министерством образования, науки, культуры и спорта Армении и Федерацией «Винные дороги» (ITER VITIS FEDERATION) был подписан меморандум о взаимопонимании. Стороны выразили готовность углубить сотрудничество в рамках программы Совета Европы «Культурные пути» для реализации в будущем целевых и эффективных проектов. Со стороны министерства документ подписала заместитель министра НОКС Ра Нарине Хачатурян.
Одним из важных результатов онлайн-встречи является предоставление консорциуму «Пещера Арени-1» свидетельства почетного члена Федерации «Винные дороги». В ходе встречи была представлена деятельность Федерации, программа «Культурные пути» и деятельность университетской сети программы, а также были обсуждены общечеловеческие ценности вина, виноделия, образования, профессиональная переподготовка, археология и ряд других вопросов.
С целью укрепления и активизации деятельности в программе «Культурные пути», а также сотрудничества с рядом других культурных организаций и членства в них в течение последних нескольких месяцев была проведена значительная работа. В частности, на армянский был переведен путеводитель о программе Совета Европы «Культурные пути», который в ближайшее время будет опубликован на сайте программы.
Отметим, что с 2015 года Армения является полноправным членом программы «Культурные пути Совета Европы. Программа «Культурные пути» Совета Европы была основан в 1987 году с целью поощрения культурного сотрудничества и развития туризма в контексте европейского наследия. В рамках программы созданы 38 культурных путей, которые в духе европейской идентичности, культурного разнообразия, уважения и диалога содействуют реальному, стабильному и представительскому развитию на территории и за пределами всего европейского континента. «Культурные пути» вводят в практическое применение такие основополагающие ценности Совета Европы, как права человека, культурная демократия, культурное разнообразие и идентичность, взаимные обмены и усиление многовековых систем ценностей. Из 38 вышеупомянутых культурных путей Армения является членом культурного пути «Винные дороги» (ITER VITIS). «Iter Vitis» был создан в 2009 году. Как культурный путь «Винные дороги», так и все остальные 37 культурных путей предоставляют исключительную возможность вступать и сотрудничать с профессиональными ассоциациями на всей территории Европы, участвовать в различных профессиональных обсуждениях, конференциях.