ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության աջակցությամբ անցկացվում է «ՕՊՈՒՍ» միջազգային երաժշտական փառատոնի 5-րդ համերգաշրջանը՝ առցանց ձևաչափով:
Օգոստոս և սեպտեմբեր ամիսներին անցկացվող նախագիծը ներառում է ծավալուն մշակութային ծրագիր՝ համերգներ, տեսագրություններ, բանախոսություններ և հարցազրույցներ՝ հայ և օտարազգի արվեստագետների մասնակցությամբ:
Փառատոնի հատուկ հյուրն է Մյունխենի պետական կամերային նվագախումբը՝ դիրիժոր Կլեմենս Շուլդտի ղեկավարությամբ: Նվագախմբի համերգը և փառատոնի մի շարք այլ միջոցառումներ նվիրված են Լյուդվիգ վան Բեթհովենի ծննդյան 250-ամյա հոբելյանին:
Փառատոնային հեռարձակումների շարքում, երաժշտությունից բացի, ընդգրկված են նաև արվեստի այլ ճյուղեր ներկայացնող թողարկումներ, ինչպես օրինակ՝ տեսարվեստ և փերֆորմանս, մեծ տեղ է հատկացվում նաև քանդակագործության և երաժշտության կապին: Մասնավորապես, Դիլիջանի Բեթհովենի անվան համերգասրահի տարածքից հեռարձակվող հատուկ թողարկման ընթացքում ելույթ կունենա նկարչուհի Արև Պետրոսյանը, ներկայացնելով իր հոր՝ նշանավոր քանդակագործ Բենիկ Պետրոսյանի դիլիջանյան ստեղծագործությունները:
Քանդակագործության թեմայով մեկ այլ հաղորդում նվիրված է երևանաբնակ արվեստագետ Մանվել Մաթևոսյանի «Նոտաներից այն կողմ» աշխատանքին, որը նույնպես ոգեշնչված է Բեթհովենի երաժշտությամբ և ստեղծված հատուկ «ՕՊՈՒՍ 5» նախագծի համար: Այս մասնակիցներից բացի, փառատոնում ներգրավված են նաև մի շարք հայտնի երաժշտախմբեր և արվեստագետներ Հայաստանից և արտերկրից. Հայաստանի պետական կամերային նվագախումբը, Կոմիտասի անվան ազգային քառյակը, թավջութակահար Միքայել Հախնազարյանը և դաշնակահար Մամիկոն Նահապետովը, կոմպոզիտոր Դմիտրի Մազուրովը և ժամանակակից երաժշտության GAM անսամբլը, դիրիժոր Նվարդ Անդրեասյանը, վիզուալ արտիստ Վոլֆգանգ Ալեքսանդր Թիլերը, երաժշտական պրոդյուսեր, Riverside Studio-ի հիմնադիր Ռալֆ Քեմփերը և այլոք: Նախագիծը կեզրափակվի Jazz weekend շարքով, որի ընթացքում ելույթներ կունենան Gregory Privat Trio և Yottagon ջազային խմբերը:
Փառատոնի կազմակերպիչը «Արտկոնցեպտ» միջազգային ասոցիացիան է, հեռարձակումներին կարելի է հետևել օգոստոսի 10-ից սեպտեմբերի 27-ը, ամենշաբաթյա պարբերականությամբ, «Արտկոնցեպտ» միջազգային ասոցիացիայի պաշտոնական կայքում` www.artconcept.am, ինչպես նաև սոցիալական ցանցերում հետևելով կազմակերպության էջերին:

При поддержке МОНКС РА проходит 5-ый концертный сезон международного музыкального фестиваля «Опус», в формате он-лайн.
Проект, проводимый в августе и сентябре, включает масштабную культурную программу-концерты, видеозаписи, лекции и интервью с участием армянских и иностранных деятелей искусства. Особым гостем фестиваля является государственный камерный оркестр Мюнхена, под руководством дирижера Клеменса Шульдта.
Концерт оркестра и ряд других мероприятий фестиваля посвящены 250-летнему юбилею Людвига ван Бетховена. В ряду фестивальных трансляций, помимо музыки, включены также выпуски, представляющие другие сферы искусства, например, видео искусство и перформанс, большое место уделяется также связи между скульптурой и музыкой.
Еще одна передача на тему скульптуры посвящена работе «По сторону нот» проживающего в Ереване искусствоведа Манвела Матевосяна, также вдохновленного музыкой Бетховена и созданной специально для проекта «ОПУС-5».
Кроме этих участников, в фестивале примут участие также известные музыкальные группы и деятели искусства из Армении и из-за рубежа: Государственный камерный оркестр Армении, Национальный квартет имени Комитаса, виолончелист Микаел Ахназарян и пианист Мамикон Наапетов, композитор Дмитрий Мазуров и Ансамбль Современной Музыки GAM, дирижер Нвард Андреасян, визуальный артист Вольфганг Александр Тиллер, музыкальный продюсер, основатель Riverside Studio Ральф Кемпер и другие. Проект завершится серией Jazz weekend, в ходе которой выступят джазовые группы Gregory Privat Trio и Yottagon.
Организатором фестиваля является Международная ассоциация «Артконцепт», за трансляциями можно следить с 10 августа по 27 сентября с еженедельной периодичностью на официальном сайте Международной ассоциации «Артконцепт» www.artconcept.am, а также следя за страницами организации в социальных сетях.