ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության աջակցությամբ անցկացվում է «ՕՊՈՒՍ» միջազգային երաժշտական փառատոնի 5-րդ համերգաշրջանը՝ առցանց ձևաչափով:
Օգոստոս և սեպտեմբեր ամիսներին անցկացվող նախագիծը ներառում է ծավալուն մշակութային ծրագիր՝ համերգներ, տեսագրություններ, բանախոսություններ և հարցազրույցներ՝ հայ և օտարազգի արվեստագետների մասնակցությամբ:
Փառատոնի հատուկ հյուրն է Մյունխենի պետական կամերային նվագախումբը՝ դիրիժոր Կլեմենս Շուլդտի ղեկավարությամբ: Նվագախմբի համերգը և փառատոնի մի շարք այլ միջոցառումներ նվիրված են Լյուդվիգ վան Բեթհովենի ծննդյան 250-ամյա հոբելյանին:
Փառատոնային հեռարձակումների շարքում, երաժշտությունից բացի, ընդգրկված են նաև արվեստի այլ ճյուղեր ներկայացնող թողարկումներ, ինչպես օրինակ՝ տեսարվեստ և փերֆորմանս, մեծ տեղ է հատկացվում նաև քանդակագործության և երաժշտության կապին: Մասնավորապես, Դիլիջանի Բեթհովենի անվան համերգասրահի տարածքից հեռարձակվող հատուկ թողարկման ընթացքում ելույթ կունենա նկարչուհի Արև Պետրոսյանը, ներկայացնելով իր հոր՝ նշանավոր քանդակագործ Բենիկ Պետրոսյանի դիլիջանյան ստեղծագործությունները:
Քանդակագործության թեմայով մեկ այլ հաղորդում նվիրված է երևանաբնակ արվեստագետ Մանվել Մաթևոսյանի «Նոտաներից այն կողմ» աշխատանքին, որը նույնպես ոգեշնչված է Բեթհովենի երաժշտությամբ և ստեղծված հատուկ «ՕՊՈՒՍ 5» նախագծի համար: Այս մասնակիցներից բացի, փառատոնում ներգրավված են նաև մի շարք հայտնի երաժշտախմբեր և արվեստագետներ Հայաստանից և արտերկրից. Հայաստանի պետական կամերային նվագախումբը, Կոմիտասի անվան ազգային քառյակը, թավջութակահար Միքայել Հախնազարյանը և դաշնակահար Մամիկոն Նահապետովը, կոմպոզիտոր Դմիտրի Մազուրովը և ժամանակակից երաժշտության GAM անսամբլը, դիրիժոր Նվարդ Անդրեասյանը, վիզուալ արտիստ Վոլֆգանգ Ալեքսանդր Թիլերը, երաժշտական պրոդյուսեր, Riverside Studio-ի հիմնադիր Ռալֆ Քեմփերը և այլոք: Նախագիծը կեզրափակվի Jazz weekend շարքով, որի ընթացքում ելույթներ կունենան Gregory Privat Trio և Yottagon ջազային խմբերը:
Փառատոնի կազմակերպիչը «Արտկոնցեպտ» միջազգային ասոցիացիան է, հեռարձակումներին կարելի է հետևել օգոստոսի 10-ից սեպտեմբերի 27-ը, ամենշաբաթյա պարբերականությամբ, «Արտկոնցեպտ» միջազգային ասոցիացիայի պաշտոնական կայքում` www.artconcept.am, ինչպես նաև սոցիալական ցանցերում հետևելով կազմակերպության էջերին:

The 5-th concert season of "OPUS" International Music Festival will be held online with the support of the RA Ministry of Education, Science, Culture, and Sports.
The project, which will be held from August to September, includes an extensive cultural program: concerts, videos, speeches, interviews with the participation of Armenian and foreign artists.
The special guest of the festival is the Munich State Chamber Orchestra conducted by Clemens Schuldt. The orchestra's concert and several other festival events are dedicated to the 250-th anniversary of Ludwig van Beethoven.
In addition to music, the festival broadcasts also include events from other branches of art, such as video art and performance, with a strong emphasis on the connection between sculpture and music. In particular, the artist Arev Petrosyan will perform a special program broadcast from the Beethoven Concert Hall in Dilijan, presenting the works of her father, the famous sculptor Benik Petrosyan from Dilijan. Another telecast on sculpture is dedicated to the work "Beyond the Notes" by the artist Manvel Matevosyan, who lives in Yerevan, also inspired by the music of Beethoven and created especially for the "OPUS-5" project. Besides these participants, famous music bands and artists from Armenia and abroad will also participate in the festival: National Chamber Orchestra of Armenia, Komitas National Quartet, cellist Mikayel Hakhnazaryan and pianist Mamikon Nahapetov, composer Dmitri Mazurov and GAM ensemble of contemporary music, conductor Nvard Andreasyan, visual artist Wolfgang Aleksander Tyler, CEO and producer of Riverside Studio Ralf Kemper and others. The project will conclude with a Jazz weekend series, during which the Gregory Privat Trio and Yottagon jazz bands will perform
The organizer of the festival is the "Artconcept" International Association The broadcasts can be followed from August 10 to September 27, on a weekly basis, on the official website of the "Artconcept" International Association - www.artconcept.am, as well as by following the organization's pages on social networks.