Հունիսի 23-25-ն առցանց ձևաչափով անցկացվում է Հանրակրթության պետական չափորոշիչի և ծրագրերի վերանայման 4-րդ աշխատաժողովը՝ Եվրամիության ֆինանսավորած «ԵՄ-ն հանուն նորարարության» ծրագրի շրջանակում։
Ողջունելով մասնակիցներին` ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Ժաննա Անդրեասյանն արձանագրել է, որ գործընթացն արդեն աշխատանքային այն փուլում է, երբ Հանրակրթության պետական չափորոշիչի ու առարկայական ծրագրերի վերաբերյալ ձևավորված են հստակ պատկերացում, որոնց մշակման ուղղությամբ մասնագիտական խմբերն ու փորձագետները մեծ աշխատանք են կատարել։ «Կարող ենք արձանագրել, որ հանրակրթության բովանդակության բարեփոխումն առաջ է ընթանում, և մենք արդեն քննարկում ենք հաջորդ փուլի՝ ուսումնառության նյութերի մշակման խնդիրը, որը պետք է մոտեցնի մեր պատկերացրած լավագույն ուսումնական միջավայրի ձևավորմանը։ Սա մեզ հնարավորություն կտա ուրվագծել փորձարկման և կոնկրետ բարեփոխմանը միտված քայլերը, որը շատ կարևոր միջանկյալ արդյունք է»,-հայտարարել է նախարարի տեղակալը։
Շեշտելով, որ համավարակը նոր մարտահրավեր է բոլորի համար, նախարարի տեղակալը հույս է հայտնել, որ այս պայմաններում կազմակերպված հեռավար աշխատաժողովը կլինի նույնքան արդյունավետ, որքան սովորական դեմ առ դեմ աշխատանքային քննարկումը։
Ժաննա Անդրեասյանը ՀՀ կառավարության և ԿԳՄՍ նախարարության անունից շնորհակալություն է հայտնել Եվրոպական Միությանը և Համաշխարհային բանկին՝ հանրակրթության բովանդակային բարեփոխման ծրագիրը համատեղ իրականացնելու համար՝ վստահություն հայտնելով, որ կրթության բարեփոխումների արդյունքը նպաստելու է Հայաստանում մարդկային կապիտալի զարգացմանը. «Կրթության բարելավումը հանրային բարիք է և դրա արդյունքները հասանելի են լինելու մեր հասարակության յուրաքանչյուր անդամի համար»,- նշել է Ժ. Անդրեասյանը՝ աշխատաժողովի մասնակիցներին մաղթելով արդյունավետ աշխատանք։
Հանրակրթության պետական չափորոշիչի և ծրագրերի վերանայման 4-րդ աշխատաժողովին մասնակցում են տեղացի և միջազգային փորձագետներ, առարկայական նոր ծրագրերի մշակման աշխատանքային խմբերում ընդգրկված մասնագետներ։ Աշխատաժողովի հիմնական թեման ուսումնառության նյութերի մշակումն է։
Տեղեկացնենք, որ ծրագիրը ֆինանսավորում է Եվրոպական Միությունը, իրականացվում է Համաշխարհային բանկի աջակցությամբ՝ «ԵՄ-ն հանուն նորարարության պիլոտային աշխատանք Հայաստանի STEM/բնագիտություն, տեխնոլոգիաներ, ճարտարագիտություն և մաթեմատիկա/ բնագավառում» ծրագրի շրջանակում։

23-25 июня в режиме онлайн был проведен четвертый семинар по государственному стандарту общего образования и обзору программ в рамках финансируемой программы ЕС по инновациям.
Приветствуя участников, заместитель министра науки, образования, культуры и спорта РА Жанна Андреасян отметила, что процесс уже находится в той рабочей стадии, когда сформировано четкое представление о государственных стандартных и предметных программах общего образования, и профессиональные группы и эксперты проделали большую работу по его развитию.
«Мы можем констатировать, что реформа содержания общего образования продвигается, и мы уже обсуждаем вопрос о разработке учебных материалов для следующего этапа, который должен приблизить нас к формированию наилучшей образовательной среды, которую мы представляем. Это даст нам возможность наметить этапы тестирования и конкретную реформу, что является очень важным промежуточным результатом », - сказала замминистра.
Подчеркнув, что пандемия является новым вызовом для всех, заместитель министра выразила надежду, что дистанционный семинар, организованный в этих условиях, будет столь же эффективным, как и обычное очное рабочее обсуждение.
Жанна Андреасян от имени правительства РА и МОНКС РА поблагодарила Европейский союз и Всемирный банк за совместную реализацию программы реформы основного образования. «Улучшение образования является общественным благом, и его результаты будут доступны каждому члену нашего общества», - сказала Ж. Андреасян, пожелав участникам семинара эффективной работы.
В 4-м семинаре по государственному стандарту общего образования и обзору программ принимают участие местные и международные эксперты, специалисты, занимающиеся разработкой новых предметных программ. Основная тема семинара - разработка учебных материалов.
Также отметим, что программа финансируется Европейским Союзом и реализуется при поддержке Всемирного банка в рамках программы ЕС «Пилотная работа для инноваций в STEM/ естествознание, технологии, инженерия и математика/» в Армении.