ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության և ՄԱԿ-ի Պարենի համաշխարհային ծրագրի հայաստանյան գրասենյակի միջև 2020 թ. հունիսի 12-ին ստորագրվել է մտադրությունների նամակ՝ «Կայուն դպրոցական սնունդ» ռազմավարական ծրագրի՝ հետագա հինգ տարիների իրականացման վերաբերյալ:
ՄԱԿ-ի Պարենի համաշխարհային ծրագրի (ՊՀԾ) և ՀՀ կառավարության միջև ստորագրված համաձայնագրով 2010 թվականից Հայաստանում իրականացվում է «Կայուն դպրոցական սնունդ» ծրագիրը, որի նպատակն է ստեղծել դպրոցական կայուն սննդի համակարգ։ Ազգային ծրագրի շրջանակում սնունդ է տրամադրվում տարրական դասարաններ և նախապատրաստական խմբեր ունեցող հանրակրթական դպրոցներին ՀՀ բոլոր մարզերում: Գործընկերության արդյունքում Հայաստանի բոլոր մարզերի հանրակրթական դպրոցների տարրական դասարանների աշակերտները ապահովվել են առողջ սննդով՝ առողջության ամրապնդման և աղքատության հաղթահարման գլոբալ համատեքստում՝ ելնելով ՄԱԿ-ի Կայուն զարգացման նպատակներից 2-րդով՝ Հայաստանի Հանրապետության հանձնառությամբ։
ՀՀ կառավարության և Պարենի համաշխարհային ծրագրի հայաստանյան գրասենյակի միջև 2020թ.-ի ապրիլի 30-ին կնքված համաձայնագրով ամրագրվում է առաջիկա տարիներին համագործակցության ընդլայնման լայն օրակարգ: Այդ շրջանակում ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարության և ՊՀԾ–ի միջև այսօր կնքված Մտադրությունների մասին նամակը նախատեսում է գործընկերության համակարգող մարմնի ստեղծում, ինչպես նաև ճանապարհային քարտեզի մշակում՝ Հայաստանի Հանրապետությունում կայուն դպրոցական սննդի ներդրմանն ուղղված համագործակցության շրջանակը և երկարաժամկետ հարաբերությունները կարգավորելու համար: Բացի այդ, կհաստատվի համատեղ տարեկան գործունեության պլան: Ընդլայնված համագործակցությունը առաջիկա տարիների համար ներառում է նաև առողջ սննդի տեղական արտադրության կազմակերպում, բոլոր շահառու երեխաների համար տաք սննդի ապահովում, ոչ միայն ՊՀԿ շահառու չորս, այլ նաև արդեն Ազգային ծրագրին փոխանցված վեց մարզերում դպրոցական խոհանոցների վերանորոգման և սարքավորումներով հագեցման լրացուցիչ աշխատանքներ, ինչպես նաև կայուն դպրոցական սննդի կազմակերպման և մշտադիտարկման ինստիտուցիոնալ կարողությունների զարգացում:

A letter of intent was signed between the RA MoESCS and the UN World Food Program Armenian office on June 12, 2020 on the implementation of the “Sustainable School Feeding” strategic program for the coming five years.
By the agreement signed between the UN World Food Program and the Government of the Republic of Armenia, the “Sustainable School Feeding” program has been implemented in Armenia since 2010 to create a sustainable school feeding system. Within the framework of the national program, food is provided to schools with elementary classes and preparatory groups in all regions of Armenia. As a result of the partnership, elementary school children in all regions of Armenia have been provided with healthy food in the global context of promoting health and reducing poverty, based on the second goal of sustainable development of the UN with the commitment of the Republic of Armenia.
The agreement signed on April 30, 2020 between the Government of the Republic of Armenia and the office of the World Food Program in Armenia, determines a broader agenda for increased cooperation for the coming years. Within this framework, the letter of intent signed between RA MoESCS and WFP envisages the establishment of a partnership coordinating body, as well as the development of a roadmap to regulate the scope of cooperation and long-term relationship towards implementing sustainable school feeding in the Republic of Armenia.
Also, a joint annual action plan will be approved. Enhanced cooperation for the coming years includes the organization of local production of healthy food; provision of hot meals for all beneficiary children; renovation and equipment of school kitchens not only for four beneficiaries of WFP, but also in six regions that have already been transferred to the National Program. The development of institutional capacity for sustainable school nutrition and monitoring is planned.