Փետրվարի 19-ն Ամենայն հայոց բանաստեղծ Հովհաննես Թումանյանի ծննդյան օրն է: Արդեն մի քանի տարի է` այս օրը նշվում է որպես Գիրք նվիրելու օր:
Այս գեղեցիկ տոնի կապակցությամբ ՀՀ ԿԳՄՍ նախարար Արայիկ Հարությունյանին շնորհավորելու էին եկել Խնկո Ապոր անվան ազգային մանկական գրադարանի 3-12 դասարանցի լավագույն ընթերցողները: Օրվա խորհրդի համաձայն՝ նախարարը և աշակերտները զրուցել են կարդացած գրքերի, սիրած հեղինակների, գրական ժանրային նախասիրությունների, էլեկտրոնային գրքերի, դպրոցական գրադարանների և գրքին առնչվող այլ թեմաների շուրջ:
Շնորհավորելով Թումանյանի 151-ամյակի և Գիրք նվիրելու օրվա կապակցությամբ՝ նախարար Ա. Հարությունյանը նշել է, որ պետք է անել հնարավորը՝ երեխաների շրջանում խրախուսելու ընթերցանությունը: «Գիրք կարդալն արժեքային համակարգ է փոխում և ավելի հանդուրժող ու հարգալից դարձնում միմյանց նկատմամբ: Մեր հասարակության մեջ այդ արժեքները պետք է սերմանվեն հենց այս տարիքից, և դուք՝ որպես այդ արժեքները կրող դեսպաններ, պետք է դրանք տարածեք ձեր միջավայրում: Վստահ եմ, որ այս սերունդն ամբողջությամբ փոխելու է Հայաստանի Հանրապետությունը և ավելի լավ հասարակություն ստեղծելու, իսկ գրքերը դրան շատ են օգնելու»,-նշել է Արայիկ Հարությունյանը՝ ներկաներին խորհուրդ տալով՝ շատ կարդալ:
Նախարարի խոսքով՝ տարիներ առաջ Լևոն Անանյանի նախաձեռնած գեղեցիկ այս տոնը տարեցտարի մեծ տարածում է գտնում, և երեխաները միմյանց գրքեր են նվիրում: Միջոցառման ավարտին Արայիկ Հարությունյանը և երեխաները ևս միմյանց գրքեր են նվիրել:

19 февраля - день рождения Всеармянского поэта Ованеса Туманяна. Вот уже несколько лет этот день отмечается как День дарения книг.
Поздравить министра образования и науки РА Араика Арутюняна с этим прекрасным праздником пришли лучшие читатели Национальной детской библиотеки им. Хнко Апера, ученики 3-12 классов.
Согласно идее дня, министр и ученики побеседовали о прочитанных книгах, любимых авторах, литературных жанрах, школьных библиотеках, электронных книгах, и обсудили другие темы.
Поздравление с 151-й годовщиной Туманяна и Днем дарения книг, А. Арутюнян отметил, что нужно сделать все возможное, чтобы поощрять чтение в детской среде. «Чтение книги меняет систему ценностей и делает ее более терпимой и уважительной по отношению друг к другу. В нашем обществе эти ценности должны быть посеяны именно с этого возраста, и вы, как послы-носители этих ценностей, должны распространять их в своей среде. Я уверен, что это поколение полностью изменит Республику Армения и создаст лучшее общество, а книги очень помогут», - сказал Араик Арутюнян, советуя присутствующим много читать.
По словам министра, этот прекрасный праздник, много лет назад инициированный Левоном Ананяном, с каждым годом получает еще более широкое распространение, и дети дарят книги друг другу.