Կրթական ծրագրերի և չափորոշիչների վերանայման բնագիտամաթեմատիկական (STEM) ուղղությամբ հերթական աշխատաժողովը տեղի է ունեցել հունվարի 21-23-ը: «Գնահատում և թեստային առաջադրանքների օրինակելի նմուշներ» խորագիրը կրող աշխատաժողովը նվիրված էր գնահատման խնդիրներին: Աշխատաժողովն անցկացվում է ԵՄ ֆինանսավորմամբ իրականացվող «Հայաստանում ԵՄ-ն՝ նորարարության համար» ծրագրի շրջանակում:
Նշենք, որ STEM առարկաների պետական չափորոշիչները վերանայվում են ԵՄ ֆինանսավորմամբ իրականացվող «Հայաստանում ԵՄ-ն՝ նորարարության համար» ծրագրի շրջանակում՝ ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության և Համաշխարհային բանկի կողմից, իսկ հումանիտար առարկաների չափորոշիչները՝ Համաշխարհային բանկի «Կրթության բարելավում» ծրագրի «Հանրակրթության որակի բարելավում՝ կրթակարգի և չափորոշիչների վերանայման միջոցով» ենթածրագրի շրջանակում՝ Կրթական ծրագրերի կենտրոնի միջոցով։
Չափորոշիչները սահմանում են ուսումնառության նպատակներն առ այն, թե 12-րդ դասարանն ավարտող աշակերտն ինչ կարողունակություններ պետք է ունենա, այդ թվում՝ գիտելիք, հմտություն, վերաբերմունք և արժեք:
Հանրակրթության պետական չափորոշչի մշակման աշխատանքային խումբը, որում ներգրավված է եղել 15 մասնագետ, սկսել է գործել 2019 թ. հուլիս ամսից: Սեպտեմբերին արդեն պատրաստ է եղել նախագիծը, որը նախ քննարկվել է նախարարության ներսում և լրամշակվել։ Այնուհետև հոկտեմբերին տեղի են ունեցել 8 ոլորտային քննարկումներ, որոնց նպատակը չափորոշչի վերանայման գործընթացը մասնակցային դարձնելն ու մասնագիտական շահագրգիռ կողմերի դիտարկումները ներկայացնելու արդյունավետ հարթակի ստեղծումն էր:
Նախատեսվում է փոփոխել 1-12 դասարանների STEM առարկայական ծրագրերը, 5-12-րդ դասարանների ուսումնառության նյութերը, գնահատման համակարգը: Ներդրվում են առարկաների դասավանդման նոր և ժամանակակից մոտեցումներ։

Очередной семинар по пересмотру учебной программы по естественным наукам и математике (STEM) состоялся 21-23 января. Семинар «Оценка и примерные образцы тестовых заданий» был посвящен оценочным задачам. Семинар проводится в рамках финансируемого ЕС проекта «ЕС в Армении для инноваций».
Отметим, что государственные стандарты по предметам STEM рассматриваются в рамках финансируемой ЕС программы «ЕС в Армении для инноваций» Министерством образования, науки, культуры и спорта Республики Армения и Всемирного банка, а стандарты по гуманитарными предметами по программе улучшения образования Всемирного банка в рамках проекта «Повышение качества общего образования через пересмотр учебных планов и стандартов».
Стандарты устанавливают цели обучения для того, чтобы определить способности ученика, оканчивающего 12-ый класс, включая знания, навыки, отношения и ценности.
Рабочая группа по разработке государственного стандарта для общего образования, в которую вошли 15 специалистов, начала свою работу с июля 2019 года. В сентябре проект был уже готов, который сначала обсуждался в министерстве и пересматривался. Затем в октябре было проведено восемь отраслевых дискуссий с целью сделать процесс пересмотра стандартов совместным и создать эффективную платформу для представления отзывов профессиональных заинтересованных сторон.
Намечается изменение учебных планов STEM для 1-12 классов, учебных материалов и системы оценок для 5-12 классов. Внедряются новые и современные подходы к преподаванию предметов.