ՀՀ ԿԳՄՍ նախարության աջակցությամբ 2019 թվականի դեկտեմբերի 25-ից 2020 թվականի հունվարի 10-ը Չինաստանում անցկացվել են Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի հյուրախաղերը:
«Հյուրախաղերի այս տասնհինգ օրերի ընթացքում դուք մեծ ներդրում կատարեցիք հայ-չինական մշակութային հարաբերությունների զարգացման գործում»: Այսպիսի խոսքերով է դիմել Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախմբին (ՀԱՖՆ) Չինաստանում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Սերգեյ Մանասարյանը՝ հյուրախաղերի վերջին օրը դեսպանատան կողմից կազմակերպված ընդունելության ժամանակ:
ՀԱՖՆ-ը 2020 թվականը դիմավորել է Չինաստանում, որն այսօր դասական կատարողական արվեստի կարևորագույն կենտրոններից է: Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախումբը Չինաստան այցելած ամենամեծ հայկական պատվիրակությունն է: Ազգային ֆիլհարմոնիկը, գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր Էդուարդ Թոփչյանի գլխավորությամբ, Չինաստանի ինը կարևորագույն քաղաքներում հանդես է եկել տասը համերգով: Էդուարդ Թոփչյանը նշում է. «Հյուրախաղերը շատ մեծ քայլ էին նվագախումբը չինական հսկայական մշակութային դաշտում ներկայացնելու գործում, այն էլ այսպիսի ծավալուն համերգային ծրագրով: Հիմնականում հանդես ենք եկել սիմֆոնիկ ստեղծագործություններով, ինչը մեծ պատասխանատվություն էր նվագախմբի համար, բայց և հնարավորություն՝ ցույց տալու նվագախմբի երաժիշտների բարձր որակն ու պատրաստվածությունը: Տասը համերգներից չորսում մեզ միացել է չինացի կլարնետահար Թոնի Շենը, որի հետ կատարել ենք Մոցարտի Կլարնետի կոնցերտը»:
Համերգային ծրագրի զարդը մեծանուն հայ կոմպոզիտոր Արամ Խաչատրյանի ‹‹Դիմակահանդես›› և «Սպարտակ»-սյուիտներն էին, հնչել են նաև Չայկովսկու «Շչելկունչիկ», Պրոկոֆևի «Ռոմեո և Ջուլիետ» բալետներից հատվածներ, Ռիմսկի-Կորսակովի «Շեհերազադե» սիմֆոնիկ սյուիտը, Չայկովսկու թիվ 5 սիմֆոնիան:
ՀԱՖՆ-ի հյուրախաղերին բուռն կերպով արձագանքել է նաև չինական մամուլը, մասնավորապես՝ «Chinadaly», «Chinanews», «China.org.cn», «Sohu.com», «Xinhuanet» պարբերականները: Պեկինում կազմակերպված մամուլի ասուլիսին ՀԱՖՆ-ի հյուրախաղերի կազմակերպիչներից Ռեյ Արմսթրոնգը խոստովանել է. «Հայաստանն ունի հիանալի դասական կոմպոզիտորներ, որոնց երաժշտությունը ողողված է ազգային կոլորիտով: Իսկ այս նվագախումբը (ՀԱՖՆ-ը) այսօր Արևելյան Եվրոպայի լավագույն նվագախմբերից է: Ես մեծ ոգևորությամբ կնպաստեմ հայկական նոր նախագծերի ներկայացմանը Չինաստանում, ինչպես նաև չինական մշակույթի ներկայացմանը Հայաստանում»:
Հյուրախաղերը լի էին նաև հուզիչ դրվագներով, որոնցից էր Սյամին քաղաքում կազմակերպված ֆլեշմոբը. ՀԱՖՆ-ի լարային խմբի և ֆլեյտաների խմբի երաժիշտները քաղաքի կենտրոնում կատարել են Խաչատրյանի ‹‹Դիմակահանդեսից›› մի հատված: Ֆլեշմոբին անցորդները մեծ ոգևորությամբ են արձագանքել:
Հյուրախաղերի շրջանակում, դիրիժոր Էդուարդ Թոփչյանը և նվագախմբի կոնցերտմայստեր, ջութակահար Կարմեն Թոսունյանը վարպետության դասեր են անցկացրել երիտասարդ երաժիշտների համար:
Հյուրախաղերի եզրափակիչ համերգը կայացել է հունվարի 9-ին՝ Չինաստանի մայրաքաղաք Պեկինի արվեստների ազգային կենտրոնում:
Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի այս համերգին կհաջորդի 2020 թ. Չինաստանում «Հայաստանի մշակույթի օրեր» ծրագիրը:
Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի Չինաստանի հյուրախաղերը կայացել են Armstrong International Music (Չինաստան) և Wright Music Management (Անգլիա) գործակալությունների միջնորդությամբ, ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարության աջակցությամբ, ՀՀ-ում Չինաստանի և Չինաստանում ՀՀ դեսպանությունների ու ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության մասնակցությամբ:

With the support of the RA MoESCS, the Armenian National Philharmonic Orchestra toured China from December 25 to January 10, 2020.
“During these fifteen days of the tours you have made a great contribution to the development of Armenian-Chinese cultural relations”. This is how the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Armenia to China Sergey Manasaryan greeted the Armenian National Philharmonic Orchestra (hereinafter: ANPO) at the reception organized by the Embassy on the last day of the tour.
The ANPO celebrated the New Year 2020 in China which is one of the most important centers for classical art performance. The Armenian National Philharmonic Orchestra is the largest Armenian delegation ever to visit China. Under the direction of the artistic director and principal conductor Eduard Topchyan, the ANPO performed ten concerts in nine major Chinese cities. Eduard Topchyan states: “The tours were a great step forward in presenting the orchestra in the huge Chinese culture with such an extended concert program. We mainly performed symphonic works, which was a great responsibility for the orchestra, but also an opportunity to show the high-quality performance of the orchestra musicians. Four of the ten concerts were joined by Chinese clarinetist Tony Shen, with whom we performed the Mozart Clarinet Concerto.”
The core of the concert repertoire included the suites from the “Masquerade” and “Spartacus” ballets by the prominent Armenian composer Aram Khachaturian; ballet excerpts from “The Nutcracker” by Tchaikovsky; “Romeo and Juliet” by Prokofiev, the symphonic suite “Scheherazade” by Rimsky-Korsakov, Tchaikovsky: “Symphony No.5”.
The ANPO tours were widely covered by the Chinese press, namely the periodicals “Chinadaly”, “Chinanews”, “China.org.cn”, “Sohu.com”, “Xinhuanet”. At the press conference in Beijing the tour operator Rey Armstrong confessed: “Armenia has amazing classical composers whose music is full of national color. And this orchestra (the ANPO) is one of the best orchestras in Eastern Europe today. I will be very excited to promote new Armenian projects in China as well as the introduction of Chinese culture in Armenia.”
The tours were also full of exciting episodes, including a flash mob organized in the city of Xiamen: String and flute musicians performed a piece by Khachaturian's "Masquerade" in the city center. The passers-by have responded enthusiastically to the flash mob.
Within the Concert tour, the conductor Eduard Topchyan and orchestra's concertmaster, violinist Carmen Tosunyan conducted master classes for young musicians.
The final concert of the tour was held on January 9 at Beijing China National Arts Center.
The program “Armenian Culture Days” in China 2020, will follow the Armenian National Philharmonic Orchestra Concert.
The National Philharmonic Orchestra of Armenia toured China with the support of the agencies of Armstrong International Music (China) and Wright Music Management (England), the RA MoESCS, with the participation of the Armenian Embassies to China and to Armenia, and the RA Ministry of Foreign Affairs.