ՀՀ ԿԳՄՍ նախարության աջակցությամբ 2019 թվականի դեկտեմբերի 25-ից 2020 թվականի հունվարի 10-ը Չինաստանում անցկացվել են Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի հյուրախաղերը:
«Հյուրախաղերի այս տասնհինգ օրերի ընթացքում դուք մեծ ներդրում կատարեցիք հայ-չինական մշակութային հարաբերությունների զարգացման գործում»: Այսպիսի խոսքերով է դիմել Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախմբին (ՀԱՖՆ) Չինաստանում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Սերգեյ Մանասարյանը՝ հյուրախաղերի վերջին օրը դեսպանատան կողմից կազմակերպված ընդունելության ժամանակ:
ՀԱՖՆ-ը 2020 թվականը դիմավորել է Չինաստանում, որն այսօր դասական կատարողական արվեստի կարևորագույն կենտրոններից է: Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախումբը Չինաստան այցելած ամենամեծ հայկական պատվիրակությունն է: Ազգային ֆիլհարմոնիկը, գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր Էդուարդ Թոփչյանի գլխավորությամբ, Չինաստանի ինը կարևորագույն քաղաքներում հանդես է եկել տասը համերգով: Էդուարդ Թոփչյանը նշում է. «Հյուրախաղերը շատ մեծ քայլ էին նվագախումբը չինական հսկայական մշակութային դաշտում ներկայացնելու գործում, այն էլ այսպիսի ծավալուն համերգային ծրագրով: Հիմնականում հանդես ենք եկել սիմֆոնիկ ստեղծագործություններով, ինչը մեծ պատասխանատվություն էր նվագախմբի համար, բայց և հնարավորություն՝ ցույց տալու նվագախմբի երաժիշտների բարձր որակն ու պատրաստվածությունը: Տասը համերգներից չորսում մեզ միացել է չինացի կլարնետահար Թոնի Շենը, որի հետ կատարել ենք Մոցարտի Կլարնետի կոնցերտը»:
Համերգային ծրագրի զարդը մեծանուն հայ կոմպոզիտոր Արամ Խաչատրյանի ‹‹Դիմակահանդես›› և «Սպարտակ»-սյուիտներն էին, հնչել են նաև Չայկովսկու «Շչելկունչիկ», Պրոկոֆևի «Ռոմեո և Ջուլիետ» բալետներից հատվածներ, Ռիմսկի-Կորսակովի «Շեհերազադե» սիմֆոնիկ սյուիտը, Չայկովսկու թիվ 5 սիմֆոնիան:
ՀԱՖՆ-ի հյուրախաղերին բուռն կերպով արձագանքել է նաև չինական մամուլը, մասնավորապես՝ «Chinadaly», «Chinanews», «China.org.cn», «Sohu.com», «Xinhuanet» պարբերականները: Պեկինում կազմակերպված մամուլի ասուլիսին ՀԱՖՆ-ի հյուրախաղերի կազմակերպիչներից Ռեյ Արմսթրոնգը խոստովանել է. «Հայաստանն ունի հիանալի դասական կոմպոզիտորներ, որոնց երաժշտությունը ողողված է ազգային կոլորիտով: Իսկ այս նվագախումբը (ՀԱՖՆ-ը) այսօր Արևելյան Եվրոպայի լավագույն նվագախմբերից է: Ես մեծ ոգևորությամբ կնպաստեմ հայկական նոր նախագծերի ներկայացմանը Չինաստանում, ինչպես նաև չինական մշակույթի ներկայացմանը Հայաստանում»:
Հյուրախաղերը լի էին նաև հուզիչ դրվագներով, որոնցից էր Սյամին քաղաքում կազմակերպված ֆլեշմոբը. ՀԱՖՆ-ի լարային խմբի և ֆլեյտաների խմբի երաժիշտները քաղաքի կենտրոնում կատարել են Խաչատրյանի ‹‹Դիմակահանդեսից›› մի հատված: Ֆլեշմոբին անցորդները մեծ ոգևորությամբ են արձագանքել:
Հյուրախաղերի շրջանակում, դիրիժոր Էդուարդ Թոփչյանը և նվագախմբի կոնցերտմայստեր, ջութակահար Կարմեն Թոսունյանը վարպետության դասեր են անցկացրել երիտասարդ երաժիշտների համար:
Հյուրախաղերի եզրափակիչ համերգը կայացել է հունվարի 9-ին՝ Չինաստանի մայրաքաղաք Պեկինի արվեստների ազգային կենտրոնում:
Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի այս համերգին կհաջորդի 2020 թ. Չինաստանում «Հայաստանի մշակույթի օրեր» ծրագիրը:
Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի Չինաստանի հյուրախաղերը կայացել են Armstrong International Music (Չինաստան) և Wright Music Management (Անգլիա) գործակալությունների միջնորդությամբ, ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարության աջակցությամբ, ՀՀ-ում Չինաստանի և Չինաստանում ՀՀ դեսպանությունների ու ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության մասնակցությամբ:

При поддержке министерства образования, науки, культуры и спорта РА с 25-го декабря 2019-го года по 10-ое января 2020-го в Китае состоялись гастроли национального филармонического оркестра Армении.
«За эти пятнадцать дней гастролей вы внесли большой вклад в развитие армяно-китайских культурных связей». С такими словами обратился к армянскому национальному филармоническому оркестру Чрезвычайный и Полномочный Посол Республики Армения в Китае Сергей Манасарян на приеме, организованном посольством в последний день гастролей.
НФОА встретил 2020 год в Китае, который сегодня является одним из важнейших центров классического исполнительского искусства. Армянский национальный филармонический оркестр стал крупнейшей армянской делегацией, посетившей Китай. Оркестр под руководством художественного руководителя и главного дирижера Эдуарда Топчяна провел десять концертов в девяти крупных городах Китая.
Эдуард Топчян отмечает: «Гастроли стали большим шагом в представлении оркестра в огромной китайской культурной сфере с такой обширной концертной программой. В основном мы исполняли симфонические произведения, что было большой ответственностью для оркестра, а также возможностью показать высокое качество и подготовленность музыкантов оркестра. К четырем из десяти концертов к нам присоединился китайский кларнетист Тони Шен, с которым мы исполнили концерт Моцарта для кларнета».
Украшением концертной программы стали сюиты из балетов "Маскарад" и "Спартак" великого армянского композитора Арама Хачатуряна, также прозвучали отрывки из "Щелкунчика" Чайковского, "Ромео и Джульетта" Прокофьева, симфонической сюиты "Шахерезада" Римского-Корсакова, пятая симфония Чайковского.
Китайская пресса активно отреагировала на гастрольный тур НФОА, в частности периодические издания «Chinadaly», «Chinanews», «China.org.cn», «Sohu.com», «Xinhuanet». Организатор гастролей НФОА Рей Армстронг признался на пресс-конференции, состоявшейся в Пекине: «Армения обладает прекрасными классическими композиторами, музыка которых наполнена национальным колоритом. А оркестр (НФОА) сегодня является одним из лучших в Восточной Европе. Я с большим воодушевлением буду продвигать новые армянские проекты в Китае, а также китайскую культуру в Армении».
Гастроли также полны захватывающих эпизодов, в том числе флешмоб, организованный в городе Сьямин. Музыканты струнного ансамбля и флейтисты исполнили в центре города отрывок из балета «Маскарад» Хачатуряна. Прохожие с энтузиазмом откликнулись на флешмоб.
Во время гастролей дирижер Эдуард Топчян и концертмейстер оркестра, скрипачка Кармен Тосунян провели мастер-классы для молодых музыкантов. Заключительный концерт тура состоялся 9 января в Национальном центре искусств Пекина.
После гастролей Армянского национального филармонического оркестра в 2020 году состоится программа "Дни армянской культуры" в Китае.
Гастроли НФОА в Китае состоялись при посредничестве агентств Armstrong International Music (Китай) и Wright Music Management (Англия), при поддержке министерства образования, науки, культуры и спорта РА, Посольства РА в Китае и Министерства иностранных дел РА.