«Թումո» ստեղծարար տեխնոլոգիաների կենտրոնում տեղի է ունեցել Եվրոպական միության «Ստեղծագործ Եվրոպա» նախագծի «Մշակույթ» ենթածրագրի ամենամյա ամփոփիչ միջոցառումը` «Ստեղծել, Արժևորել, Պահպանել» խորագրով: Ծրագիրը Հայաստանի մշակութային գործիչներին հնարավորություն է տալիս համագործակցել եվրոպացի գործընկերների հետ և ստեղծարար գործունեություն իրականացնել եվրոպական հարթակներում:
Միջոցառման սկզբում բացման խոսքով հանդես են եկել ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Արայիկ Խզմալյանը և Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության ղեկավարի տեղակալ Եկատերինա Դորոդնովան: Միջոցառմանը մասնակցել են Հայաստանում հավատարմագրված դեսպաններ, պետական պաշտոնյաներ, մշակութային գործիչներ:
Շնորհավորելով կազմակերպիչներին՝ Արայիկ Խզմալյանն ասել է. «Այն ինչ անում է «Ստեղծարար Եվրոպա» նախագիծը, ուղղակիորեն բխում է մշակույթի ոլորտում պետական քաղաքականությունից, այն է՝ միջազգային կապերի ընդլայնումը, համատեղ նախագծերի իրականացման խթանումը: Հույս ունեմ՝ «Ստեղծարար Եվրոպա»-ի շնորհիվ եվրոպական փորձի յուրացման, եվրոպական մասնագետներին ընդգրկելու, գեղարվեստական նորարական միտումները կներմուծվեն նաև մեր մշակութային իրականություն»:
Եվրոպական միության պատվիրակության ղեկավարի ժամանակավոր պաշտոնակատար Եկատերինա Դորոդնովան ևս հանդես է եկել ելույթով և ողջունել է հայ մասնակիցների արդյունքներն ու նվաճումները: ««Ստեղծագործ Եվրոպա» նախագծում` i-Portunus ճամփորդական դրամաշնորհի 3 մրցույթներում հաղթող է ճանաչվել 6 մասնակից: Սա ավելի բարձր արդյունք է՝ շատ այլ երկրների հետ համեմատած: Շարունակե՛ք օգտվել «Ստեղծագործ Եվրոպա» ծրագրով առաջարկվող հնարավորություններից».- նշել է նա:
Միջոցառման ընթացքում ներկայացվել են 2019թ. ծրագրի շրջանակում Հայաստանի գրանցած ձեռքբերումները, ինչպես նաև` Եվրոպա Նոստրա եվրոպական մշակութային ժառանգության մրցանակակիր նախագծերը: Ընդհանուր առմամբ, ծրագրի շրջանակում այս տարի հայաստանցի արվեստագետները մշակութային համագործակցություն են իրականացրել եվրոպական ավելի քան 10 երկրի գործընկերների հետ, իրականացրել են փոխադարձ ճամփորդություններ և մասնակցել վերապատրաստման դասընթացների:
Հայաստանի Հանրապետությունը «Ստեղծագործ Եվրոպա» ծրագրի «Մշակույթ» ենթածրագրին պաշտոնապես միացել է 2018թ․ ամռանը, ծրագրի հայաստանյան գրասենյակը գործում է ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարության և Եվրոպականա Հանձնաժողովի աջակցությամբ։

В Центре креативных технологий TUMO состоялось ежегодное заключительное мероприятие Европейского Союза «Креативная Европа» по подпрограмме «Культура», под слоганом «Создать, Ценить, Сохранить». Программа позволяет армянским деятелям культуры сотрудничать с европейскими партнерами и заниматься творческой работой на европейских платформах.
Со вступительной речью выступили заместитель министра образования, науки, культуры и спорта Республики Армения Араик Хзмалян и заместитель главы представительства ЕС в Армении Екатерина Дороднова. В мероприятии приняли участие аккредитованные в Армении послы, государственные должностные лица, деятели культуры.
Поздравляя организаторов, Араик Хзмалян сказал: «То, что делает проект «Креативная Европа», напрямую вытекает из государственной политики в области культуры, а именно расширение международных отношений, продвижение совместных проектов. Надеемся, что благодаря «Креативной Европы», мы, интегрируя европейский опыт, объединяя европейских специалистов, инновационные художественные тенденции также будут внедрены в нашу культурную реальность».
Исполняющая обязанности главы делегации Европейского Союза Екатерина Дороднова также выступила с речью и приветствовала результаты и достижения армянских участников. В проекте «Креативная Европа», на грантовом конкурсе i-Portunus 6 участников были признаны победителями в 3-х конкурсов. Это более высокий результат, чем во многих других странах. Продолжайте пользоваться возможностями, предлагаемыми программой «Креативная Европа», - сказала она.
Во время мероприятия были представлены достижения Армении в рамках проекта 2019 года, а также отмеченные наградами проекты Europa Nostra Европейского культурного наследия. В целом, в рамках программы в этом году армянские художники сотрудничали с культурными партнерами из более чем 10 европейских стран, проводили взаимные поездки и участвовали в учебных курсах.
Республика Армения официально присоединилась к подпроекту «Креативной Европы» летом 2018 года. Офис проекта в Армении поддерживается министерством Образования, науки, культуры и спорта Республики Армения и Европейской комиссией.