«Թումո» ստեղծարար տեխնոլոգիաների կենտրոնում տեղի է ունեցել Եվրոպական միության «Ստեղծագործ Եվրոպա» նախագծի «Մշակույթ» ենթածրագրի ամենամյա ամփոփիչ միջոցառումը` «Ստեղծել, Արժևորել, Պահպանել» խորագրով: Ծրագիրը Հայաստանի մշակութային գործիչներին հնարավորություն է տալիս համագործակցել եվրոպացի գործընկերների հետ և ստեղծարար գործունեություն իրականացնել եվրոպական հարթակներում:
Միջոցառման սկզբում բացման խոսքով հանդես են եկել ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Արայիկ Խզմալյանը և Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության ղեկավարի տեղակալ Եկատերինա Դորոդնովան: Միջոցառմանը մասնակցել են Հայաստանում հավատարմագրված դեսպաններ, պետական պաշտոնյաներ, մշակութային գործիչներ:
Շնորհավորելով կազմակերպիչներին՝ Արայիկ Խզմալյանն ասել է. «Այն ինչ անում է «Ստեղծարար Եվրոպա» նախագիծը, ուղղակիորեն բխում է մշակույթի ոլորտում պետական քաղաքականությունից, այն է՝ միջազգային կապերի ընդլայնումը, համատեղ նախագծերի իրականացման խթանումը: Հույս ունեմ՝ «Ստեղծարար Եվրոպա»-ի շնորհիվ եվրոպական փորձի յուրացման, եվրոպական մասնագետներին ընդգրկելու, գեղարվեստական նորարական միտումները կներմուծվեն նաև մեր մշակութային իրականություն»:
Եվրոպական միության պատվիրակության ղեկավարի ժամանակավոր պաշտոնակատար Եկատերինա Դորոդնովան ևս հանդես է եկել ելույթով և ողջունել է հայ մասնակիցների արդյունքներն ու նվաճումները: ««Ստեղծագործ Եվրոպա» նախագծում` i-Portunus ճամփորդական դրամաշնորհի 3 մրցույթներում հաղթող է ճանաչվել 6 մասնակից: Սա ավելի բարձր արդյունք է՝ շատ այլ երկրների հետ համեմատած: Շարունակե՛ք օգտվել «Ստեղծագործ Եվրոպա» ծրագրով առաջարկվող հնարավորություններից».- նշել է նա:
Միջոցառման ընթացքում ներկայացվել են 2019թ. ծրագրի շրջանակում Հայաստանի գրանցած ձեռքբերումները, ինչպես նաև` Եվրոպա Նոստրա եվրոպական մշակութային ժառանգության մրցանակակիր նախագծերը: Ընդհանուր առմամբ, ծրագրի շրջանակում այս տարի հայաստանցի արվեստագետները մշակութային համագործակցություն են իրականացրել եվրոպական ավելի քան 10 երկրի գործընկերների հետ, իրականացրել են փոխադարձ ճամփորդություններ և մասնակցել վերապատրաստման դասընթացների:
Հայաստանի Հանրապետությունը «Ստեղծագործ Եվրոպա» ծրագրի «Մշակույթ» ենթածրագրին պաշտոնապես միացել է 2018թ․ ամռանը, ծրագրի հայաստանյան գրասենյակը գործում է ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարության և Եվրոպականա Հանձնաժողովի աջակցությամբ։

TUMO Center for Creative Technologies hosted the annual concluding event of the "Culture" sub-project of the EU project "Creative Europe" under the heading of "Create, Evaluate, Preserve". The project enables the Armenian artists to collaborate with European partners and perform creative activities in European platforms.
RA Deputy Minister of Education, Science, Culture and Sport Arayik Khzmalyan and Deputy Head of the EU Delegation to Armenia Ekaterina Dorodnova made an opening speech at the event. Accredited ambassadors to Armenia, state officials and artists participated in the event.
Congratulating the organizers, Araik Khzmalyan stated: “The activities of the “Creative Europe” project derive directly from the state policy in the field of Culture, which is the expansion of international relations; promotion of joint projects. I hope that thanks to the “Creative Europe” project the acquisition of European experience, the involvement of European professionals and innovative artistic tendencies will be introduced in our cultural reality.”
Acting Head of the EU delegation Yekaterina Dorodnova in her speech welcomed the outcomes and achievements of Armenian participants. “6 participants became winners in 3 competitions of i-Protunus mobility grant within the “Creative Europe” project. This is a higher result as compared with other countries. Keep enjoying the opportunities offered by the project “Creative Europe”.” – stated she.
2019 Europa Nostra European cultural heritage award-winning projects, as well as Armenia’s achievements within the project, were presented during the event. In general, the Armenian artists realized cultural collaboration with partners from more than 10 European countries, organized mutual trips and participated in training courses within the framework of the project for the current year.
The Republic of Armenia officially joined the project “Creative Europe”, “Culture” sub-project in the summer of 2018. The project office in Armenia operates with the support of the Ministry of Education, Science, Culture, and Sport and the European Commission.