Ռուսաստանի Դաշնության մայրաքաղաք Մոսկվայում ապրիլի 15-23-ն անցկացվել է քիմիայի Մենդելեևյան հոբելյանական 60-րդ միջազգային օլիմպիադան։ Այն անցկացվել է 3 փուլով՝ 2 տեսական և 1 փորձնական։
Օլիմպիադային մասնակցել է 37 երկրի ավելի քան 200 աշակերտ։ Հայաստանի թիմը ներկայացրել են 12-րդ դասարանի աշակերտներ Միքայել Ալեքսանյանը (Վանաձորի մաթեմատիկայի և բնագիտական առարկաների խորացված ուսուցմամբ հատուկ դպրոց) և Հայկ Հարությունյանը («Քվանտ» վարժարան)։ Թիմը ղեկավարել է ԳԱԱ Օրգանական և դեղագործական քիմիայի գիտատեխնոլոգիական կենտրոնի աշխատակից, քիմիայի հանրապետական օլիմպիադայի հանձնաժողովի նախագահ Անդրանիկ Դավինյանը։
Օլիմպիադայում Միքայել Ալեքսանյանն արժանացել է բրոնզե մեդալի:
Հիշեցնենք, որ նախորդ՝ 59-րդ Մենդելեևյան օլիմպիադայում, որն անցկացվել էր Բրազիլիայում, ՀՀ 2 հոգանոց թիմը նվաճել էր մեկ արծաթե մեդալ:

The 60th International Mendeleev Chemistry Olympiad was held in Moscow, the capital of the Russian Federation, from April 15 to 23. It was conducted in 3 stages: 2 theoretical and 1 practical.
Over 200 students from 37 countries participated in the Olympiad. The Armenian team was represented by 12th-grade students Mikayel Aleksanyan (Special School for Advanced Study in Mathematics and Natural Sciences, Vanadzor) and Hayk Harutyunyan (Quantum Lyceum). The team was led by Andranik Davinyan, an employee of the Scientific-Technological Centre for Organic and Pharmaceutical Chemistry of the National Academy of Sciences and Chairman of the National Chemistry Olympiad committee.
At the Olympiad, Mikayel Aleksanyan was awarded a bronze medal.
Note that at the previous, 59th International Mendeleev Olympiad, held in Brazil, the two-member team from Armenia won one silver medal.