Ռուսաստանի Դաշնության մայրաքաղաք Մոսկվայում ապրիլի 15-23-ն անցկացվել է քիմիայի Մենդելեևյան հոբելյանական 60-րդ միջազգային օլիմպիադան։ Այն անցկացվել է 3 փուլով՝ 2 տեսական և 1 փորձնական։
Օլիմպիադային մասնակցել է 37 երկրի ավելի քան 200 աշակերտ։ Հայաստանի թիմը ներկայացրել են 12-րդ դասարանի աշակերտներ Միքայել Ալեքսանյանը (Վանաձորի մաթեմատիկայի և բնագիտական առարկաների խորացված ուսուցմամբ հատուկ դպրոց) և Հայկ Հարությունյանը («Քվանտ» վարժարան)։ Թիմը ղեկավարել է ԳԱԱ Օրգանական և դեղագործական քիմիայի գիտատեխնոլոգիական կենտրոնի աշխատակից, քիմիայի հանրապետական օլիմպիադայի հանձնաժողովի նախագահ Անդրանիկ Դավինյանը։
Օլիմպիադայում Միքայել Ալեքսանյանն արժանացել է բրոնզե մեդալի:
Հիշեցնենք, որ նախորդ՝ 59-րդ Մենդելեևյան օլիմպիադայում, որն անցկացվել էր Բրազիլիայում, ՀՀ 2 հոգանոց թիմը նվաճել էր մեկ արծաթե մեդալ:

В столице Российской Федерации, Москве, с 15 по 23 апреля прошла юбилейная 60‑я Международная Менделеевская олимпиада по химии. Соревнование состояло из трёх туров: двух теоретических и одного экспериментального.
В олимпиаде приняли участие более 200 школьников из 37 стран. Армению представляли двое учеников 12‑го класса — Микаэл Алексанян (специализированная школа г. Ванадзора с углублённым изучением математики и естественных наук) и Айк Арутюнян (лицей «Квант»). Руководителем команды выступил сотрудник Научно‑технологического центра органической и фармацевтической химии НАН РА, председатель республиканской комиссии по химии Андраник Давинян.
По итогам олимпиады Микаэл Алексанян был удостоен бронзовой медали.
Напомним, что на предыдущей, 59‑й Менделеевской олимпиаде, проходившей в Бразилии, команда Армении из двух участников завоевала одну серебряную медаль.