ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանն ընդունել է «RCS Sports and Events DMCC» ընկերության գործադիր տնօրեն Միշել Նապոլիի գլխավորած պատվիրակությանը։
Հանդիպմանը մասնակցել են նաև ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Հասմիկ Ավագյանը, գլխավոր քարտուղար Հասմիկ Հակոբյանը և ՀՀ հեծանվային մարզաձևի ֆեդերացիայի նախագահ Արա Սադոյանը։
Կողմերը քննարկել են Հայաստանում բազմօրյա խճուղային հեծանվավազքի միջազգային մրցաշարի անցկացման հնարավորությունները և համագործակցության ձևաչափերը:
ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը ներկայացրել է հեծանվային սպորտի զարգացման ուղղությամբ պետության իրականացրած քայլերը՝ ընդգծելով նմանօրինակ մրցաշարերի միջոցով երկրի միջազգային ճանաչելիության բարձրացման, զբոսաշրջության և տնտեսական ակտիվության խթանման կարևորությունը:
Այցի շրջանակում Միշել Նապոլին ծանոթացել է Հայաստանի մի շարք ենթակառուցվածքների՝ դրանք դիտարկելով որպես հնարավոր երթուղիներ: Նրա խոսքով՝ բազմօրյա խճուղային հեծանվավազքի մրցաշարերը հայտնի են իրենց բարդ երթուղիներով, գեղատեսիլ, սակայն դժվարանցանելի ճանապարհներով, որոնք հաճախ ներառում են նաև լեռնային հատվածներ։ Նրա գնահատմամբ՝ Հայաստանում, հաշվի առնելով բնակլիմայական պայմանները, լեռնային ռելիեֆը և տեսարժան բնապատկերները, առկա են բոլոր անհրաժեշտ նախադրյալները բարձր մակարդակի խճուղային հեծանվավազքի միջազգային մրցաշարերի կազմակերպման համար։

Министр образования, науки, культуры и спорта Республики Армения Жанна Андреасян приняла делегацию во главе с генеральным директором компании «RCS Sports and Events DMCC» Мишелем Наполи.
Во встрече также приняли участие заместитель министра Асмик Авагян, генеральный секретарь Асмик Акопян и президент Федерации велоспорта Армении Ара Садоян.
Стороны обсудили возможности проведения в Армении международного многодневного шоссейного велогоночного турнира и форматы сотрудничества.
Жанна Андреасян представила шаги государства по развитию велоспорта, подчеркнув важность подобных соревнований для повышения международной узнаваемости страны, стимулирования туризма и экономической активности.
В рамках визита Мишель Наполи ознакомился с рядом инфраструктурных объектов Армении, рассматривая их как возможные маршруты. По его словам, многодневные шоссейные велогонки известны сложными трассами - живописными, но труднопроходимыми дорогами, которые часто включают горные участки. По его оценке, в Армении, учитывая климатические условия, горный рельеф и красивые пейзажи, имеются все необходимые предпосылки для организации международных велогонок высокого уровня.