ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանն ընդունել է «RCS Sports and Events DMCC» ընկերության գործադիր տնօրեն Միշել Նապոլիի գլխավորած պատվիրակությանը։
Հանդիպմանը մասնակցել են նաև ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Հասմիկ Ավագյանը, գլխավոր քարտուղար Հասմիկ Հակոբյանը և ՀՀ հեծանվային մարզաձևի ֆեդերացիայի նախագահ Արա Սադոյանը։
Կողմերը քննարկել են Հայաստանում բազմօրյա խճուղային հեծանվավազքի միջազգային մրցաշարի անցկացման հնարավորությունները և համագործակցության ձևաչափերը:
ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը ներկայացրել է հեծանվային սպորտի զարգացման ուղղությամբ պետության իրականացրած քայլերը՝ ընդգծելով նմանօրինակ մրցաշարերի միջոցով երկրի միջազգային ճանաչելիության բարձրացման, զբոսաշրջության և տնտեսական ակտիվության խթանման կարևորությունը:
Այցի շրջանակում Միշել Նապոլին ծանոթացել է Հայաստանի մի շարք ենթակառուցվածքների՝ դրանք դիտարկելով որպես հնարավոր երթուղիներ: Նրա խոսքով՝ բազմօրյա խճուղային հեծանվավազքի մրցաշարերը հայտնի են իրենց բարդ երթուղիներով, գեղատեսիլ, սակայն դժվարանցանելի ճանապարհներով, որոնք հաճախ ներառում են նաև լեռնային հատվածներ։ Նրա գնահատմամբ՝ Հայաստանում, հաշվի առնելով բնակլիմայական պայմանները, լեռնային ռելիեֆը և տեսարժան բնապատկերները, առկա են բոլոր անհրաժեշտ նախադրյալները բարձր մակարդակի խճուղային հեծանվավազքի միջազգային մրցաշարերի կազմակերպման համար։

RA Minister of Education, Science, Culture and Sports Zhanna Andreasyan received a delegation led by Michele Napoli, the Chief Executive Officer of “RCS Sports and Events DMCC”.
ESCS Deputy Minister Hasmik Avagyan, Secretary General Hasmik Hakobyan, and President of the Armenian Cycling Federation Ara Sadoyan attended the meeting.
The parties discussed the possibility of holding an international multi-day road cycling tournament in Armenia, as well as potential cooperation formats.
ESCS Minister Zhanna Andreasyan outlined the measures undertaken by the state to develop cycling, emphasizing the significance of enhancing the country’s international recognition and promoting tourism and economic activity through such tournaments.
As part of the visit, Michele Napoli inspected several infrastructures in Armenia, evaluating them as potential routes. According to him, multi-day road cycling races are known for their challenging routes, scenic yet arduous roads, which often include mountain sections as well. In his view, Armenia, given its climatic conditions, mountainous terrain and scenic landscapes, has all the necessary prerequisites for organizing high-level international road cycling competitions.