«Խաղ հանուն մարդկության. սպորտ և երաժշտություն բոլորի համար» խորագրով «Էքսպո-2027» համաշխարհային ցուցահանդեսին ՀՀ մասնակցության ապահովման նպատակով ստեղծված միջգերատեսչական հանձնաժողովի նիստում ներկայացվել են ազգային տաղավարի ձևավորման հայտերը։
Նիստը վարել է ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանը։ Մասնակցել են ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալներ Ալֆրեդ Քոչարյանը, Դանիել Դանիելյանը և Հասմիկ Ավագյանը, ԲՏԱ նախարարի տեղակալ Ռուբեն Սիմոնյանը, Էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Արման Խոջոյանը, Զբոսաշրջության կոմիտեի նախագահ Լուսինե Գևորգյանը, ինչպես նաև միջգերատեսչական հանձնաժողովում ընդգրկված այլ կառույցների ներկայացուցիչներ։
ԿԳՄՍ նախարարության հայտարարած ազգային տաղավարի և այլ միջոցառումներին մասնակցության բովանդակային հայեցակարգի ներկայացման հրավերին արձագանքել է 4 կազմակերպություն։ Նիստի ընթացքում կազմակերպությունները ներկայացրել են իրենց հայտերը, որոնցում շեշտադրվել են մեր երկրի հարուստ մշակութային բազմազանությունը, պատմական ժառանգությունը, ներկա ձեռքբերումներն ու երկրի ապագայի զարգացման պատկերացումները։
Նախագծերը ներառել են ազգային տաղավարի գեղարվեստական լուծումներն ու դիզայնը, այցելուների ներգրավվածությանը նպաստող ինտերակտիվ, թվային մոտեցումները։
ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը շնորհակալություն է հայտնել հետաքրքրություն ցուցաբերած կազմակերպություններին՝ ներկայացված բովանդակային ու ստեղծագործական նախագծերի համար՝ ընդգծելով, որ «Էքսպո -2027» համաշխարհային ցուցահանդեսին մասնակցությունը բացառիկ հնարավորություն է՝ ներկայացնելու մեր երկրի մշակութային, կրթական, գիտական և ստեղծագործական ներուժը: Նրա խոսքով՝ Հայաստանի ներկայությունը համաշխարհային առաջադեմ հարթակներում նպաստում է երկրի միջազգային տեսանելիության բարձրացմանն ու ճանաչելիության ընդլայնմանը։
Ներկայացված հայտերը միջգերատեսչական հանձնաժողովը կգնահատի սահմանված չափանիշներով՝ կարևորելով գաղափարի ինքնատիպությունը և բովանդակային խորությունը, թեմատիկ համապատասխանությունը «Էքսպո-2027» համաշխարհային ցուցահանդեսի հիմնական պահանջներին:
«Խաղ հանուն մարդկության. սպորտ և երաժշտություն բոլորի համար» խորագրով «Էքսպո-2027» համաշխարհային ցուցահանդեսը կայանալու է 2027 թվականի մայիսի 15-ից օգոստոսի 15-ը Սերբիայի մայրաքաղաք Բելգրադում:

На заседании межведомственной комиссии, созданной для обеспечения участия Армении в выставке «ЭКСПО‑2027» под девизом «Игра во имя человечества: спорт и музыка для всех», были представлены заявки на формирование национального павильона.
Заседание провела министр образования, науки, культуры и спорта Республики Армения Жанна Андреасян. В нём приняли участие заместители министра Альфред Кочарян, Даниел Даниелян и Асмик Авагян, заместитель министра высокотехнологичной промышленности Рубен Симонян, заместитель министра экономики Арман Ходжоян, председатель Комитета по туризму Лусине Геворгян, а также представители других структур, входящих в межведомственную комиссию.
На приглашение министерства образования, науки, культуры и спорта представить концепцию национального павильона и других мероприятий откликнулись четыре организации. В ходе заседания они представили свои проекты, в которых акцентированы богатое культурное многообразие страны, историческое наследие, современные достижения и видение будущего развития.
Проекты включали художественные решения и дизайн национального павильона, а также интерактивные и цифровые подходы, способствующие вовлечению посетителей.
Жанна Андреасян поблагодарила организации за проявленный интерес и представленные содержательные и творческие проекты, подчеркнув, что участие в Всемирной выставке «ЭКСПО‑2027» является уникальной возможностью представить культурный, образовательный, научный и творческий потенциал Армении. По её словам, присутствие страны на ведущих мировых площадках способствует повышению международной видимости и расширению узнаваемости Армении.
Представленные заявки будут оценены межведомственной комиссией по установленным критериям, при этом особое внимание будет уделено оригинальности идеи, содержательной глубине и тематическому соответствию основным требованиям выставки «ЭКСПО‑2027».
Всемирная выставка «ЭКСПО‑2027» под девизом «Игра во имя человечества: спорт и музыка для всех» пройдёт с 15 мая по 15 августа 2027 года в столице Сербии — Белграде.