«Խաղ հանուն մարդկության. սպորտ և երաժշտություն բոլորի համար» խորագրով «Էքսպո-2027» համաշխարհային ցուցահանդեսին ՀՀ մասնակցության ապահովման նպատակով ստեղծված միջգերատեսչական հանձնաժողովի նիստում ներկայացվել են ազգային տաղավարի ձևավորման հայտերը։
Նիստը վարել է ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանը։ Մասնակցել են ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալներ Ալֆրեդ Քոչարյանը, Դանիել Դանիելյանը և Հասմիկ Ավագյանը, ԲՏԱ նախարարի տեղակալ Ռուբեն Սիմոնյանը, Էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Արման Խոջոյանը, Զբոսաշրջության կոմիտեի նախագահ Լուսինե Գևորգյանը, ինչպես նաև միջգերատեսչական հանձնաժողովում ընդգրկված այլ կառույցների ներկայացուցիչներ։
ԿԳՄՍ նախարարության հայտարարած ազգային տաղավարի և այլ միջոցառումներին մասնակցության բովանդակային հայեցակարգի ներկայացման հրավերին արձագանքել է 4 կազմակերպություն։ Նիստի ընթացքում կազմակերպությունները ներկայացրել են իրենց հայտերը, որոնցում շեշտադրվել են մեր երկրի հարուստ մշակութային բազմազանությունը, պատմական ժառանգությունը, ներկա ձեռքբերումներն ու երկրի ապագայի զարգացման պատկերացումները։
Նախագծերը ներառել են ազգային տաղավարի գեղարվեստական լուծումներն ու դիզայնը, այցելուների ներգրավվածությանը նպաստող ինտերակտիվ, թվային մոտեցումները։
ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը շնորհակալություն է հայտնել հետաքրքրություն ցուցաբերած կազմակերպություններին՝ ներկայացված բովանդակային ու ստեղծագործական նախագծերի համար՝ ընդգծելով, որ «Էքսպո -2027» համաշխարհային ցուցահանդեսին մասնակցությունը բացառիկ հնարավորություն է՝ ներկայացնելու մեր երկրի մշակութային, կրթական, գիտական և ստեղծագործական ներուժը: Նրա խոսքով՝ Հայաստանի ներկայությունը համաշխարհային առաջադեմ հարթակներում նպաստում է երկրի միջազգային տեսանելիության բարձրացմանն ու ճանաչելիության ընդլայնմանը։
Ներկայացված հայտերը միջգերատեսչական հանձնաժողովը կգնահատի սահմանված չափանիշներով՝ կարևորելով գաղափարի ինքնատիպությունը և բովանդակային խորությունը, թեմատիկ համապատասխանությունը «Էքսպո-2027» համաշխարհային ցուցահանդեսի հիմնական պահանջներին:
«Խաղ հանուն մարդկության. սպորտ և երաժշտություն բոլորի համար» խորագրով «Էքսպո-2027» համաշխարհային ցուցահանդեսը կայանալու է 2027 թվականի մայիսի 15-ից օգոստոսի 15-ը Սերբիայի մայրաքաղաք Բելգրադում:

Applications for the design of the national pavilion were presented at a session of the interdepartmental committee established to ensure Armenia's participation in the “Expo 2027” world exhibition under the theme “Game for Humanity: Sports and Music for All.”
RA Minister of Education, Science, Culture and Sports Zhanna Andreyasyan chaired the session. ESCS Deputy Ministers Alfred Kocharyan, Daniel Danielyan and Hasmik Avagyan, Deputy Minister of High-Tech Industry Ruben Simonyan, Deputy Minister of Economy Arman Khojoyan, Chairman of the Tourism Committee Lusine Gevorgyan, as well as representatives of other structures included in the interdepartmental commission, participated in the session.
Four organizations responded to the ESCS Ministry's invitation to submit a content concept for the national pavilion and participation in other events. During the session, the organizations presented their applications, highlighting our country’s rich cultural diversity, historical heritage, contemporary achievements, and vision for future development.
The projects included artistic solutions and design of the national pavilion, as well as interactive, digital approaches aimed at promoting visitor engagement.
ESCS Minister Zhanna Andreasyan thanked the organizations for their interest and for the substantive and creative applications submitted, emphasizing that participation in the “Expo 2027” world exhibition presents a unique opportunity to showcase the country’s cultural, educational, scientific, and creative potential. She noted that Armenia’s presence on major international platforms contributes to enhancing the country’s international visibility and strengthening its recognition.
The submitted applications will be assessed by the interdepartmental commission against established criteria, with particular emphasis on the originality and depth of the concept, and its thematic relevance to the core requirements of the “Expo 2027” world exhibition.
The “Expo 2027” world exhibition, under the theme “Game for Humanity: Sports and Music for All”, will be held from May 15 to August 15, 2027, in Belgrade, the capital of Serbia.