ԿԳՄՍ նախարարության, Հայաստանում Եվրոպական միության և ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ի՝ ՀՀ կրթական բարեփոխումների վերաբերյալ քաղաքականության երկխոսության հարթակի շրջանակում այսօր ԹՈՒՄՈ կենտրոնում կայացել է «Հայաստան-ԵՄ կրթական երկխոսություն» հանդիպումը:
Միջոցառմանը ներկա են եղել ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը, ՀՀ-ում Եվրոպական պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Վասիլիս Մարագոսը, Հայաստանում ՅՈւՆԻՍԵՖ-ի ներկայացուցիչ Քրիսթինե Վայգանդը, ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալներ Արթուր Մարտիրոսյանը և Արաքսիա Սվաջյանը, ԿԳՄՍՆ բարձրագույն կրթության և գիտության կոմիտեի նախագահ Սարգիս Հայոցյանը, ինչպես նաև ՀՀ-ում հավատարմագրված դեսպաններ, միջազգային կազմակերպությունների և կրթության ոլորտի տարբեր կառույցների ներկայացուցիչներ։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են կրթական համակարգի բարեփոխումները, առկա մարտահրավերներն ու զարգացման հնարավորությունները, կրթության ոլորտում Հայաստան–ԵՄ համագործակցության հիմնական ուղղությունները։
Ողջունելով ներկաներին՝ ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը նշել է, որ այս ձևաչափով հանդիպումները դարձել են երկխոսության կարևոր հարթակ, որը հնարավորություն է տալիս տարին առնվազն երկու անգամ համախմբվել, քննարկել և գնահատել երկկողմ համագործակցության ընթացքն ու արդյունքները կրթության ոլորտում։
«Կարելի է վստահ ասել, որ կրթության ոլորտում Հայաստան-ԵՄ համագործակցությունն օրինակելի է։ Անցած տարիներին իրականացված բազմաթիվ բարեփոխումներ արդեն նկատելի արդյունք են ապահովել։ Հանրակրթության չափորոշչի ներդրման բարեփոխումն այն կարևոր նախաձեռնություններից է, որը ևս հնարավոր է դարձել համատեղ ջանքերի շնորհիվ։ Դրա տրամաբանական շարունակությունն է նաև բյուջետային աջակցության ներկա ծրագիրը, որն ուղղված է նույն նպատակին՝ ամրապնդել հանրակրթության նոր չափորոշչի գաղափարները և ստեղծել բարձրորակ կրթության հավասար հնարավորություններ բոլոր երեխաների համար»,– նշել է նախարարը։
Նա շնորհակալություն է հայտնել նաև ՅՈւՆԻՍԵՖ-ին՝ կրթության ռազմավարության իրականացման ամբողջ ընթացքում ցուցաբերած աջակցության և գործընթացների համակարգման համար.
«Սա թիմային մեծ աշխատանք է, որը մեզ հնարավորություն է տալիս համատեղ քննարկել ընթացիկ նախաձեռնությունները, փոխանակվել փորձով և տեսնել ծրագրերի իրական արդյունքները։ Կրթության ռազմավարությունը մեր երկրի ամենակարևոր փաստաթղթերից է. կարող ենք վստահաբար ասել՝ կրթության զարգացումը մեր պետության ռազմավարությունն է յուրաքանչյուր ոլորտում։ Սա մեծ հանձնառություն և պատասխանատվություն է, քանի որ կրթության միջոցով տալիս ենք լուծումներ հանրային և տնտեսական զարգացման բազմաթիվ խնդիրների։ Այդ նպատակին հասնելու հիմնական ճանապարհը մարդկային կապիտալի զարգացումն է, որի միջոցով հնարավոր է ապահովել մարտահրավերներն ու խնդիրները լուծելու մրցունակ ռեսուրս: Այս ճանապարհը մեզ հնարավորություն կտա մարդկային կապիտալի զարգացման միջոցով գրանցել հանրային զարգացման նոր ցուցանիշներ»:
Նախարարն անդրադարձել է նաև «Բարձրագույն կրթության և գիտության մասին» նոր օրենքի ընդունմանը, ինչպես նաև Գիտության զարգացման ռազմավարությանը, որը ներկայում գտնվում է հանրային քննարկման փուլում։ Նա շնորհավորել է նաև գիտական հանրույթին՝ Գիտության միջազգային օրվա առթիվ. «Այս փուլում, երբ գիտությունն ու բարձրագույն կրթությունը դիտարկվում են որպես անքակտելի միասնություն, դրանք դարձել են պետության օրակարգի առանցքային ուղղություններ»։
ՀՀ-ում ԵՄ պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Վասիլիս Մարագոսն իր հերթին ընդգծել է, որ կրթության և մարդկային կապիտալի զարգացումը Հայաստանի հետ համագործակցության հիմնական առաջնահերթություններից է։ «Շատ կարևոր է երկրի կայունության համար ներդրումներ անել հմտությունների, կարողությունների զարգացման և քաղաքացիական կրթության ամրապնդման ուղղությամբ։ Կրթությունը նաև ժողովրդավարության հզորացման կարևոր գործիք է»,– ասել է դեսպանը՝ հավելելով, որ ժողովրդավարական արժեքների տարածումը և ինստիտուցիոնալ կայունության ամրապնդումը ԵՄ–Հայաստան համագործակցության հիմնասյուներից են։
Վասիլիս Մարագոսն անդրադարձել է նաև Մեդիագրագիտության շաբաթվա միջոցառումներին՝ տեղեկացնելով, որ երկրի տարբեր մարզերում իրականացվում են ծրագրեր՝ մեդիագրագիտության և տեղեկատվական հմտությունների զարգացման նպատակով:
«Կրթական բարեփոխումների ընթացքի գնահատումն ու ամփոփումը մեր համագործակցության կարևոր փուլերից են։ Հայաստան-ԵՄ հարաբերությունները զարգացնում են ամենշաբաթյա դինամիկ ռեժիմով»,– նշել է դեսպանը։
Հայաստանում ՅՈւՆԻՍԵՖ-ի ներկայացուցիչ Քրիսթինե Վայգանդը ևս ողջունել է ներկաներին՝ ընդգծելով, որ այս հանդիպումը բարձր մակարդակի քաղաքական երկխոսությունների շարքի մի մասն է, որը հնարավորություն է տալիս քննարկելու կրթական բարեփոխումների ընթացքն ու ոլորտային նախաձեռնությունները։
«Հայաստանը կհասնի կրթության զարգացման պետական ծրագրի իրականացման միջնակետին. ՅՈւՆԻՍԵՖ-ը նախարարության կողքին է. այս ծրագրի իրականացման ողջ գործընթացում տրամադրվել է տեխնիկական աջակցություն տարբեր ուղղություններով՝ ուսուցիչների մասնագիտական զարգացում, դպրոցների կառավարման բարեփոխում, ռազմավարական պլանավորում, բյուջետավորում, մոնիթորինգ և երիտասարդության ներգրավվածություն և այլն։ Սա մեծածավալ, բայց նաև ուսուցողական փորձ է բոլորիս համար»,– նշել է Վայգանդը։
«Հայաստան-ԵՄ կրթական երկխոսության» հերթական հանդիպման շրջանակում ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալներ Արթուր Մարտիրոսյանը և Արաքսիա Սվաջյանը, ինչպես նաև Բարձրագույն կրթության և գիտության կոմիտեի նախագահ Սարգիս Հայոցյանը մասնակցել են ՀՀ կրթության՝ մինչև 2030 թվականի զարգացման պետական ծրագրի իրականացման վերաբերյալ պանելային քննարկմանը: Այնուհետև ներկայացվել են ԵՄ բյուջետային աջակցության իրականացման առաջընթացը և հետագա քայլերը, ինչպես նաև ՀՀ կրթության համակարգի արագ հայտորոշումը (RED), ԹՈՒՄՈ ծրագրերը, «Արհեստական բանականության ՍԵՐՈՒՆԴ» ծրագիրը:

В рамках платформы политического диалога по реформам в сфере образования, организованной Министерством образования, науки, культуры и спорта Армении, Представительством Европейского союза и ЮНИСЕФ, в центре ТУМО состоялась встреча «Армяно-европейский образовательный диалог».
В мероприятии приняли участие министр Жанна Андреасян, глава делегации ЕС в Армении, посол Василис Маргос, представитель ЮНИСЕФ в Армении Кристине Вайганд, заместители министра Артур Мартиросян и Араксия Сваджян, председатель Комитета по высшему образованию и науке Саркис Айоцян, а также аккредитованные в Армении послы, представители международных организаций и различных структур образовательной сферы.
В ходе встречи обсуждались реформы образовательной системы, существующие вызовы и перспективы развития, а также ключевые направления сотрудничества Армении и ЕС в сфере образования.
Приветствуя участников, министр Жанна Андреасян отметила, что встречи в подобном формате стали важной платформой для диалога, позволяющей как минимум дважды в год собираться, обсуждать и оценивать ход и результаты двустороннего сотрудничества.
«Можно с уверенностью сказать, что сотрудничество Армении и ЕС в сфере образования является примером для подражания. За последние годы были реализованы значимые реформы, которые уже дали ощутимые результаты. Одной из ключевых инициатив стало внедрение нового стандарта общего образования, которое стало возможным благодаря совместным усилиям. Логическим продолжением этой работы является действующая программа бюджетной поддержки, направленная на укрепление идей нового стандарта и создание равных возможностей для качественного образования всех детей», - подчеркнула министр.
Она также выразила благодарность ЮНИСЕФ за поддержку и координацию процессов на всех этапах реализации стратегии образования: «Это большая командная работа, которая позволяет нам совместно обсуждать текущие инициативы, обмениваться опытом и видеть реальные результаты. Стратегия образования – один из важнейших документов страны. Мы можем с уверенностью сказать, что развитие образования – это стратегический приоритет государства во всех сферах. Это большая ответственность, ведь через образование мы решаем множество задач общественного и экономического развития. Ключом к достижению этих целей является развитие человеческого капитала, который обеспечивает конкурентные ресурсы для преодоления вызовов. Этот путь позволит нам достичь новых показателей общественного прогресса».
Министр также затронула тему принятия нового закона «О высшем образовании и науке» и стратегии развития науки, находящейся на стадии общественного обсуждения. В завершение она поздравила научное сообщество с Международным днём науки: «Сегодня, когда наука и высшее образование рассматриваются как единое целое, они становятся центральными направлениями государственной повестки».
Глава делегации ЕС в Армении, посол Василис Маргос, в свою очередь, подчеркнул, что развитие образования и человеческого капитала – один из главных приоритетов сотрудничества с Арменией: «Для устойчивости страны крайне важно инвестировать в развитие навыков, способностей и укрепление гражданского образования. Образование – это также мощный инструмент укрепления демократии», - отметил он, добавив, что распространение демократических ценностей и институциональная стабильность являются основой сотрудничества ЕС и Армении.
Посол также упомянул мероприятия в рамках Недели медиаграмотности, отметив, что в различных регионах страны реализуются программы, направленные на развитие медиаграмотности и информационных навыков.
«Оценка и подведение итогов образовательных реформ – важный этап нашего сотрудничества. Отношения между ЕС и Арменией развиваются в динамичном еженедельном режиме», - добавил Маргос.
Представитель ЮНИСЕФ в Армении Кристине Вайганд также приветствовала участников, подчеркнув, что встреча является частью серии высокоуровневых политических диалогов, позволяющих обсуждать ход реформ и отраслевые инициативы.
«Армения приближается к экватору реализации государственной программы развития образования. ЮНИСЕФ находится рядом с министерством, предоставляя техническую поддержку по различным направлениям: профессиональное развитие учителей, реформирование школьного управления, стратегическое планирование, бюджетирование, мониторинг и вовлечение молодёжи. Это масштабный, но и поучительный опыт для всех нас», - отметила Вайганд.
В рамках встречи заместители министра Артур Мартиросян и Араксия Сваджян, а также председатель Комитета по высшему образованию и науке Саркис Айоцян приняли участие в панельной дискуссии, посвящённой реализации государственной программы развития образования Армении до 2030 года. Были представлены результаты реализации программы бюджетной поддержки ЕС и дальнейшие шаги, а также экспресс-диагностика образовательной системы Армении (RED), программы ТУМО и инициатива «Поколение искусственного интеллекта».