Հանրապետական մանկավարժահոգեբանական կենտրոնում տեղի է ունեցել ներառող դասավանդմանն ուղղված ձեռնարկների, մեթոդական ուղեցույցների և աշխատանքային գիրք-տետրերի շնորհանդես: Միջոցառմանը ներկա են եղել ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը և նախարարի տեղակալ Արաքսիա Սվաջյանը:
Ողջունելով ներկաներին՝ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը կարևորել է կրթական գործընթացում ներառականություն ապահովելու ուղղությամբ արված աշխատանքները՝ ընդգծելով, որ արդյունավետության առումով չափազանց կարևոր են հետադարձ կապի ապահովումը, ծնողական և մանկավարժական համայնքների հետ երկխոսությունը:
«Արդեն իսկ ունենք օրենսդրական հիմքերն ու կարգավորումները, անհրաժեշտ վերապատրաստումների մոդուլները և նյութերը, բայց ամեն դեպքում գործընթացը պահանջում է կարողությունների շարունակական զարգացում և միջավայրի ձևավորում: Քայլ առ քայլ արվող փոփոխությունների միջոցով ակնհայտ է դառնում, թե ինչպես է աշխատում ներառականության միջավայրը, որքան ժամանակ ու հետևողականություն են պետք»,- ասել է նախարարը՝ ընդգծելով, որ չնայած կատարված մեծ աշխատանքին՝ դեռևս բազմաթիվ խնդիրներ կան:
Ժաննա Անդրեասյանն անդրադարձել է նաև այս սեպտեմբերից ուժի մեջ մտած կարգավորմանը, ըստ որի՝ սահմանված տարիքից ուշ դպրոց հաճախելու դեպքում երեխաներն ընդգրկվում են իրենց տարիքային խմբին համապատասխան դասարաններում: Նախարարի խոսքով՝ մշակվող ձեռնարկները, ուղեցույցները, աշխատանքային գրքերն ու տետրերն այն գործիքներ են, որոնք հնարավորություն են տալիս ամենօրյա աշխատանքը դարձնել ավելի հասկանալի, համակարգված և կանխատեսելի։ «Նման մեթոդաբանությունների և ծրագրերի կիրառման գործիքակազմերի մշակումը նաև Հանրապետական մանկավարժահոգեբանական կենտրոնի առաքելությունն է: Ուրախ եմ, որ կենտրոնն այս առաքելությունը հետևողականորեն իրագործում է՝ համագործակցելով տարբեր կառույցների հետ»,- ասել է Ժաննա Անդրեասյանը:
Ուսումնամեթոդական նյութերում ներկայացված են ուսուցման անհատականացված և ճկուն մեթոդներ, ֆիզիկական և զգայական միջավայրերի ստեղծման գործնական լուծումներ, սոցիալ-հուզական ուսումնառության, վարքագծի կառավարման գործնական լուծումներ ու մասնավոր դեպքերի նկարագրություններ և այլն:
Ձեռնարկները երաշխավորվել են ԿԳՄՍ նախարարության կողմից՝ որպես ուսումնաօժանդակ նյութեր: Ձեռնարկների էլեկտրոնային տարբերակները հասանելի են ՀՄԿ կայքում։

В Республиканском педагогико-психологическом центре состоялась презентация учебных пособий, методических рекомендаций и рабочих тетрадей, направленных на поддержку инклюзивного обучения. На мероприятии присутствовали министр образования, науки, культуры и спорта Жанна Андреасян и заместитель министра Араксия Сваджян.
Приветствуя участников, министр Жанна Андреасян подчеркнула важность работы, направленной на обеспечение инклюзивности в образовательном процессе, отметив, что для эффективности крайне важны обратная связь и диалог с родительским и педагогическим сообществами.
«У нас уже есть законодательная база, регуляции, необходимые модули и материалы для переподготовки, но процесс требует постоянного развития компетенций и создания соответствующей среды. Шаг за шагом происходящие изменения показывают, как работает инклюзивная среда, сколько времени и последовательности это требует», - заявила министр, добавив, что несмотря на проделанную большую работу, остаётся множество нерешённых вопросов.
Андреасян также затронула новое положение, вступившее в силу с сентября, согласно которому дети, начавшие обучение позже установленного возраста, включаются в классы, соответствующие их возрастной группе. По её словам, разрабатываемые пособия, рекомендации и рабочие материалы — это инструменты, которые делают повседневную работу более понятной, системной и предсказуемой. «Разработка таких методологий и инструментов — также миссия Республиканского педагогико-психологического центра. Я рада, что центр последовательно реализует эту миссию, сотрудничая с различными структурами», - отметила министр.
Учебно-методические материалы включают индивидуализированные и гибкие методы обучения, практические решения по созданию физической и сенсорной среды, подходы к социально-эмоциональному обучению, управлению поведением, а также описания конкретных случаев.
Пособия утверждены Министерством образования как учебные вспомогательные материалы. Их электронные версии доступны на сайте Республиканского центра.