ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանն ընդունել է Համաշխարհային բանկի Եվրոպա և Կենտրոնական Ասիա (ԵԿԱ) տարածաշրջանի համար կրթության պրակտիկայի ղեկավար Ռիտա Ալմեյդայի գլխավորած պատվիրակությանը:
ԿԳՄՍ նախարարը ողջունել է հյուրերին նախարարությունում և կարևորել Համաշխարհային բանկի դերը Հայաստանի կրթության ոլորտի բարեփոխումների իրականացման գործընթացներում: Ժաննա Անդրեասյանն ընդգծել է, որ ՀԲ-ի հետ հաջող համագործակցություն է առկա՝ թե՛ ընթացիկ, թե՛ քննարկվող ծրագրերի առումով:
«Վստահ եմ՝ համագործակցության հնարավորությունները միայն ընդլայնվում են՝ հաշվի առնելով, որ անցած տարի հաստատվել է «Կրթության՝ մինչև 2030թ. զարգացման պետական ծրագիրը», որի գործողությունների պլանի իրագործումը նաև ՀԲ-ի հետ համագործակցությամբ է ապահովվելու»,- ասել է Ժաննա Անդրեասյանը՝ շնորհակալություն հայտնելով Համաշխարհային բանկին՝ կրթական բոլոր բարեփոխումների ընթացքում Հայաստանին ցուցաբերած աջակցության համար:
Նախարարի խոսքով՝ ՀԲ-ի հետ արդյունավետ համագործակցությամբ է մշակվել և ներդրվել Հանրակրթության պետական չափորոշիչը. «Մեր բոլոր կարևորագույն բարեփոխումներն իրականացվել են ՀԲ աջակցությամբ, խորհրդատվությամբ և համատեղ աշխատանքով»,- ընդգծել է ԿԳՄՍ նախարարը:
Համաշխարհային Բանկի Եվրոպա և Կենտրոնական Ասիա (ԵԿԱ) տարածաշրջանի համար կրթության պրակտիկայի ղեկավար Ռիտա Ալմեյդան բարձր է գնահատել Հայաստանի՝ կրթության ոլորտում բարեփոխումներ իրականացնելու կամքը:
«Մարդկային կապիտալի զարգացումը Համաշխարհային բանկի առաջնահերթություններից է, և Հայաստանն այս առումով շատ կարևոր գործընկեր է մեզ համար: Վստահ ենք՝ կրթական ոլորտի բարեփոխումներն ուղղակիորեն կնպաստեն երկրի ընդհանուր զարգացմանը»,- ասել է Ռիտա Ալմեյդան՝ վերահաստատելով Համաշխարհային բանկի պատրաստակամությունը՝ շարունակական աջակցության և օժանդակության տրամադրման հարցում:
Նա բարձր է գնահատել հատկապես ԲՏՃՄ ուղղություններով մեր երկրում իրականացված կրթական բարեփոխումները՝ ընդգծելով, որ Հայաստանն այս առումով օրինակ կարող է ծառայել մի շարք երկրների համար. «Կրթության ոլորտի բարեփոխումների, հանրակրթության պետական նոր չափորոշչի փորձարկման ու ներդրման համատեքստում Հայաստանի ներդրած ջանքերը շատ գնահատելի են, իսկ արդյունքները՝ բավականին տպավորիչ»:
Ռիտա Ալմեյդան տեղեկացրել է, որ Համաշխարհային բանկի կողմից Հայաստանում ԲՏՃՄ ուղղություններով իրականացված կրթական բարեփոխումների գնահատման վերաբերյալ հետազոտության արդյունքները կհրապարակվեն 2024 թվականին:
Կողմերն անդրադարձ են կատարել նաև Համաշխարհային բանկի աջակցությամբ իրականացվող ծրագրերին, այդ թվում՝ «ԵՄ-ն հանուն նորարարության (EU4Innivation)» և «Կրթության բարելավում» ծրագրերի իրականացման ընթացքին:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են այլ հարցեր՝ կապված ինչպես հանրակրթության, այնպես էլ բարձրագույն կրթության ու գիտության ոլորտում հետագա համագործակցության հնարավորությունների հետ:

Министр образования, науки, культуры и спорта РА Жанна Андреасян приняла делегацию, возглавляемую руководителем образовательной практики Всемирного банка для региона Европы и Центральной Азии (ЕЦА) Ритой Алмейдой.
На встрече также присутствовали заместители министра ОНКС Артур Мартиросян и Араксия Сваджян. Министр ОНКС приветствовала участников встречи и подчеркнула важность роли Всемирного банка в осуществлении реформ в сфере образования Армении. Жанна Андреасян подчеркнула, что существует успешное сотрудничество с Всемирным банком как в плане текущих, так и обсуждаемых программ.
«Я уверена, что возможности сотрудничества только расширяются, учитывая, что в прошлом году была утверждена «Государственная программа развития образования до 2030 года», реализация плана действий которой также будет обеспечена сотрудничеством со Всемирным банком», - сказала Жанна Андреасян, поблагодарив Всемирный банк за поддержку, оказанную Армении в ходе всех образовательных реформ.
По словам министра, в эффективном сотрудничестве со Всемирным банком был разработан и внедрен государственный стандарт общего образования: «Все наши важнейшие реформы были реализованы при поддержке, консультациях и совместной работе со Всемирным банком», - подчеркнула министр ОНКС.
Руководитель образовательной практики Всемирного банка для региона Европы и Центральной Азии (ЕЦА) Рита Алмейда высоко оценила волю Армении к проведению реформ в сфере образования.
«Развитие человеческого капитала - один из приоритетов Всемирного банка, и Армения является для нас очень важным партнером в этом плане. Мы уверены, что реформы в сфере образования вносят непосредственный вклад в общее развитие страны», - сказала Рита Алмейда, подтвердив готовность Всемирного банка оказывать постоянную поддержку и содействие.
Она высоко оценила, в частности, образовательные реформы, проведенные в нашей стране в направлениях ТЕИМ, подчеркнув, что Армения в этом отношении может служить примером для ряда стран. «В контексте реформ в сфере образования, тестирования и внедрения нового государственного стандарта общего образования усилия, приложенные Арменией, очень ценны, а результаты весьма впечатляющие».
Рита Алмейда сообщила, что результаты исследования Всемирного банка по оценке образовательных реформ, проведенных в Армении по направлениям ТЕИМ, будут опубликованы в 2024 году. Стороны также коснулись программ, осуществляемых при поддержке Всемирного банка, в том числе процесса реализации программ «ЕС - во имя инноваций» (EU4Innivation) и «Улучшение образования».
В ходе встречи также были обсуждены другие вопросы, связанные с возможностями дальнейшего сотрудничества как в сфере общего образования, так и в сфере высшего образования и науки.