Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այցելել է Երևանի Ալեքսանդր Բլոկի անվան նորակառույց թիվ 122 դպրոց և ծանոթացել պայմաններին:
Վարչապետին ուղեկցել են ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը, ՏԿԵ նախարար Գնել Սանոսյանը և Երևանի քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը:
Դպրոցի շինարարությունը մեկնարկել է 2021 հունվարին: Ներկայում այստեղ սովորում է 821 աշակերտ։ Շինարարական աշխատանքներն իրականացվել են Ասիական զարգացման բանկի «Սեյսմիկ անվտանգության բարելավման» ծրագրի շրջանակում: Ընդհանուր առմամբ դպրոցի կառուցմանը տրամադրվել է 1 մլրդ 948 մլն դրամ:
Վարչապետը շնորհավորել է ներկաներին դպրոցի բացման առիթով և ընդգծել իրադարձության կարևորությունը. «Մեր երկրի ապագայի համար ամենակարևոր իրադարձությունները տեղի են ունենում ոչ միայն կառավարական շենքերում, այլև դպրոցներում և մանկապարտեզներում, որտեղ ձևավորվում են մեր երկրի ապագայի մասին պատկերացումներն այն մարդկանց մտքում, ովքեր պետք է իրագործեն դրանք: Եվ այս առումով նման դպրոցների ստեղծումը, ֆիզիկական պատշաճ միջավայրի ձևավորումը չափազանց կարևոր է, որովհետև քաղաքաշինությունը և քաղաքաշինական օբյեկտները մեր մտածողության վրա ուղիղ ազդեցություն ունեցող գործոններ են, ինչը երբեք չպետք է թերագնահատել»:
Վարչապետը շնորհակալություն է հայտնել բոլոր այն նրանք, ովքեր նպաստել են դպրոցի կառուցման աշխատանքներին: Կառավարության ղեկավարը շնորհակալություն է հայտնել նաև Ասիական զարգացման բանկին համագործակցության համար և հույս հայտնել, որ արդյունավետ համագործակցությունը կշարունակվի, կզարգանա:

Премьер-министр Никол Пашинян посетил недавно построенную школу №122 имени Александра Блока в Ереване и ознакомился с условиями.
Премьер-министра сопровождали министр ОНКС Жанна Андреасян, министр территориального управления и инфраструктур Гнел Саносян и мэр Еревана Тигран Авинян.
Строительство школы было начато в январе 2021 года. В настоящее время здесь обучается 821 ученик. Строительные работы проводились в рамках «Программы повышения сейсмической безопасности» Азиатского банка развития. В целом, на строительство школы было выделено 1 миллиард 948 миллионов драм.
Премьер-министр поздравил присутствующих с открытием школы и подчеркнул важность мероприятия: «Важнейшие события для будущего нашей страны происходят не только в правительственных зданиях, но и в школах и детских садах, где формируются представления о будущем нашей страны в умах тех людей, которые должны их осуществить. И в связи с этим создание таких школ, формирование соответствующей физической среды чрезвычайно важно, потому что городское планирование и объекты градостроительства - это факторы, непосредственно влияющие на наше мышление, которые никогда не следует недооценивать».
Премьер-министр поблагодарил всех, кто внес свой вклад в строительство школы. Глава правительства также поблагодарил Азиатский банк развития за сотрудничество и выразил надежду, что продуктивное взаимодействие будет продолжаться и развиваться.